Gazete53

DAVETSİZ MİSAFİR KORONAVİRÜS

DAVETSİZ MİSAFİR KORONAVİRÜS Koranavirüs salgını ile mücadelemiz ilimiz genelinde bir yandan yaş gruplarına göre sırası gelenlerinin aşılanması, diğer yandan ise filyasyon ekiplerinin kapı kapı, ev ev gezerek yürüttükleri temaslı takipleri ile de yoğun bir biçimde devam etmektedir. Lakin son zamanlarda birçok pozitif vatandaşımızın ısrarımıza rağmen gerçekte temas ettikleri kimseleri yeterince bildirmeyip, isimlerini gizledikleri görülmektedir. Temas […]

DAVETSİZ MİSAFİR KORONAVİRÜS
27 Ocak 2021 - 14:48 'de eklendi.

DAVETSİZ MİSAFİR KORONAVİRÜS

Koranavirüs salgını ile mücadelemiz ilimiz genelinde bir yandan yaş gruplarına göre sırası gelenlerinin aşılanması, diğer yandan ise filyasyon ekiplerinin kapı kapı, ev ev gezerek yürüttükleri temaslı takipleri ile de yoğun bir biçimde devam etmektedir.

Lakin son zamanlarda birçok pozitif vatandaşımızın ısrarımıza rağmen gerçekte temas ettikleri kimseleri yeterince bildirmeyip, isimlerini gizledikleri görülmektedir.

Temas ettikleri kişileri bildirmemekle onlara iyilik ettiklerini düşünseler de gerçekte asla bu durum bildirmedikleri kişinin lehine değildir.

Bu sebeple zamanında tespiti yapılıp, hem erken tedaviye başlamaları, hem de başkalarına ve sevdiklerine bulaştırmaları engellenebilecek iken sırf bildirilmemeleri sebebi ile sorunlar büyüyüp, acılar çoğalmaktadır.

Yaptığımız gözlemlerde halen süre gelen kısıtlamaların ciddi olumlu etkisine rağmen bulaşmanın aynı evde kalmayan yakın aile fertlerinin, yakın akraba eş dost, komşu ziyaretlerinin kısıtlama günlerinde dahi büyük ölçüde devam etmesi sonucu ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

Bu minvalde virüsün yayılmasını, halkımızın olumsuz etkilenmesini en aza indirebilmek amacıyla artık sonucu pozitif çıkan hasta veya hastalarımızın olduğu eve komşu durumdaki gerek apartman dairesi gerekse de mahalle ve köy yerlerindeki müstakil evlerde yaşayan vatandaşlarımızdan da filyasyon ekiplerimizin uygun gördüğü kişilerden numune alınacaktır. Yani sadece pozitif çıkan kişinin temaslı olarak belirttiği kişilerden değil, çevrede yakın temas ihtimali yüksek olan kişilerden de numune alımı sağlanmış olunacaktır. Çünkü komşu ailelerinin çocuklarının dahi birbiriyle temas etmesiyle bile virüs bulaşabilmektedir.

İnsanlarımızı daha iyi korumak ve virüsün yayılım hızını azaltmak adına bu tedbir de uygulamaya başlatılmıştır. Vatandaşlarımızdan kendi faydalarına olacak bu uygulamaya tam destek olmalarını talep ediyoruz.

İlimiz genelinde halen 80 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın aşılanmasına sağlık tesislerimizde devam edilmektedir. Randevu alamadığı için aşı yaptırmak amacıyla aile hekimlerimize veya hastanelerimize gelemeyen veya geciken insanlarımız katiyen endişe etmesinler. Şuan için 80 yaş üzerinde olmaları şartıyla randevu alamayan insanlarımızda direkt aile hekimlerine veya hastanelerimize başvurabilirler. Sağlık personelimiz kendilerine randevu şartı aranmaksızın mutlaka yardımcı olacaklardır.

Tünelin sonundaki ışık her ne kadar görünmüş gibi olsa da önümüzde soğuk kış günleri bizi beklediği hasebiyle vaka sayılarının tekrardan artması olasılığına karşın her zamanki kadar tedbirli ve temkinli olmak zorundayız. Asla ve asla rehavete kapılmayalım. Henüz fırtına dinmiş, tehlike geçmiş değildir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
SON DAKİKA

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
İLGİLİ HABERLER