RİZEDE SİYASET ISINIYOR

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle RİZEDE SİYASET ISINIYOR Soğuk havaları geride bıraktık. Cemrelerde düştü havada olduğu gibi aday adayları ortaya çıkmaya başladığına göre siyasette ısınmaya başladı. Kimler aday olacak veya kimler..

RİZEDE SİYASET ISINIYOR
Son Güncelleme: Bu Haber 164 views Whatsapp

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

RİZEDE SİYASET ISINIYOR Soğuk havaları geride bıraktık.

Cemrelerde düştü havada olduğu gibi aday adayları ortaya çıkmaya başladığına göre siyasette ısınmaya başladı.

Kimler aday olacak veya kimler aday olsun sorusunu kendimize de sormamız lazım zira bizde Rize’de yaşıyoruz.

Rize’de yaşıyoruz dedim sebebi şu,

Biz sürekli buradaysak ayda yılda bir gelenlerin aday olmadan önce beni nasıl karşılarlar diyerekten kendisini tartmalı.

Bugün cesaret göstererek sahaya çıkan aday adayları görüyoruz.

Parti isimlerine fazla dokunmadan aday adaylarına değineceğim.

İshak Âlim ve Saltuk Deniz aday adayı olmak için ilk istifa eden iki il başkanı. Kişide genç aday adayı, aday olup seçildiklerinde koşturulmaya müsait isimler.

Kenan Bıyık CHP İl Başkanlığında bugün aday adaylığı açıklaması yaptı. Yoğun bir kalabalık ve önemli derecede ilgi gösterildiğini görüyoruz. Son yıllarda katıldığı seçimlerde muhalefet olmanın dezavantajıyla seçilemeyen Kenan Bıyık’ın Rizelilerin gönlünde özel bir yeri vardır.

Partileri aday gösterdiği takdirde İshak Alim ve Saltuk Deniz gibi Kenan Bıyık’da 24 saat kapısı çalınacak ve telefonla ulaşılabilecek bir isimdir.

Ankara endeksli aday adayları Özkan Avcı ve Köksal Toptan aynı partiden aday adayı olacaklar. Emekli Bürokrat Özkan Avcı ve Köksal Toptan bir süredir Rize’de yoklar şimdi gelip aday adayı olmak isterler. Şansları olur mu bilemem ama Rize’de dışardan gelen aday adaylarına pek sıcak bakılmadığını açıkça söylemek isterim.

Rizeli acı ve tatlı gününde arasında bulunan insanların aday olmasını bekler.

Mevcut AKP li Vekillerden çıt yok.

Muhammet Avcı’nın bizzat ağzından’’ bir daha aday olmayacağım’’ açıklamasını duymuştum. Diğer eski Bakanlardan henüz çıt yok galiba Rize’den adaylıkları gözden çıkarıldı ve böyle ise doğrusu da yapılmış olur zira iki Bakan yerelde vatandaşın sıkıntısına çare olamamıştır.

——-

Hasan Karal faktörü

Hasan Karal son yıllardaki en aktif Rize Milletvekilliği yaptı.

AKP’nin kurucu İl Başkanlığında bulundu. Daha sonra birçok Vekile örnek olabilecek Milletvekilliği görevinde bulundu.

Rize Vekilliği döneminde ilgilenmediği, dinlemediği Rizeli olmamıştır.

Telefonu biz Gazetecilerinki gibi 24 saat açıktı, kim ararsa cevap verir, meşgul ise muhakkak arayana döner derdini dinlerdi. Oysa telefonu açmayan çok vekil görmüşüz.

AKP’nin gidişatındaki yanlışları Genel Başkanına iletemeyince Rize’de kurucusu olduğu partisi ile bağlarını kopardı.

Ayrıldığında Rize’de hakkında gıyabi cenaze namazını kılan partililerini bile gördük.

Hasan Karal Rize için aranılan bir Vekil vizyonunu hiç kaybetmemiştir. Niyetini bilemem ama önümüzdeki günlerde önemli gelişmeler olacağı bilgilerini duymaktayım.

——–

Cumhurbaşkanı Yardımcılıklarına dair

Cumhurbaşkanlığı sistemine göre Cumhurbaşkanının birçok yardımcısı oluyor.

Yardımcılık kadrosu bana göre yersiz ve çok fazla.

Cumhurbaşkanlığına aday olan Kemal Kılıçdaroğlu şimdiden birçok isme Yardımcılık söze vermesi kanımca çok yanlış. Bu söz verme Ecevit’in Güneş Motelde dağıttığı Bakanlıklara benziyor.

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçtiğimiz son dönemde çok sarsıntı geçirdi. Belki de bu sisteme erken geçişin sarsıntısını yaşadık.

Önceki sistemde Başbakanlık ve Bakanlıklar vardı. Bakanlar halkın seçtiği Milletvekillerinden seçilirdi. İstisnalar hariç çok az olsa da dışardan Bakan atandığı da olurdu.

Çok karşılaştığımız için biliyorum bu sistemdeki atanmış Bakanların vatandaşa karşı hiçbir sorumluluğu yok. Vatandaşın bunlara ulaşması çok zor. Ayrıca bunlar yalnız Cumhurbaşkanından korktuğu için Milletvekillerine dahi yüz vermeyen bir sistem elemanı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş