ULUSAL ÇAY KONSEYİNDEN ÇAY KAMPANYASI DEĞERLENDİRMESİ

ULUSAL ÇAY KONSEYİNDEN ÇAY KAMPANYASI DEĞERLENDİRMESİ Ulusal Çay Konseyi Haziran ayı toplantısı Ulusal Çay Konseyi Başkanı Mehmet Erdoğan Başkanlığında, UÇK Başkan Yrd. Dr. Turgay Turna, Yönetim Kurulu Üyeleri Şaban Aziz..

ULUSAL ÇAY KONSEYİNDEN ÇAY KAMPANYASI DEĞERLENDİRMESİ
Son Güncelleme: Bu Haber 297 views Whatsapp

ULUSAL ÇAY KONSEYİNDEN ÇAY KAMPANYASI DEĞERLENDİRMESİ

Ulusal Çay Konseyi Haziran ayı toplantısı Ulusal Çay Konseyi Başkanı Mehmet Erdoğan Başkanlığında, UÇK Başkan Yrd. Dr. Turgay Turna, Yönetim Kurulu Üyeleri Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Erdal Saral, Avukat Dilaver Demir, Nurettin İnce ve Ali Karslı’nın katılımı ile gerçekleşti.

Kaynak: Ulusal Çay Konseyi-Haber: Bayram Ali Kavalcı

2022 yılı yaş çay sezonu başlangıcının değerlendirildiği toplantıda; birinci sürgün rekoltesinin düşük seyretmekle birlikte satış işlemlerinin rahat alım fiyatları ise taban fiyat paralelinde seyrettiği gözlemlenmektedir.

Yaşanan bu olumlu havanın devamının sağlanması adına; Yaş Çay toplanmasında hassas davranılmalı kaliteyi bozacak unsurların ortadan kaldırılmasının sağlanması, Devletimizden; başta müstahsil olmak üzere sektörü rahatlatacak, sektörün önünü açacak kredi çalışmasının hızlandırılması ve bir an önce çıkartılmasının sağlanması, Bakanlıkta olan ve belli bir aşamaya gelmiş “Çay Kanunun” bir an önce çıkartılmasının sağlanması, Mevcut piyasa şartları baz alınarak Kuru Çay fiyatlarında bir düzenleme daha yapılması önem arz etmektedir.

Desteklemelerden Tüm Üreticiler Faydalanabilmeli; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan yaş çay fark ödemelerinden ÇAYKUR ruhsatları baz alarak tüm üreticilerimiz faydalanabilmekte olup diğer desteklemelerden ise ÇKS kaydı olmayan üreticilerimiz faydalanamamaktadır. Mazot, gübre vb. desteklemelerden faydalanılabilmesi adına ÇAYKUR ruhsat kayıtlarının baz alınmasının sağlanması için konu ile ilgili birimlerden tekrar talepte bulunulmasına karar verilmiştir.

Çöp Çay İşlenmesi Engellenmeli; Sektörün önemli sorunlarından olan ve kuru çay fiyatlarının makul seviyelere yaklaşması sonrası cezp ediciliği artan çöp çayın işlenmesi; uygun olmayan ham maddenin yanı sıra gıda boyaları gibi kimyasallar ile üretilen çay ile insan sağlığı hiçe sayılmakta bölgede üretilen çayın kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Çöp çayın işlenmesinin önlenmesi adına ilgili birimler ile yazışmaların yapılmasına karar verilmiştir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş