YENİ ZİGANA TÜNELİNDEN 1.5 AYDA 251 BİN ARAÇ GEÇTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU; YENİ ZİGANA TÜNELİNDEN 1.5 AYDA 251 BİN ARAÇ GEÇTİ Karadeniz’in Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ni birbirine bağlayan ve 50 gün önce hizmete giren 15 km…

YENİ ZİGANA TÜNELİNDEN 1.5 AYDA 251 BİN ARAÇ GEÇTİ
Son Güncelleme: Bu Haber 244 views Whatsapp

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU;

YENİ ZİGANA TÜNELİNDEN 1.5 AYDA 251 BİN ARAÇ GEÇTİ

Karadeniz’in Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ni birbirine bağlayan ve 50 gün önce hizmete giren 15 km. gidiş ve gelişli çift tüplü yeni Zigana Tüneli, 1,5 ayda 251 bin 100 araca hizmet verdi.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “3 Mayıs 2023 tarihinde hizmete açılan Zigana Tüneli’nin Avrupa’nın en uzun, Dünyanın ise 3’üncü en uzun çift tüplü karayolu tüneli olduğunu belirterek, “Limana, turizm ve sanayi merkezlerine sorunsuz akışı sağlanmış, yurtiçi karayolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına katkıda bulunuyor. Tünelimiz 1,5 ayda 251 bin 100 araca hizmet verdi. Yıllık 190 milyon tasarruf sağlayacağız” dedi.

YÜZDE YÜZ YERLİ MİLLİ KAYNAKLAR KULLANILDI

Yeni Zigana Tüneli, Doğu Karadeniz’in en önemli merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan ve yüksek yoğunlukta trafik yükü taşıyan bu güzergâhta inşa edildiğini ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, tünelle ilgili şu bilgileri verdi:

“Zigana Tüneli ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar kullanılmış ve proje Türk mühendisleri ve işçileri tarafından inşa edilmiştir.”

YILLIK 190 MİLYON TASARRUF SAĞLANACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, tünelin hizmete açılmasıyla birlikte kış şartlarında kesintiye uğrayan trafiğin kesintisiz ve konforlu akışı tesis edildiğini belirterek, “Böylece zamandan 57 milyon TL, akaryakıttan 133 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 190 milyon TL tasarruf sağlamış oluyoruz” dedi.

SEYEHAT SÜRESİ ORTALAMA 20 DAKİKAYA İNDİ

Yeni Zigana Tüneli, 12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolunun, 2×2 şeritli bölünmüş yol haline getirildi. Proje ile mevcut güzergâh üzerinde bulunan 90 adet viraj ortadan kaldırıldı. Eğim yüzde 7,7’den yüzde 3,3’e düşürülerek yolun geometrisi iyileştirildi. Güzergâh 8 kilometre kısaltıldı, seyahat süresi otomobiller için 10 dakika, ağır tonajlı araçlar için 60 dakika olmak üzere ortalama 20 dakika indirildi. Karbon salınımı 16 bin 598 ton azaltılarak, sürücülere daha güvenli ve konforlu bir ulaşım imkânı sağlayan proje ile ayrıca, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında bulunan keskin virajlar, rampalar ile birlikte dik yamaçlardan taş düşmesi gibi problemler ortadan kaldırıldı. Kaynak: veli.kavak@uab.gov.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş