SÜNEBELİ TÜNELİYLE SEYAHAT SÜRESİ 35 DAKİKADAN 15 DAKİKAYA İNECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU: CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA, TÜRKİYE YÜZYILININ ÜZERİNDE YÜKSELECEĞİ BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDİYORUZ SÜNEBELİ TÜNELİYLE SEYAHAT SÜRESİ 35 DAKİKADAN 15 DAKİKAYA İNECEK SON BAŞBAKAN..

SÜNEBELİ TÜNELİYLE SEYAHAT SÜRESİ 35 DAKİKADAN 15 DAKİKAYA İNECEK
Son Güncelleme: Bu Haber 206 views Whatsapp

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU:

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA, TÜRKİYE YÜZYILININ ÜZERİNDE YÜKSELECEĞİ BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDİYORUZ

SÜNEBELİ TÜNELİYLE SEYAHAT SÜRESİ 35 DAKİKADAN 15 DAKİKAYA İNECEK

SON BAŞBAKAN VE ESKİ ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI BİNALİ YILDIRIM:

İBN-İ HALDUN DİYOR Kİ: “COĞRAFYA KADERDİR”

EVET, KADERİMİZİ DAĞLARA BAKARAK, VADİLERE BAKARAK, SUYUN BAŞINDA ÇARESİZCE DÖVÜNEREK DEĞİL, DAĞLARI TÜNELLERİ AŞARAK, BÜTÜN ENGELLERİ AŞA AŞA BU GÜNLERE GELDİK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, son Başbakan ve eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Binali Yıldırım’ın memleketi Erzincan’da Refahiye-Kuruçay-İliç Devlet Yolu üzerinde çalışmaları devam eden Sünebeli Tüneli’nde ‘Işık Görme’ törenine katıldı.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sünebeli Tüneli’nin önemine ve bölgeye yapacağı katkıya dikkati çekti. Uraloğlu, “Ülkemizin kuzeyi ile güneyi arasındaki karayolu ulaşım standardı artırılırken, limanlardan iç kesimlere, önemli sanayi merkezlerinden yaşam alanlarına gerçekleştirilen ürün ve yük transferinin daha kısa sürede yapılması sağlanacak, bölgenin ticaret hacmi artırılacaktır. Ayrıca; dağ sporları, su sporları ve geleneksel mimarisiyle öne çıkan bölgenin turizmine de önemli katkı sağlanacaktır. Heyelana ve trafik kazalarına karşı can ve mal kaybının önüne geçilecektir” dedi.

Türkiye’de son 21 yılda ulaşım ve iletişim altyapı projelerine 194 milyar dolar yatırım yapıldığını da hatırlatan Bakan Uraloğlu, Erzincan’a şuana kadar 30 milyar 200 milyon yatırım yapıldığı söyledi. Uraloğlu Erzincan’a yapılan yatırımlara ilişkin şunları kaydetti:

“Erzincan’ın ulaşım ve iletişim yatırımları için yaklaşık 30 milyar 200 milyon Lira yatırım gerçekleştirdik. Bölünmüş yol uzunluğunu 14 kilometreden 355 kilometreye, bitümlü sıcak kaplama yol uzunluğunu 8 kilometreden 275 kilometreye çıkardık. Erzincan’ı; Erzurum, Gümüşhane ve Sivas’a bölünmüş yollarla bağladık. Türkiye’yi doğudan batıya bağlayan Kuzey TETEK yolunun merkezini Erzincan yaptık. Ölüm yolu denilen geçilmez SANSA’yı viyadüklerle aştık. Işık görme törenini gerçekleştireceğimiz Sünebeli Tüneline de içeren Refahiye-Kuruçay-İliç Yolu gibi 6 ayrı karayolu projemiz de devam ediyor.”

Bakan Uraloğlu, konuşmasında Sünebeli Tüneliyle ulaşım kalitesinin yükseltilmesi, can ve mal emniyetinin artırılmasının yanısıra Sünebeli Tüneli’nin bölge ve ülke açısından da önemine değindi. Bakan Uraloğlu, “Sünebeli Tüneli’nin inşa edildiği Refahiye-İliç Devlet Yolu; Karadeniz sahil kesiminden başlayıp Erzincan üzerinden Güneydoğu’ya ve Doğu Akdeniz’e erişim sağlayan kuzey-güney aksında önemli bir geçiş noktasını oluşturuyor” dedi.

Bakan Uraloğlu ayrıca Gümüşakar-Kuruçay kesiminde gerçekleştirilen çalışmalarla mevcut yolun 3 km kısalarak seyahat süresinin 35 dakikadan 15 dakikaya indirildiğini belirtti.

5 bin 220 metre uzunluğundaki Sünebeli Geçidi’nde 1.800 m rakıma ulaşan güzergâh, yaklaşık 200-400 m aşağıya çekilerek, özellikle kış aylarında mevcut güzergahta yaşanan sorunlar ortadan kaldırılıyor. 26 km’lik yol sürücülerin korkulu rüyası olmaktan çıkarak, daha konforlu, güvenli ve ekonomik bir ulaşım imkânına kavuşuyor.

Sünebeli Tüneli projesinin yapım, tasarım ve kontrolünde yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar kullanılıyor, Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa ediliyor.

SİVAS-ERZİNCAN HIZLI DEMİRYOLU ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Erzincan’ın tüm demiryolu altyapısını yenilediklerini belirten Bakan Uraloğlu, Erzincan Organize Sanayi Bölgesi yeni demiryolu bağlantısını da inşa ettiklerini hatırlattı. Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu yapım çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Bakan Uraloğlu, “242 kilometre uzunluğunda saatte 200 km hıza uygun, elektrikli, sinyalli ve çift hatlı hızlı demiryolu projesinin yapımını 2 etap halinde sürdürüyoruz. İlk etap olan 50 kilometre uzunluğundaki Sivas-Zara arası altyapı çalışmalarında %44 fiziki ilerleme sağladık, 192 kilometre uzunluğundaki Zara-İmranlı-Kemah-Erzincan kısmının ise proje çalışmalarını tamamladık. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz ulaşım ve iletişim projelerinin, ülkemizi uluslararası alanda daha rekabetçi kıldığını görmek, geleceğe dair umutlarımızı güçlendiriyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılının üzerinde yükseleceği büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa edeceğiz” dedi.

Son Başbakan ve eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Binali Yıldırım’da memleketi Erzincan’da Sünebeli Tüneli Işık Görüntü töreninde yaptığı konuşmada sona yaklaşıldığını belirterek, “Ne canlar yandığını herkes bilir. Acılar son bulsun diye bizlere sürekli sürekli taleplerini ilettiniz. İktidarımız döneminde yapılan işleri anlatmaya kalksak gün yetmez. Bu yol, sadece Erzincan’ı Refahiye ve Eğine birleştirmiyor. Bu yolun asıl görevi Karadeniz’i Güneydoğuya Ortadoğuy’a bağlayan kuzey-güney akslardan bir tanesi. İbn-i Haldun diyor ki: ‘Coğrafya kaderdir.” Evet kaderimizi dağlara bakarak, vadilere bakarak, suyun başında çaresizce dövünerek değil, dağları tünellere aşarak, bütün engelleri aşa aşa bu günlere geldik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde durmadan hizmet etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Kaynak: veli.kavak@uab.gov.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş