TAŞOCAĞI HAKKINDA 100 GÜNDÜR AÇIKLAMA YOK

İDEF İKİZDERE DERNEKLER FEDERASYONU BAŞKAN YARDIMCISI MUSA YILMAZ’’ AYMAZLIK UTANMAZLIK TAŞOCAĞI HAKKINDA 100 GÜNDÜR AÇIKLAMA YOK İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE-İşkence dere Vadisinde İyidere Lojistik Liman için dolgu malzemesi alınmak istenen Taşocağına..

TAŞOCAĞI HAKKINDA 100 GÜNDÜR AÇIKLAMA YOK
Son Güncelleme: Bu Haber 375 views Whatsapp

İDEF İKİZDERE DERNEKLER FEDERASYONU BAŞKAN YARDIMCISI MUSA YILMAZ’’ AYMAZLIK UTANMAZLIK

TAŞOCAĞI HAKKINDA 100 GÜNDÜR AÇIKLAMA YOK

İSMET KÖSOĞLU

İKİZDERE-İşkence dere Vadisinde İyidere Lojistik Liman için dolgu malzemesi alınmak istenen Taşocağına itiraz eden köylüler 100 gündür Bilirkişi Raporunun uygulanmasını bekliyor.

İşkencedere de açılmak istenen Taş Ocağı konusunda 100 gündür Mahkemenin durdurma kararı vermesini beklediklerini söyleyen İDEF İkizdere Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz yaptığı açıklamada’’ İkizdere’ de doğa katliamı utanma arlanma sınırlarını aşmış durumda! bu yapılan Aymazlık utanmazlıktır. Bilirkişi heyeti “İkizdere’nin taş ocaklarına uygun olmadığını” raporlarında çok net belirtmiş olmasına rağmen, TC mahkemeleri ısrarla İkizdere hakkında kararını açıklamayarak doğa katliamına seyirci kalıyor hatta teşvik ediyor. Tüm dünya da iklim krizi büyürken, her zamankinden daha çok doğamıza ihtiyacımız varken doğamızdan tek bir ağaca dahi dokunma lüksümüz yokken binlerce ağaçlarımız hukuka aykırı bilim insanlarını tanımaksızın göz göre göre dibinden kopartılıyor, doğamız yok ediliyor.

Üniversite bilirkişi heyeti yani bilim insanları İkizdere hakkında bundan tam 100 gün önce vermiş oldukları taş ocakları kararının bilime ve doğaya uygun olmadığı varsa ÇED raporlarının doğru olmadığını teyit eden beyanlarına rağmen. TC mahkemeleri ısrarla İkizdere doğa katliamına göz yummaktadır. İkizdere Taş Ocağı Olmasın, İkizdere Direniyor. Ağaçları babanız dikmedi. ‘’

İkizdere İşkencedere Taşocağı için 13.9.2021 tarihinde keşif yapılmıştı. 20.11.2020 tarihli Bilirkişi Raporuna rağmen çalışmalar devam ediyor. Neden Mahkeme kararı beklenmiyor? “ER.J396069 ruhsat numaralı Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi” ile İlgili olarak verilen Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 21.01.2021 tarihli “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı vermişti.

Bilirkişinin kararına uyulmuyor

İyidere’de yapılacak liman proje ÇED’in de “ yeni taş ocağı açılmayacağı” denilmesine rağmen İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere Köyü Mevkiinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmek istenen “EE3396069 ruhsal numaralı Cevizlik Bazalt Ocağı” Projesinin sahanın jeolojik-jeoteknik-jeomekanik tespiti, taşkın-drenaj, arıcılık faaliyetleri, orman alanları, flora-fauna, yol-ulaşım, su kaynakları (yüzey ve yeraltı), doğaya yeniden

kazanım ve rehabilitasyon değerlendirmeleri açısından Çevre Kanunu ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin, projenin uygulanmasının izlenmesi ve kontrolünde sürdürülecek çalışmalarla alınacak önlemlerin ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeylerde olmadığına dair rapor yazılmış. Taş ocağı açma çalışmaları 20 Nisan 2021 tarihinde başladı.

Davanın Avukatı Yakup Okumuşoğlu’ ’bilirkişi raporunda’ ’çevresel etki değerlendirilmesi gerekli değildir, kararının teknik olarak yeterli ve uygun olmadığı görüşüne rağmen karara sessiz kalınıyor. Bilirkişinin verdiği kararı Mahkemeye sunduk 100 gün geçti halen bekliyoruz ’Bu tahribatın devamındaki ısrar nedendir? Hukuka açıkça aykırı olduğu anlaşılan projenin ısrarla devam ettirilmesi ile kamunun zarar etmesine neden göz yumuluyor? İkizdere Cevizlik Taş Ocakları hakkında bilirkişi raporu mahkemeye sunalı 100 günü geçti!’’ dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş