Rize Eski Belediye Başkanı Kuran kursu binalarına dikkat çekti “Bunun şakası yok”

Rize Eski Belediye Başkanı Kuran kursu binalarına dikkat çekti “Bunun şakası yok” Rize Eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı “Allah korusun Erzurum ya da Erzincan’da bir deprem olsa Rize’de yıkılabileceğini tahmin..

Rize Eski Belediye Başkanı Kuran kursu binalarına dikkat çekti “Bunun şakası yok”
Son Güncelleme: Bu Haber 284 views Whatsapp

Rize Eski Belediye Başkanı Kuran kursu binalarına dikkat çekti “Bunun şakası yok”
Rize Eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı “Allah korusun Erzurum ya da Erzincan’da bir deprem olsa Rize’de yıkılabileceğini tahmin ettiğim binalar var diyerek Rize’deki tüm Kuran kursu binalarının tek tek kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Bakırcı “Bunlar yapıldığında iki katını ben yaptım, bir katı öbürü yaptı derken ne mühendislik hizmeti görmüştür, ne ciddi bir müteahhitlik hizmeti görmüştür, milletin yardımları ile yapılmıştır. Bunların bir ekip tarafından tek tek bakılması gerekiyor” dedi.
HABER:ARZU ERBAŞ
Rize Eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı yaşanan depremlerin ardından Rize’deki bina yapılarını değerlendirerek riskli olabilecek binalar konusunda yetkilileri uyardı. Bakırcı “Allah korusun Erzurum ya da Erzincan’da bir deprem olsa Rize’de yıkılabileceğini tahmin ettiğim binalar var. Sahil camii yıllarca altı suyun içerisinde kalmıştır, ben cuma namazlarını orada kılmamaya özen gösteriyorum. Çaykur Genel Müdürlüğü ve lojmanlarının incelenmesi gerekiyor. Bunlar sakattır demiyorum, bu işi bilen tekniği bilen insanların bunu inceleyip, güçlendirme çok doğru bir teknik değildir ama bu tip binalar biraz güçlendirme ile belki ufak depremleri atlatabilirler. Bizim yamaçlarımız var ve buralara yüksek binalar yapmışız. Hiçbir kontrolü yok, gitmişim para kazanmışım gelmişim köyüme 6-7 katlı bina yapmışım. Ne valiliğe sormuşum, ne de birini dinlemişim. Toplumu ilgilendiren yerlerin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, ilçe belediyeleri, valiliğin koordinesinde incelenmesi lazım. Belediyeye ciddi bir şikayet geldiğinde kontrol edilerek yıkılıyor. Ancak bunu beklememek lazım. İnsanların yoğun olarak girip çıktığı yerler varsa katlarda yüksekse elini vicdanına koyarak kamuyu da beklemeden bir baktırması lazım. Rize’de insanların yoğun olarak yaşadığı binalar 2000 öncesi ise ve 3-4 kademede yapılmışsa dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.
‘BUNU SÖYLEYİNCE FELAKET TELLALI OLMAK DA GEREKMİYOR’
Rize’de çok sayıda bulunan Kuran kursu binalarına dikkat çeken Halil Bakırcı ”Rize’de her ilçede, her köyde bol miktarda Kur’an kurslarımız vardır. Bunlar yapıldığında iki katını ben yaptım, bir katı öbürü yaptı derken ne mühendislik hizmeti görmüştür, ne ciddi bir müteahhitlik hizmeti görmüştür, milletin yardımları ile yapılmıştır. Bunların bir ekip tarafından tek tek bakılması gerekiyor. Müftülüğün kursu açabilmesi içinde, ‘kurstur işte şunun bir raporunu yaz’ diye araya birileri girerek kısmen raporlar vermişiz. Hatır gönülü ortadan kaldırmak gerek. Bunun şakası yok, hep beraber gördük. Kur’an kurslarını niye söylüyorum çünkü bunların yapımını bildiğimiz kadarıyla o beldedeki insanların itimat ettiği, biraz daha dindarlığı öne çıkan insanların yönettiği bir operasyonla bu binalar yapılmıştır. İnşaatla, çok inşaat bilgisi olmayan belli bir yaşın üstündeki insanlar ilgilenmiştir. Burada yoğun bir öğrenci varsa ve bina birkaç kademede yapılmışsa bunun için birilerini beklemeye lüzum yok. Kurs yönetimi çağırsın yetkiliyi binaya baktırsın. Bunu söyleyince felaket tellalı olmak da gerekmiyor” ifadelerini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş