TAŞIMALI EĞİTİME %50-60 ZAM İSTENİYOR « Gazete53 – Rize Rize Haberleri, Rize'den haberler

SON DAKİKA

Gazete53  – Rize Rize Haberleri, Rize'den haberler

TAŞIMALI EĞİTİME %50-60 ZAM İSTENİYOR

TAŞIMALI EĞİTİME %50-60 ZAM İSTENİYOR
Bu haber 05 Şubat 2022 - 18:31 'de eklendi ve 213 views kez görüntülendi.

TAŞIMALI EĞİTİME %50-60 ZAM İSTENİYOR

İSMET KÖSOĞLU

RİZE- Akaryakıta sık sık yapılan zamlar sonrası araç sürücüleri taşımalı eğitime öğrenci taşıyan serviseler için zam istiyor.

Sürücülerin zam isteği konusuna olumlu baktıklarını söyleyen Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı Turan Akbulut her gün gelen zam sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi’’ 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılının ikinci dönemi 7 Şubat Pazartesi günü başlıyor. Üzülerek söylemek zorundayım ikinci dönemde öğrenci servis ücretlerinde artış yapmak zorundayız.

Okulların başladığı 6 Eylül 2021 tarihinde, Servisçi esnaflarımızın kişi başı alacakları öğrenci servis ücreti belirlenirken akaryakıt ücreti 7,45 TL idi. Bugün ise akaryakıt ücreti 14.80 TL. Sadece akaryakıt ücretine yaklaşık olarak yüzde yüz artış yaşandı. Bunun yanında, Araç Sigorta ücreti, Yedek parça ücretleri, lastik ücretleri, periyodik bakım ücretleri v.b diğer tüm ücretlere de aynı oranlara varan artışlar yaşandı.

Bu durumda servisçi esnaflarımızın mesleklerini sürdürebilmeleri için üzülerek söylüyoruz zaruri olarak öğrenci servis ücretlerine %50 – % 60 oranlarında zam yapmak zorundalar. Ayrıca Millî Eğitim Müdürlüklerince ihale ile verilen taşımalı eğitimde; öğrenci servis ücretlerinin akaryakıta gelen zamlar sonrası erimesi, ihale ile servis çeken esnaflarımızı çıkmaza sokmuştur. Bununla ilgili üst kuruluşumuz olan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonumuzun Bakanlıklar nezdinde yaptığı çalışmalar sonucu kanun teklifi hazırlanmış ve meclise sunulmuştur. Meclisten onay alıp kanunlaştığında servis çeken esnafımızın mağduriyetinin giderileceğini düşünmekteyiz.

Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. İnşallah bu zor süreci vatandaşlarımız, esnaflarımız ve tüm devlet yetkililerimiz el ele verip aşacağız’ ’dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER