RTEÜ VE REKTÖR

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle RTEÜ VE REKTÖR Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde Rektörlük görev süresi 2022 Haziranında sona erecek olan Prof. Dr. Hüseyin Karaman Hocadan sonra o koltuğa oturacak kişinin kim..

RTEÜ VE REKTÖR
Son Güncelleme: Bu Haber 324 views Whatsapp

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

RTEÜ VE REKTÖR

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde Rektörlük görev süresi 2022 Haziranında sona erecek olan Prof. Dr. Hüseyin Karaman Hocadan sonra o koltuğa oturacak kişinin kim olacağı hem Rize kamuoyunda hem de üniversite camiasında merakla bekleniyor.

Yaklaşık dokuz yıldır, doğrusu, yanlışı, hatası, günahı ve sevabıyla Trabzonlu saygın hemşerimiz Prof. Dr. Hüseyin Karaman bu üniversiteyi yönetti. Süresi yeniden uzatılmaz ise Üniversitemizde Cumhurbaşkanı tarafından atanacak yeni Rektör bayrağı daha ileri taşımalı.

Rektör adayları arasında Üniversitede görevli birçok akademisyenin ismi geçiyor. Yaptığım kısa araştırmaya göre kendini aday gören birçok akademisyen bu koltuğa oturmak için hummalı kulis çalışmaları yapıyor. Sonuçta son sözü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek ve uygun göreceği bir ismi Rektör olarak atayacak.

Rize’de bugün gündemde çok konuşulan bazı yatırımlar var. Havalimanı, Lojistik Liman, Hastane, Çay Bardağı, Millet bahçesi vs. gibi ama inanın bu yatırımlardan daha çok RTEÜ Rektörü kim olacak konuşuluyor ise demek ki konu Rize için çok önemli.

Rize’yi dert edinen Rize kamuoyu büyük çoğunlukla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde Rektörün kim olacağına odaklanmış.

İktidar olan AKP’nin Rize teşkilatı ve Milletvekilleri Rektörlük konusunda sessizliği koruyorlar. Aşağı listedeki akademisyenlerin harici Rize dışından bir Rektör atanması halinde 2023 seçimindeki fatura öncelikle Rize AKP ye çıkarılacaktır. Bu sürece AKP Rize İl ve İlçe teşkilatları, Rize Milletvekilleri, STK lar, hatta Rize’deki bütün Belediye Başkanları hızlı bir şekilde Üniversitenin selameti ve geleceği için müdahil olmak zorundadır.

Üniversitenin en önemlisi her geçen gün kan kaybeden Tıp Fakültesi ana sorun olarak karşımızda durmakta. Tıp Fakültesinden tecrübeli ekip niye kaçıyor sebebi sorgulanmalı. Rektörümüz Sn.Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın durduramadığı sağlık göçüne dur diyecek, çözüm bulacak Rektör atanmalı.

Birçok Rizeli akademisyen varken bunların göz ardı edilerek Rizeli olmayan ve Rize dışından akademisyenlerin bu süreçte zikrediliyor olması bana göre doğru değildir. Rizelileri dışardan gelenler yönetmemeli. Buradaki insanlarda görev yapabilir.

Vizyonu geniş, yenilikçi, ayrıştırıcı olmayan, herkese eşit mesafede, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ismini daha yukarılara taşıyacak bir Rizeli

akademisyene görev verme vaktidir. Rektör olacak isimin ilk orta ve lise tahsilinde hangi okul okuduğu kavramına bakılmamalı.

Rize’deki Üniversitede birbirinden değerli aşağıda isimleri yazılı akademisyenlerin birisi Rektör olarak görev yapabilir.

Prof. Dr. Adnan Midilli, Prof. Dr. Osman Karamustafa, Prof. Dr. İbrahim Yerebatan, Prof. Dr. Ahmet İshak Demir, Prof. Dr. Adnan Yılmaz, Prof. Dr. Asu Usta, Prof. Dr. Fatih İslamoğlu, Prof. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu, Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu, Prof. Dr. Hasan Ali Esir, Prof. Dr. İhsan Safi, Prof. Dr. Abdurrahman Kolcu, Prof. Dr. Mete Avcı, Prof. Dr. Kadir Kutlu, Prof. Dr. Alaattin Kızıltan, Prof. Dr. Ali Rıza Sandalcılar, Prof. Dr. Cengiz Yanıklar, Prof. Dr. Aslan Kalkavan, Prof. Dr. Huriye Arıman Karabulut, Prof. Dr. Turan Yüksek, Prof. Dr. Gökhan Abay, Prof. Dr. Hasan Türüt, Prof. Dr. Adil Bakoğlu, Prof.Dr. Fatih Seyis hocalarımız bu üniversitenin en kıymetli hazinesidir.

Bu akademisyenlerin her birinin bu işi layıkıyla yapabilecek kapasitede olduğu inancındayım. Birbirinden değerli hocalar mevcut Üniversitemizde bulunurken Üniversitenin geleceğini maceraya sürüklememek için Rize dışında aday aranmamalıdır.

RTEÜ Rize’nin Üniversitesidir. Rektör ataması yapılacaksa Rize kamuoyunun sesine kulak verilmelidir. Kim atanır bilemem ama Rize kamuoyu ithal Rektör istemiyor kesin bildiğim b

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş