RİZELİ ESKİ MİLLETVEKİLİ SÜLEYMAN GENÇ VEFAT ETTİ

RİZELİ ESKİ MİLLETVEKİLİ SÜLEYMAN GENÇ VEFAT ETTİ İSMET KÖSOĞLU Rize İkizdere Gölyayla Köyünden olan 1973 ve 1977 seçimlerinde 2 dönem CHP İzmir Milletvekili seçilen Süleyman Genç bugün Bursa’da tedavi gördüğü..

RİZELİ ESKİ MİLLETVEKİLİ SÜLEYMAN GENÇ VEFAT ETTİ
Son Güncelleme: Bu Haber 322 views Whatsapp

RİZELİ ESKİ MİLLETVEKİLİ SÜLEYMAN GENÇ VEFAT ETTİ

İSMET KÖSOĞLU

Rize İkizdere Gölyayla Köyünden olan 1973 ve 1977 seçimlerinde 2 dönem CHP İzmir Milletvekili seçilen Süleyman Genç bugün Bursa’da tedavi gördüğü hastanede 78 yaşında vefat etti.

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi’nde yaşayan CHP İzmir eski Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Genç bugün tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Döneminde CHP’nin efsane Gençlik Kolları Genel Başkanı, İzmir Milletvekili Süleyman Genç’in vefatı Köyünde ve Rize’de de üzüntüyle karşılandı. Siyaset tarihinin en zorlu dönemlerinde dahi doğruda durmuş büyük bir mücadele ve fikir insanıydı.

SÜLEYMAN GENÇ KİMDİR?

Süleyman Genç, 1944 yılında Rize İkizdere Gölyayla-Kabahor Köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini İkizdere ve Samsun’da tamamladı. Daha sonra Erzincan Askeri Lisesi’ne girdi. Askeri lise sonrası 1961 yılında Kara Harp Okuluna girdi. 20-21 Mayıs olayları sonucu bütün okul öğrencileri gibi 1963’de Harp Okulu’ndan çıkarıldı.

Kendilerine tanınan hakla aynı yıl İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde eğitime başladı. Öğrenci örgütlerinde aktif rol oynadı ve çeşitli görevlerde bulundu. 1965 yılında Türkiye Milli Talebe Federasyonu’nun Eğe Bölge Temsilciliği ve CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanlığını yaptı.1968 yılında İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

1970 Mart ayında CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı’na atandı. 2-3 Temmuz 1970 tarihinde yapılan CHP Gençlik Kolları 6. Kurultayı’nda yeniden Gençlik Kolları Genel Başkanlığı’na seçildi. 1972 yılında yapılan CHP 21. Olağan Kurultayında ise Parti Meclisi’ne girdi.

1973 yılında İzmir Milletvekili olarak meclise girdi. CHP içerisinde o dönemin sol kanadın önde gelen isimlerinden oldu. 1968 kuşağının önder isimlerinden olan Süleyman Genç 1977 yılında yapılan seçimlerde ikinci kere İzmir Milletvekili olarak yeniden meclise girdi. Sert söylemleri ve derin yapılanmaları dillendirdiği için Genç’in Ankara’daki evi 6 Ocak 1978’de KONTRGERİLLA tarafından bombalandı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinde bir ay tutuklu kaldı. Siyaset yasağı getirildi. 1983’de siyaset yapıyor gerekçesi ile tekrar gözaltına alındı, Zincirbozan’da üç ay tutuklu kaldı.

Süleyman GENÇ siyasi hayatı boyunca dört kitap yazmıştır.

Kitapları;

1970 Türkiye’nin Yapısal Analizi,

12 Mart’a Nasıl Gelindi

Bıçağın Sırtındaki Türkiye, CIA-MIT / Kontrgerilla.

Kuşatılan Devlet Türkiye, Uyuşturucu-Mafya Yerel Egemen’lerdir.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş