TBMM GÖÇ VE UYUM ALT KOMİSYONU SINIRDA

TBMM GÖÇ VE UYUM ALT KOMİSYONU SINIRDA SINIRDA 64 KM. DUVAR İNŞAATI DEVAM EDİYOR 30 KM TAMAMLANDI. İSMET KÖSOĞLU VAN-TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı ve AKP Antalya Milletvekili..

TBMM GÖÇ VE UYUM ALT KOMİSYONU SINIRDA
Son Güncelleme: Bu Haber 300 views Whatsapp

TBMM GÖÇ VE UYUM ALT KOMİSYONU SINIRDA

SINIRDA 64 KM. DUVAR İNŞAATI DEVAM EDİYOR 30 KM TAMAMLANDI.

İSMET KÖSOĞLU

VAN-TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı ve AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu; CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal ve MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak’tan oluşan komisyon üyeleriyle, İran sınırında inşa edilen güvenlik duvarı ve hendek çalışmaları ile İl Göç İdaresinin faaliyetlerini kontrol etmek için Van’a geldi.

Vali Mehmet Emin Bilmez ile birlikte Çaldıran ilçesinde İran sınırına inşa edilen modüler güvenlik duvarı ve sınır hattında alınan güvenlik önlemlerini yerinde inceleyen komisyon üyeleri, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Bilmez burada yaptığı açıklamada’’Ağrı sınırından başlayan 64 kilometrelik modüler duvar inşaatının devam ettiğini söyledi. Şu ana kadar duvarın 30 kilometrelik kısmı tamamlandı. Duvarın örüleceği alanda kazı ve dolgu çalışmaları devam ediyor. Tamamlanan duvarın üzerine tel örgü çekilecek. Bu sene 40-45 kilometreyi bitirmeyi hedefliyoruz. Geri kalanı ilkbaharda bitecek. Sınır güvenliği için kazılan hendeklerin derinliği 4, genişliği 4 metredir. Bu hendeklerin girişine jiletli tel çekiliyor. Hendek kazımı için yüklenici firmaların sahadaki çalışmaları devam ediyor. Yılsonuna kadar hendek uzunluğunu 160 kilometreye kadar çıkartacağız. Sınır hattında 58 gözetleme kulesi yapılıyor. Jandarmamız sınırda sürekli devriye atıyor. Ankara’dan gelen özel harekât ekipleri sınıra yerleştirildi. 50 zırhlı araç ve 700 personel, hem duvar yapan firmanın güvenliğini sağlıyor, hem de buradaki askeri birliğe yardımcı oluyor. Sınır birliklerine yardımcı olmaları için 500 güvenlik korucusu alımı gerçekleştirdik.”

Alt Komisyon Başkanı Atay Uslu ise TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonunun, Türkiye’deki düzensiz göç ve uluslararası koruma konusu, ikamette yaşayan göçmenlerin durumunu araştırmak ve incelemek üzere kurulduğunu söyledi. Türkiye’nin düzensiz göçü önlemeye yönelik yaptığı çalışmaları yerinde incelemek üzere Türkiye- İran sınırına geldiklerini aktaran Komisyon Başkanı Uslu, “Sınırdaki duvarları inceledik. Diğer kuleleri, engelleme sistemlerini, Türkiye’nin burada yaptığı çalışmaları gördük. Güvenlik kuvvetlerimizin, jandarmamızın, emniyetimizin yaptığı çalışmaları yerinde görmek için buradayız. Sayın Valimiz sınırda alınan tedbirler ve yapılan duvarlar konusunda bize bilgi verdi.” dedi.

 

Düzensiz göçün, dünyanın bir sorunu haline geldiğini vurgulayan Başkan Uslu, Orta Afrika’dan, Asya’nın ortasından, özellikle Afganistan coğrafyasından Avrupa’ya doğru ciddi bir göç akınının olduğuna dikkati çekti.

Bu göçün bir kısmının zorunluluk gereği, bir kısmının da ekonomik sebeplerle olduğunu belirten Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü:”Bu iki göçü birbirinden ayırmak lazım. Düzensiz göçle sığınmacıları ve uluslararası koruma arayanları zaman zaman aynı çuvala koyanları, aynı şekilde değerlendirenleri görüyoruz. Bu yanlış. Düzensiz göç engellenmesi gereken bir süreç, sığınmacı süreci ise farklı bir süreçtir. Sığınmacı süreçlerine insani, hukuki ve vicdani olarak yaklaşıyoruz. Türkiye, düzensiz göçü önleme konusunda her türlü tedbiri alıyor. Biraz önce gördük, duvarlar çekiliyor, bununla ilgili sınır devriyeleri, sınır birlikleri kuruluyor. Sınırda optik sistemler kuruluyor ve düzensiz göç minimize ediliyor. Yakalanan göçmenlerin Geri Gönderme Merkezlerinde tutulma süreçleri var. Merkezlerde tutulan göçmenler daha sonra kendi ülkelerine iade ediliyor.”

Sınır bölgesinde yapılan incelemeye, 6. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral İlker Ertuğrul, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın da katıldı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş