TÜRKİYE VE KIRGIZİSTAN ARASINDA TAŞIMACILIKTA İŞ BİRLİĞİ ARTIRILACAK

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU, KIRGIZİSTAN ULAŞTIRMA VE İLETİŞİM BAKANI TİLEK TEKEBAEV VE BERABERİNDEKİ HEYET İLE BAKANLIKTA BİR ARAYA GELDİ URALOĞLU VE TEKEBAEV GÖRÜŞMESİNDE TÜRKİYE VE KIRGIZİSTAN ARASINDA ‘ORTA..

TÜRKİYE VE KIRGIZİSTAN ARASINDA TAŞIMACILIKTA İŞ BİRLİĞİ ARTIRILACAK
Son Güncelleme: Bu Haber 108 views Whatsapp

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU, KIRGIZİSTAN ULAŞTIRMA VE İLETİŞİM BAKANI TİLEK TEKEBAEV VE BERABERİNDEKİ HEYET İLE BAKANLIKTA BİR ARAYA GELDİ

URALOĞLU VE TEKEBAEV GÖRÜŞMESİNDE TÜRKİYE VE KIRGIZİSTAN ARASINDA ‘ORTA KORİDOR’UN GÜÇLENDİRİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR ELE ALINDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye ve Kırgızistan arasında ticaretin yanı sıra doğu ile batı arasındaki ticaretin de gelişeceğini belirterek, “Orta Koridor daha da güçlenecektir.” dedi. Uraloğlu, Kırgızistan Ulaştırma ve İletişim Bakanı Tilek Tekebaev ve beraberindeki heyet ile bakanlıkta bir araya geldi.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Uraloğlu, görüşmede Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyon 11. Toplantısı dolayısıyla kendilerini Ankara’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye ve Kırgızistan’ın zorlu ve bir o kadar da kıymetli bir coğrafyada bulunduğunu ifade eden Uraloğlu, “İnsanlar zor coğrafyada yaşadıklarında bulundukları şartlara uyum sağlamak ve onun üzerinden gelmek için daha çok gayret ediyorlar. Son zamanlarda Türk Devletleri Teşkilatının aldığı rol bizler için de çok kıymetli. İlk defa bir masa etrafında toplanıyoruz. Biz ‘Türkiye Yüzyılı’ diyoruz Türk devletleri teşkilatları ‘Türk Yüzyılı’ diyor. Bu bizim için de gerçekten çok kıymetli.” ifadesini kullandı.

ORTA KORİDOR DAHA DA GÜÇLENECEK

Bakan Uraloğlu, kara yolu taşımacılığı noktasında atılacak yeni adımların da iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli katkıları olacağının altını çizdi.

Kara Ulaştırması Karma Komisyonu Toplantısının en son 2021 yılında gerçekleştiğini hatırlatan Bakan Uraloğlu, “Toplantıda ikili ve transit taşımalarda serbestleşmesi kararı alınmıştı. Bu kararla birlikte, tedarik zincirindeki değişimler ve karayolu taşımacılığına artan talep dikkate alındığında ülkelerimiz arasındaki ticaretin yanı sıra doğu ile batı arasındaki ticaret gelişecek, Orta Koridor daha da güçlenecektir.” dedi.

DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞINA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Türkiye’nin yaklaşık demir yolu taşımacılığına da önem verdiğini ve bu alanda da büyük ölçekli yatırımlar yaptığını anlatan Bakan Uraloğlu, “Bu yatırımlar sadece kendisi için değil bölge ülkeleri için de yarar sağlayan yatırımlardır. 2017 yılında işletmeye açtığımız Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile Orta Koridor üzerinde kesintisiz demir yolu altyapısını oluşturduk. Demiryolu taşımacılığı ile ilgili projeleri de destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

: https://gazete53.com/turkiye-ve-kirgi…ligi-artirilacak/

TÜRKİYE VE KIRGIZİSTAN ARASINDA TAŞIMACILIKTA İŞ BİRLİĞİ ARTIRILACAK

Kırgızistan Ulaştırma ve İletişim Bakanı Tilek Tekebaev, lojistiğin ekonominin önemli bir parçası olduğunu belirterek, “Görüşmelerimiz çok verimli geçti. Kırgızistan Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin son dönemde hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bunun en güzel örneğini yük taşımacılığının artmasından da görmekteyiz. Karayolu taşımacılığı alanında iki ülke arasında yapılacak anlaşmalar da bu anlamda çok önemlidir. Alternatif koridorlara bakarak, Türkiye ile iş birliğinin güçlendirmenin peşindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti ve Kırgız Cumhuriyeti arasında taşımacılık alanında iş birliği artırılacaktır” diye konuştu. Kaynak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Basın Müşavirliği

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş