TÜRK KIZILAY’I

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle TÜRK KIZILAY’I Kara gün dostu bildiğimiz Türk Kızılay’ı 11 Haziran 1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kuruldu. Türk Kızılay’ı ya da resmî..

TÜRK KIZILAY’I
Son Güncelleme: Bu Haber 181 views Whatsapp

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

TÜRK KIZILAY’I

Kara gün dostu bildiğimiz Türk Kızılay’ı 11 Haziran 1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kuruldu.

Türk Kızılay’ı ya da resmî adıyla Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye’deki en büyük insani yardım kuruluşudur ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi’nin bir parçasıdır.

Türk Kızılay, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olarak sağlayan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur

Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım eder.

Kızılay,

1877’de “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti”,

1923’de “Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti”,

1935’te “Türkiye Kızılay Cemiyeti” ve

1947’de “Türkiye Kızılay Derneği” adını almıştır.

Kuruluşa “KIZILAY” adını Gazi Mustafa Kemal vermiştir.

Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu’nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir.

Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur.

Kızılay’ın teşkilatı, Genel merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay’ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir.

Yukardaki Kızılay ile bugün gördüğümüz Kızılay hakkında çok farklı düşünceler hakim. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli büyük deprem sonrası hizmetine en çok başvurulan kuruluş her afette olduğu gibi Kızılay olmuştur.

Deprem çalışmalarında çadır dağıtımında yaşanan aksaklıklar ve bazı doğru olduğuna inanmak istemediğimiz bazı iddialar Kızılay’ımızı çok yıprattı.

Kızılay’a sürekli kan vermeye çalışan (43 kez) bir birey olarak ‘’Kan satıyor’’ iddiasına inanmak istemem.

Kar amacı olmayan yardım ve hizmetleri karşılıksız vermek amacı olan Kızılay’ın Çadır ve Kan satıyor dedikodusu yardımseverleri hayal kırıklığına uğrattı.

Birçok kez kan bağışında bulundum bundan sonra bulunmayacağım diyen birçok kimseye şahit oluyorum.

Kızılay’ın milletimizin Karagün dostu olmasına çok ihtiyacımız var. Dedikodulara açıklık getirilmeli.

Her gün dönen dolaplar memleket gündeminde.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş