Rize’de “Acil Obstetrik Bakım Programı” toplantıları düzenlendi

Rize’de “Acil Obstetrik Bakım Programı” toplantıları düzenlendi Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca “Acil Obstetrik Bakım Programı”  kapsamında anne ve bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik çekirdek ekip ve sektörler..

Rize’de “Acil Obstetrik Bakım Programı” toplantıları düzenlendi
Son Güncelleme: Bu Haber 113 views Whatsapp

Rize’de “Acil Obstetrik Bakım Programı” toplantıları düzenlendi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca “Acil Obstetrik Bakım Programı”  kapsamında anne ve bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik çekirdek ekip ve sektörler arası işbirliği toplantıları düzenlendi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Acil Obsterik Bakım (AOB )” ve “Misafir Anne Uygulaması “ programları kapsamında Rize Sağlık Kompleksi binasında Halk Sağlığı Hizmetleri Dr. Mehmet Halit Baykal’ın başkanlığında gerçekleştirilen çekirdek ekip toplantısına; ilimizdeki kamu ve özel sağlık tesislerinde görev yapan üst düzey yöneticiler ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanları katılım gösterirken, sektörler arası işbirliği toplantısına ise İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Rize Belediyesi,  Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü temsilcileri ile  ‘’Sektörler Arası İşbirliği Toplantısı’’ yapılarak, anne ve bebek ölümlerini önlemeye yönelik aktivite planı oluşturulmuştur.https://gazete53.com/rizede-acil-obst…ilari-duzenlendi

Acil Obsterik Bakım (AOB), gebeliğin başlangıcından doğum ve doğum sonrası ilk 42 gün içerisinde meydana gelen anne ve fetüs hayatını tehdit eden acil müdahale gerektiren durumlarda verilen hizmetler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Programın hedefi yaygın obstetrik bakım hizmetlerine kolay ulaşılabilirlik ve bu hizmetlerin yüksek kalitede verilmesi yolu ile önlenebilir anne ölümlerini gelişmiş ülkeler seviyesine indirmektir.

Misafir anne uygulaması kapsamında sosyal endikasyon, olumsuz iklim ve ulaşım şartlarının imkânsız olduğu bölgelerde ikamet eden gebelerin planlanan merkezlere nakledilmesi, konaklatılması, hastane şartlarında doğumlarının gerçekleştirmesi, doğum sonrası anne ve bebeğin sağlık durumunun uygun hale getirildikten sonra tekrar evlerine götürülmesi sağlanmaktadır.

İlimizdeki doğum gerçekleşen hastanelerde bulunan gebe okullarında ve gebe bilgilendirme sınıflarında Bakanlığımızın önerdiği şekilde gebelere eğitimlerin verilmesi, gebelerde oluşabilecek doğum korkusu ve endişesinin bilgilendirilerek doğum korkusunun ortadan kaldırılması, Kuran kursunda eğitim gören kadınların/gençlerin güvenli annelik, üreme sağlığı eğitimlerinin desteklenmesi, halk eğitim merkezlerindeki kursiyerlere konu ile ilgili eğitim verilmesi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kadın konuk evlerinde kalan gebelerinde eğitimlere katılımlarının sağlanması, karayolları tarafından elverişsiz hava koşullarında gebelerin ikamet ettiği köy yollarının öncelikli olarak açık tutulması karara bağlanmıştır.

NECATİ DİLİ

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş