TÜRKOCAĞI KONFERANSLARI BAŞLADI

TÜRKOCAĞI KONFERANSLARI BAŞLADI RTEÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ ESKİ DEKANI PROF.DR. FATİH SEYİS’’ ÇAY TOHUMUNUN YAĞI GÖZARDI EDİLEMEYECEK DEĞERDEDİR’’ İSMET KÖSOĞLU RİZE-Türk Ocağı Rize Şubesi tarafından düzenli bir şekilde yapılan konferanslara pandemi..

TÜRKOCAĞI KONFERANSLARI BAŞLADI
Son Güncelleme: Bu Haber 191 views Whatsapp

TÜRKOCAĞI KONFERANSLARI BAŞLADI

RTEÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ ESKİ DEKANI PROF.DR. FATİH SEYİS’’ ÇAY TOHUMUNUN YAĞI GÖZARDI EDİLEMEYECEK DEĞERDEDİR’’

İSMET KÖSOĞLU

RİZE-Türk Ocağı Rize Şubesi tarafından düzenli bir şekilde yapılan konferanslara pandemi dolayısıyla bir süredir ara verilmişti. Yeniden başlayan konferansların ilk konuğu RTEÜ Ziraat Fakültesi eski Dekanı Prof.Dr. Fatih Seyis ve konusu Çay Tohumundan yağ üretimi oldu.

RTEÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Prof.Dr. Fatih Seyis konuşmasında şunları söyledi’’ Dünya üzerinde sudan sonra en fazla tüketilen içecek çaydır. Bu içecek yeşil olarak hasat edilen çay yapraklarının işlenmesinden elde edilen kuru çayın demlenmesi sonucunda elde edilmektedir. Az bilinen husus ise çay bitkisinin tohumlarında % 30 civarında yağ ve bunun zeytinyağı kalitesinde olduğudur. Dünya üzerinde Camellia sinensis ve Camellia oleifera türlerinden elde edilmekte ve satılmaktadır. Türkiye de ise çay tohumları 2. veya 3. sürgünden sonra yeni çay alanları oluşturmak, çay fideleri yetiştirmek ya da gelir etmek için satma şeklinde değerlendirilmektedir. Türkiye’de çay tüketimi 3.15 kg olarak dünyada ilk sırada olduğu söylenirse de Türkiye’de 1930 dan önce Çay yoktu. Bu tarihten önce Türkler kahve tüketen bir toplumdu.

830 bin dekarda çay üretimi var

Türkiye’de ortalama 830.000 Dekar civarında çay alanları bulunmaktadır. İyi bir bitkisel üretim planı çerçevesinde ihtiyacımız olan çay alanlarında arta kalan kısmı çay tohumu ve yağı elde etmek amacıyla rahatlıkla değerlendirilebilecektir. Çay Tohumundan yağ elde etmek ekonomiye önemli bir gelir olacaktır. ÇAYKUR Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Çay tohumu yağı yanında bitkilerin çiçeklenme döneminde alanlara arı kovanları yerleştirerek pekâlâ çay balı da elde edilebilecektir. Çay ile ilgili paydaşların bir araya gelerek gerekli desteklenmelerin sağlanması durumunda ülkemizde çay tohumu yağı üretimi mümkün olacaktır. Üreticimiz destekler verilirse çay tohumunu yağa dönüştürmek için çalışma içinde olabilir’’ dedi.

Pandemi sonrası yapılan ilk program Rize Türk Ocağı konferans salonunda yapıldı. Konferansa katılım ilgi çekerken Türk Ocağı Şubesi Başkanı Turan Aslan Mercan tarafından Prof.Dr. Fatih Seyis’e Türk Ocağı amblemli bakır tabak hediye edildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş