SAMSUN-SARP TREN YOLU OLMALI-2

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle SAMSUN-SARP TREN YOLU OLMALI-2 Rize’nin geleceği bugüne değil ileriye bakalım. Günübirlik yaşamayalım. Zigana üzerinde düşünülmeye başlanılan Tren yolu değil SAMSUN-SARP güzergâhı olan Karadeniz’i boydan boya kapsayacak..

SAMSUN-SARP TREN YOLU OLMALI-2
Son Güncelleme: Bu Haber 325 views Whatsapp

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

SAMSUN-SARP TREN YOLU OLMALI-2

Rize’nin geleceği bugüne değil ileriye bakalım.

Günübirlik yaşamayalım. Zigana üzerinde düşünülmeye başlanılan Tren yolu değil SAMSUN-SARP güzergâhı olan Karadeniz’i boydan boya kapsayacak Demiryolu tercih edilmelidir.

Yirmibeş yıl öncesinden bu konuda yazdığım yazılar var. Sahil yolu yapıldığında kenarında Tren geçişi için Demiryoluda olsun diye ama duyan olmadı.

Bugün çok fazla artan akaryakıt fiyatına karşı ekonomik bir alternatifti TREN ve Demiryolu.

YHT mi olur Kara Tren mi olur onun şeklinde değiliz ama Demiryolu yapılırsa en uygunu olmalıdır elbette.

Bugünkü Türkiye’ye bakarsak cumhuriyetin o ilk dönemlerinde hem de en fukara olduğumuz devirde Doğu Anadolu ve Güneydoğuya ulaşan demiryolu yüce dağları aşarak sınırlara kadar ulaşmıştı. Osmanlının son döneminde mübarek belde Medine’ye ulaşan Demiryolu vardı.

Rize’miz cennet gibi bir şehir.

Yıllardır ihmal edildiği halde tabii güzelliklerinden hiçbir şey henüz kaybetmemiş. Bölgemizde deniz turizmi için Ege, Akdeniz gibi uzun bir mevsim olmuyor. Ama önemli turizm potansiyelini işleyerek bacasız sanayi olan Turizmi hayata geçirmeliyiz. Hızlı bir ulaşım aracı olan Tren sayesinde iç kesimlerdeki dağ ve yaylalarımız büyük kitleler halinde turist akınına uğrayabilecektir.

Türkiye’nin en pahalı sebze ve meyvesini yiyen Rize’miz ekonomik ulaşım aracı Tren sayesinde daha kısa sürede nakliyeden kazanarak Ege’deki, GAP’taki ürünlerden maliyetine faydalanabilecektir.

Daha da önemlisi stratejik bakımdan Türk Cumhuriyetleriyle sağlanabilecek Tren ulaşımı karşılıklı ticareti daha da önemli duruma getirecektir.

Kamuoyunu aydınlatma konusunda bazı sesler çıkmaya başladı çok şükür.

10 yıl önce 2012 yılında Rize Kent Konseyinin girişimleri olmuştu. Basına beyanatlar broşürler hazırlanarak sesimizin bir nebze olsun çıkması temin edilmişti.

Bugünİstanbuldan Hukukçu-Eğitimci ağabeyimiz Cemil Can Bıçakçı’nın gayretlerini yakından görmek önemli bir gelişme.

Bölgeden seslenerek SARP-SAMSUN Demiryolunu projelendirilerek programa alınmasının gerçekleşmesini isteriz. Bu proje Rize’nin değil Samsundan buyana bütün şehirlerin istediğidir.

Çok bir şey istediğimiz yok, üstelik bu bölgemin projesi olacak.

Böyle giderse, her gün artan akaryakıt, dolar fiyatı karşısında karayolu veya havayolu yolculuğu adeta hayal olacak.

Cumhurbaşkanı bölgenin insanı, tek imza ile YAPIN talimatını verdiğinde önünde kimse duramaz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş