RİZE’MİZİN UNUTULMAZ EVLADI: VALİ İSMET GÜRBÜZ CİVELEK

RİZE’MİZİN UNUTULMAZ EVLADI: VALİ İSMET GÜRBÜZ CİVELEK Bazı insanlar vefatlarının ardından ne kadar zaman geçerse geçsin, bıraktıkları eserlerle duruşlarıyla kişilikleriyle unutulmazlar. Merhum Vali İsmet Gürbüz Civelek de bizler için öyledir…

RİZE’MİZİN UNUTULMAZ EVLADI: VALİ İSMET GÜRBÜZ CİVELEK
Son Güncelleme: Bu Haber 326 views Whatsapp

RİZE’MİZİN UNUTULMAZ EVLADI: VALİ İSMET GÜRBÜZ CİVELEK

Bazı insanlar vefatlarının ardından ne kadar zaman geçerse geçsin, bıraktıkları eserlerle duruşlarıyla kişilikleriyle unutulmazlar. Merhum Vali İsmet Gürbüz Civelek de bizler için öyledir. Vefatının ardından onca yıl geçse de o bütün güzellikleriyle hafızamızda benliğimizde yüreğimizde yaşamaktadır. Her fotoğrafını görünce, her bahsi geçince ve eşi güzel insan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Esengül Hanım’ın sesini her duyduğumda yüreğim bürkülür, ağabeyim bütün güzelliğiyle film şeridi gibi gözümün önüne gelir. Ama hiç gitmez.

Trabzon Valisi olarak görev yaptığı yıllarda ben de Rize’de gazeteci olarak çalışıyordum. Kendisini tanımam zaman zaman sohbet etme şansım olmuştu. Duruşu, hitabetiyle ilerde Ülke yönetiminde söz sahibi olacak görüntüsü veriyordu. 2003 yılında kalp krizi sonucu vefat ettiği haberini aldığımda Merhum Adnan Kahveci’nin vefatında olduğu gibi biranda kafamda şüpheler belirmiş ve “eyvah valimizi öldürdüler” demiştim.

BAŞARILARLA DOLU BİR YAŞAM

1958 yılında Rize’de doğdu. Haydarpaşa Lisesi’nin ardından ve 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. London City Polytechnic’te ve Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası İleri Çalışmalar Okulu’nda eğitim gördü. Fakülte eğitiminden sonra 1989 yılında İtalya’nın Bologna kentinde bulunan Johns Hopkins Üniversitesinde “Avrupa Toplulukları” eğitim programını tamamlayarak diploma aldı.

Kamu hizmeti yaşamına 1979 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı’nın uluslararası ilişkiler dairelerinde başlayan İsmet Gürbüz Civelek, 1981 yılında İçişleri Bakanlığı’nda mülki idare kariyerine başladı ve Yapraklı (V), Palu (V), Sürmene, Mesudiye, Patnos ilçelerinde kaymakamlık görevlerinde bulunduktan sonra 1990 yılında merkez örgütüne atandı. APK Kuruluşunda “Çok Uluslu Kuruluşlar Daire Başkanlığı”, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde “Dış İlişkiler ve Eğitim Daire Başkanlığı” görevlerinde bulundu.

TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Yönlendirme Komitesinde yedi dönem görev aldı. İsmet Gürbüz Civelek, Komite Büro Yönetimine Seçilmiş İlk Türk Temsilcisidir. Ayrıca Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Kongresi nezdinde Türk Delegasyonunun ulusal sekreterliği ve Türk Delegasyonu Başkanlığını görevini yürüttü. Çeşitli uluslararası toplantılarda Türkiye’yi temsil etti.

ÜZÜNTÜYE NEDEN OLDU

1996-99 yılları arasında Trabzon Valisi olarak görev yaptı. 7 Şubat 2003 tarihinde Hayat Valiliği’ne atandı. 20 Nisan 2003 tarihinde İzmir’de eşinin yeğeninin nikâh töreninde tanıklık yapan Hatay Valisi İsmet Gürbüz Civelek, Polisevi’nde dinlenmeye çekildikten on dakika sonra kalp krizinden yaşamını yitirdi. 45 yaşında vefat eden İsmet Gürbüz Civelek’in ani vefatı başta görev yaptığı Trabzon, Hatay ve memleketi olduğu Rize ve eşinin memleketi Nazilli’de de ayrı ve büyük üzüntülere neden olmuştu.

TERÖRÜ YAZDI ARAŞTIRDI

Çevre Mevzuatı ve Terör ve Kuzey İrlanda Örneği adlı iki kitabı Avrupa Birliği, İnsan Hakları, Terör, Yerel Yönetimler, Kamu Yönetimi, GATT, Çevre ve Turizm konularında yayınlanmış çalışmaları bulunuyordu. Terör ve Kuzey İrlanda Örneği adlı iki kitabında Türkiye’deki terör örgütlerinin nasıl çalıştığı, bağlantılarını ne şekilde sağladığı belirtilmiş ve Kuzey İrlanda’daki terör örgütleri ile ülkemizdeki terör örgütleri arasındaki benzerlikler ile bağlantılar araştırılmıştır. Halen Muğla Valisi olarak görev yapmakta olan Türkiye’nin 2. Kadın valisi Esengül Civelek ile evliydi. Av. Sinem Pelin ve Ece Simin Civelek isminde iki kız çocuğu vardır. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde İtalyanca ve Fransızca biliyordu.

Fatih Sultan KAR /İST

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş