RİZE GÜNLERİNE İLGİ DEVAM EDİYOR « Gazete53 – Rize Rize Haberleri, Rize'den haberler

SON DAKİKA

Gazete53  – Rize Rize Haberleri, Rize'den haberler

RİZE GÜNLERİNE İLGİ DEVAM EDİYOR

RİZE GÜNLERİNE İLGİ DEVAM EDİYOR
Bu haber 27 Mayıs 2022 - 11:36 'de eklendi ve 207 views kez görüntülendi.

RİZE GÜNLERİNE İLGİ DEVAM EDİYOR

Kısa adı RİDEF olan, Rize Dernekler Federasyonu) tarafından İstanbul’da bu yıl 12’ncisi düzenlenen Rize Günleri, 2’inci gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

RİDEF tarafından Rize Valiliği himayesinde İstanbul Yenikapı’da düzenlenen 12’nci Rize Günleri 2’inci gününde sürdü. ‘7 bölge, 7 renk, biriz, beraberiz, kardeşiz’ sloganıyla düzenlenen Rize Günleri’nde kurulan stantlarda kentin başta çayı, doğası, lezzetleri ve vizyon yatırımları tanıtıldı. Etkinliklerde tarihi, akademik ve kültürel çalışmaların yanı sıra tescilli ve tescil aşamasındaki lezzetler katılımcılarla buluşturuldu. Nayla içerisinde Rize müzesinin de kurulduğu fuar alanında arıcılık, off-road, Rafting, atmaca evi, su değirmeni ve çaylık alanlar kuruldu. Rize fotoğraflarından sergilerin açıldığı Rize Günleri’nde, Rize Bezi dokumacılığı ilgi gördü. Keşan, iğne oyası, bez bebek ve sepet örücülüğü de ziyaretçilerin ilgisini çekti. Fuar alanında yöresel ürünlerde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Etkinliklerde Yeşilay tarafından ‘Sigara ve Bağımlılıkla Mücadele’ programı gerçekleştirildi.

Rize’nin tahta arabası da Yenikapı’da yerini aldı. Katılımcılar tahta araba ile poz verdi, test sürüşü yaptı. Rize Valisi Kemal Çeber de tahta araba ile fuar alanını turladı. Büyük ilgi çeken tahta arabalardan yaptırmak isteyenler görevlilerden bilgi aldı. Ziyaretçiler kemençe ve tulum eşliğinde horonlar oynadı.

Rizeli sanatçı İsmail Türüt’ün sahne aldığı etkinliklerde ziyaretçiler, keyifli anlar yaşadı. Türüt’ün birbirinden güzel Karadeniz ezgilerini dinleyenler alkışla tempo tuttu, horon oynadı. Rize Günleri’nde Semih Aytaç, İrfan Akgün ve Ahmet Ekşioğlu da konser verdi.

RİDEF Genel Başkanı Hasan Başça, “Dün açılışımızı gerçekleştirdik. Hafta içi olmasına rağmen ciddi anlamda yoğun bir kalabalık vardı. Hemşerilerimizin ve İstanbulluların ilgisi devam ediyor. Bugünde yine hafta içi olmasına rağmen yoğun bir ilgi ile karşı karşıyayız. Bu ilginin hafta sonu izdihama dönüşeceğini düşünüyoruz. Alanda tam anlamıyla Rize kültürünü yaşatıyoruz” dedi.

Rize Valisi Kemal Çeber, AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de etkinlikleri takip etti. Fotoğraflar: Rize Bası Bürosu-Haber: Bayram Ali Kavalcı

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER