RTEÜ PAZAR MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA ATA TOHUM TAKAS ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

RTEÜ PAZAR MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA ATA TOHUM TAKAS ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ AMAÇ, TOHUM CİNSİNİN KORUNMASI İSMET KÖSOĞLU RİZE-RTEÜ Pazar Meslek Yüksekokulu öğrencileri, genetik bir miras olan ata tohumun korunarak üretiminin sağlanması amacıyla..

RTEÜ PAZAR MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA ATA TOHUM TAKAS ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Son Güncelleme: Bu Haber 268 views Whatsapp

RTEÜ PAZAR MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA ATA TOHUM TAKAS ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

AMAÇ, TOHUM CİNSİNİN KORUNMASI

İSMET KÖSOĞLU

RİZE-RTEÜ Pazar Meslek Yüksekokulu öğrencileri, genetik bir miras olan ata tohumun korunarak üretiminin sağlanması amacıyla farklı il ve ilçelerde ikamet eden öğrencilerin gönüllü katılımıyla tohum takas etkinliği düzenledi.

Pazar Melek Yüksekokulunda düzenlenen etkinlikle öğrenciler yıllardır korunarak ticari veya bireysel olarak üretilen fakat bölgemizde ana tarım ürünü çay olması sebebiyle sayıları ve çeşitleri azalarak oldukça kısıtlı bir alanda üretimi devam eden farklı türlerde sebze ve baharat tohumlarını birbirleriyle değiştirme imkânı buldular. Öğr. Gör. Songül Yıldız ve Öğr. Gör. Ahmet Midilli tarafından koordine edilen ‘’Ata Tohum Takas Etkinliği’’nde öğrencilere ata tohum çeşitliliğinin korunması ve yerel tohumun gelecek nesillere ulaşmasının önemi hakkında bilgi verildi. Ayrıca öğrencilere, hayat boyu çevrelerinde ata tohum farkındalığı oluşturmalarının bu mirasın korunmasına vereceği katkı anlatıldı. Etkinlikte elde edilen ata tohumlarının devamlılığının sağlanması amacıyla tohum ekim dönemlerinde Yüksekokulda ait parsellerde tohumların ekimleri yapılacak.

Ata tohum; atalık, yerli veya yerel tohum olarak da bilinmekte ve ülkemizin genetik çeşitliliğinin önemli bir bölümünü oluşturuyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş