Sokak Ağaçları Kimliklendiriliyor!

  AKK’den İklim Krizine Karşı Farkındalık Etkinliği Sokak Ağaçları Kimliklendiriliyor! (Haber Merkezi)- Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi (BAŞÇİM), 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ne özel olarak, ‘İklimi..

Sokak Ağaçları Kimliklendiriliyor!
Son Güncelleme: Bu Haber 194 views Whatsapp
  AKK’den İklim Krizine Karşı Farkındalık Etkinliği
Sokak Ağaçları Kimliklendiriliyor!
(Haber Merkezi)- Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi (BAŞÇİM), 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ne özel olarak, ‘İklimi Krize Sokmuyor, Sokak Ağaçlarını Koruyoruz’ sloganıyla, ‘Kapımdaki Doğa: Sokak Ağaçları’ konulu bir etkinlik ve farkındalık yürüyüşü  düzenledi. Çankaya Bahçelievler semtindeki sokak ağaçlarının iklim uyumu ve iklim değişikliğine dirençli kentler için önemi tartışılan, etkinlikte sokaklardaki ağaçlar da fotoğraflandı, ağaçlara kimlik kodları yerleştirildi.
Ankara Kent Konseyi (AKK), çevre ve iklim konusunda farkındalık yaratmak ve vatandaşları bilinçlendirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
AKK bünyesinde kuruluşunu tamamlayan Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde ‘İklimi Krize Sokmuyor, Sokak Ağaçlarını Koruyoruz’ mottosuyla, sokak ağaçlarını kimliklendirme etkinliği düzenledi.
Bahçelievler’de düzenlenen ve Başkent sokaklarındaki ağaç varlığına dikkat çekilmesi hedeflenen etkinliğe; Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi Başkanı Ömer Şan ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nilgün Görer Tamer, proje asistanı Peyzaj Mimarı Ayça İnci ile mahalle ve kent gönüllüleri katıldı.
Bahçelievler semtindeki uygulama alanları olan 46. Sokak, 61. Sokak, 60. Sokak, 59. Sokak, 7. Cadde (Aşkabat), 36. Sokak ve Cengizhan Caddesi güzergâhındaki sokak ağaçlarının iklime uyumu ve dirençli mahalle için önem konusunda farkındalık oluşturulmasına yönelik etkinlikte, sokaklardaki ağaçlar da fotoğraflandı. Çeşitli nedenlerle kurumuş veya kesilmiş olan ağaç noktaları da incelendi.
Proje kapsamında; AKK Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nilgün Görer Tamer ve üyelerin hazırladığı telefon uygulaması ve ağaçlara yerleştirilen kimliklendirme karekodu (QR kod) da tanıtılarak, ağacın özelliğinin ve ekosisteme ne kadar değer kattığının öğrenilebileceği anlatıldı.
SOKAKLARDAKİ AĞAÇ VARLIĞINA DİKKAT!
AKK olarak çevre ve iklim değişikliği konusunda farkındalık etkinlikleri düzenlemeye devam ettiklerini, iklim krizine uyumdan öte, iklimi krize sokan uygulama ve etkenlerin önüne geçmeye çalıştıklarını belirten Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi Başkanı Ömer Şan, “Çevre ve İklim Meclisi olarak başlattığımız çalışmalarda kentimizdeki çevre kirliliği, olumsuz çevresel etkiler, iklim değişikliğini önlemeye yönelik yaptığımız çalışmalar kapsamında bir başka etkinliğimizi de sokak ağaçlarının korunmasına yönelik yapıyoruz. Çünkü, yaşama nefes olan ağaçlar da bizler gibi ekosistemin birer canlı parçası ve hepsinin de birer kimliği var. Bu kapsamda Başkent sokaklarındaki ağaç varlığına dikkat çekmek için Bahçelievler’deki 7 sokakta yürüyüş yaparak onlarla tanışacağız” dedi.
Telefon aplikasyonu ile ağaçların özelliklerini öğrenebileceklerini belirten BAŞÇİM Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Nilgün Görer Tamer ise; “Projemizin adı Kapımdaki Doğa Sokak Ağaçları. İklim dirençli yerleşimler için sokak ağaçların önemini anlatmak için bir araya geldik. Sokakta farklı ağaç gruplarını ve kentsel dönüşümlerin bu ağaçlara nasıl etki ettiklerini birlikte anlamaya çalışacağız. Çalışmanın geldiği aşama aslında ağaç envanteri için ölçtüğümüz ağacın özelliklerini değerlendirdiğimiz bir telefon aplikasyonu var. Sokakta yürüyenler, ağacın özelliklerini ve ekosisteme ne kadar değer kattığını bu uygulama ile öğrenebiliyor” diye konuştu.
Etkinliğe katılanlar, bölgedeki ilk ağaç kimlik bilgilerini içeren QR kodlu kimlik kartını ağaç gövdesine yerleştirdikten sonra diğer sokaklardaki ağaçlar ve yerleşimlerini dolaşarak fotoğrafladı. Yürüyüş boyunca proje danışmanı Prof.Dr. Tamer, BAŞÇİM Başkanı Şan ile  proje yürütücü asistanı Ayça İnci, katılımcılara çalışmalar ve ağaç varlığı konusunda bilgiler verdi.
Etkinlik sonunda yapılan değerlendirmede, ilk etabı tamamlanan projenin Başkentin diğer mahalle ve semtleri ile diğer kentlerde de uygulanabilir olduğu kaydedildi.

 

———- Forwarded message ———Gönderen: ABB BASIN YAYIN <habermerkezi@ankara.bel.tr>Date: 12 Kas 2022 Cmt 10:48Subject: AKK’DEN İKLİM KRİZİNE KARŞI FARKINDALIK ETKİNLİĞİTo:

AKK’DEN İKLİM KRİZİNE KARŞI FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

 

Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ne özel olarak  “İklimi Krize Sokmuyor, Sokak Ağaçlarını Koruyoruz” sloganıyla “Kapımdaki Doğa Sokak Ağaçları Farkındalık Yürüyüşü”  düzenledi. Bahçelievler semtinin sokaklarındaki ağaçların iklime uyumu ve dirençli mahalle için öneminin tartışıldığı etkinlikte sokaklardaki ağaçlar da fotoğraflandı.

 

Ankara Kent Konseyi (AKK), çevre ve iklim konusunda farkındalık yaratmak ve vatandaşları bilinçlendirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde “İklimi Krize Sokmuyor, Sokak Ağaçlarını Koruyoruz” etkinliği düzenledi.

Bahçelievler’de düzenlenen ve Başkent sokaklarındaki ağaç varlığına dikkat çekilmesi hedeflenen etkinliğe; Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi Başkanı Ömer Şan ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nilgün Görer Tamer ile davetliler katıldı.

Bahçelievler 46. Sokak, 61. Sokak, 60. Sokak, 59. Sokak, 7. Cadde (Aşkabat), 36. Sokak ve Cengizhan Caddesi güzergâhındaki sokak ağaçlarının iklime uyumu ve dirençli mahalle için önem konusunda farkındalık oluşturulmasına yönelik etkinlikte, bu sokaklardaki ağaçlar da fotoğraflandı.

Projesi kapsamında; AKK Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nilgün Görer Tamer ve üyelerin hazırladığı telefon uygulaması ve ağaçlara yerleştirilen karekod da tanıtılarak, ağacın özelliğinin ve ekosisteme ne kadar değer kattığının öğrenilebileceği anlatıldı.

 

“BAŞKENT SOKAKLARINDAKİ AĞAÇ VARLIĞINA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ”

Ankara Kent Konseyi olarak çevre ve iklim değişikliği konusunda farkındalık etkinlikleri düzenlemeye devam ettiklerini belirten Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi Başkanı Ömer Şan, “Ankara Kent Konseyi Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi olarak başlattığımız çalışmalarda kentimizdeki çevre, iklim değişikliğini önlemeye yönelik yaptığımız çalışmalar kapsamında bir başka etkinliğimizdeyiz. Başkent sokaklarındaki ağaç varlığına dikkat çekmek için Bahçelievler’deki 7 sokakta yürüyüş yapacağız” dedi.

Telefon aplikosyonu ile ağaçların özelliklerini öğrenebileceklerini belirten Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Nilgün Görer Tamer ise; “Projemizin adı Kapımdaki Doğa Sokak Ağaçları. İklim dirençli yerleşimler için sokak ağaçların önemini anlatmak için bir araya geldik. Sokakta farklı ağaç gruplarını ve kentsel dönüşümlerin bu ağaçlara nasıl etki ettiklerini birlikte anlamaya çalışacağız. Çalışmanın geldiği aşama aslında ağaç envanteri için ölçtüğümüz ağacın özelliklerini değerlendirdiğimiz bir telefon aplikasyonu var. Sokakta yürüyenler, ağacın özelliklerini ve ekosisteme ne kadar değer kattığını bu uygulama ile öğrenebiliyor” diye konuştu      

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş