Ziraat Odası’ndan Bakan tepkisi: Üreticileri değil patronları dinledi

Ziraat Odası’ndan Bakan tepkisi: Üreticileri değil patronları dinledi Rize’deki 11 Ziraat Odası’ndan çay fiyatı ile ilgili ortak basın açıklaması yapılarak “Tarım ve Orman Bakanının Rize ziyaretinde üretici temsilcilerinin ilettiği bilgileri..

 Ziraat Odası’ndan Bakan tepkisi: Üreticileri değil patronları dinledi
Son Güncelleme: Bu Haber 183 views Whatsapp

Ziraat Odası’ndan Bakan tepkisi: Üreticileri değil patronları dinledi
Rize’deki 11 Ziraat Odası’ndan çay fiyatı ile ilgili ortak basın açıklaması yapılarak “Tarım ve Orman Bakanının Rize ziyaretinde üretici temsilcilerinin ilettiği bilgileri değil bir kısım çay patronlarından aldığı bilgileri Cumhurbaşkanımıza aktardığı düşüncesindeyiz” denildi.
HABER:ARZU ERBAŞ/Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2023 yılı yaş çay fiyatına Rize’deki 11 Ziraat Odası ortak basın açıklaması ile tepki gösterdi. Açıklanan yaş çay fiyatı ile ilgili olarak Ziraat Odası Başkanlarının yaptığı istişare sonrası çay fiyatının tekrar gündeme alınarak refah payının verilmesini talep edildi.
‘BAKAN CUMHURBAŞKANINA AKTARMADI’
Yapılan açıklamada Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin önceki hafta Rize’ye yaptığı ziyarette çay fiyatı ile ilgili beklentilerin aktarıldığı vurgulanarak “Tarım Bakanının Rize ziyaretinde üreticilerden ve üretici temsilcilerinin kendisine ilettiği bilgileri değil bir kısım çay patronlarından aldığı bilgileri Sayın Cumhurbaşkanımıza aktardığı düşüncesindeyiz. Tarım Bakanının Rize ziyaretinde Rize Ticaret Borsasında üretici temsilcileri ve paydaşlarıyla yapmış olduğu toplantıda Ziraat Odası Başkanlarından kendisine aktarılan çay maliyetleri ve üretici beklentisinin 15 TL olduğu yönündeki yoğun söylemlerimizi kendisine ilettik, ancak bizim bu düşüncelerimiz dikkate alınmamıştır. Tarım Bakanının Cumhurbaşkanımıza üreticilerin beklentilerini ve tarım girdi maliyetlerini bildirmediği çay fiyatının, bunun sonucu olarak da çayımıza değerinin altında bir fiyat verilmesine neden olduğu kanaatindeyiz.” denildi.
‘REFAH PAYI İSTİYORUZ’
Ziraat Odası Başkanları refah payı talep ederek “Yılsonu itibari ile üretici fiyatları endeksinin %125 olduğu çaya verilen zammın ise 2022 yılı sonu enflasyon oranı olan %64 oranında zam verilmesi üreticiler olarak bizi tatmin eden bir fiyat olmamıştır. Tarım Bakanı Rize Ticaret Borsasındaki toplantıda, Ziraat Odası Başkanlarına çaya enflasyon üzerinde bir zam yapılır ayrıca çay stratejik ürünümüzdür ve refah payının da verileceğini söylemişti. Ancak gelinen noktada açıklanan bu fiyat 210 bin çay üreticisinin beklentilerinin altında kalmıştır. Bu konunun tekrar gündeme alınarak refah payının verilmesini talep ediyoruz” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş