OVİT YOLUNU YAPMAYAN KARAYOLLARI-108

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle OVİT YOLUNU YAPMAYAN KARAYOLLARI-108 Ovit Tüneli 2018 yılında büyük sevinç ve ümitlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından trafiğe açılmıştı. Buraya çıkan yol 4 yıl geçti halen yapılmadı. Atanmış..

OVİT YOLUNU YAPMAYAN KARAYOLLARI-108
Son Güncelleme: Bu Haber 181 views Whatsapp

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

OVİT YOLUNU YAPMAYAN KARAYOLLARI-108

Ovit Tüneli 2018 yılında büyük sevinç ve ümitlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından trafiğe açılmıştı.

Buraya çıkan yol 4 yıl geçti halen yapılmadı.

Atanmış Sn. Ulaştırma Bakanından Trabzon’daki yapımı devam eden Türkiye’nin en pahalı Şehir içi geçiş yoluna verdiği önem kadar buraya da önem vermesini beklerdik.

Ovit Tüneline çıkan yolu yok derken İkizdere-Ovit Tüneline giden güzergâhta halen eski 1950 li yıllarda açılan yol kullanılıyor.

İyidere sahilden İkizdere’ye kadar 2 gidiş 2 gelişli dünya standartlarına uygun güzel bir yol yapılmış. Bu yol tek gidiş gelişli olan mevcut yol genişletilerek dört şerit hale getirilmiş ve Ovit Tüneline kadar böyle olacaktı.

Oysa 2018 yılından sonra yani Tünel açılalı beri İkizdere-Tünel arasındaki 20 km lik alanda hiçbir gelişme yok.

Komşumuza yapılmasın demiyoruz, komşuluk hakkı var önemine binaen muhakkak yapılmalı.

Komşumuzun şehir içi geçişine Türkiye’nin en pahalı yolunu Viyadük ve Tünellerle süsleyerek yapan Ulaştırma Bakanlığına bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü bu yola niye bakmıyor.

Yapılmadığı için büyük araçların gidemediği yol toplamı 20 km.

4 yıldır bekliyor, sebebi ne acaba.

Atanmış Bakan diyorken bu zat çok sıkılıyormuş.

Sizi atayandan ümidi kestiniz ki bütün isteklere rağmen İkizdere-Ovit Tüneli arasındaki 20 km ye okey demediniz ödenek çıkarmadınız, ödenek olmadığı için de ihale yapmadınız.

Rize yolunda yapılmayıp Trabzon’da devam edenler

2011 yılında temeli atılan komşumuzdaki Kanuni Bulvarı’nın 2. kısmında çalışmalar sürüyor. Planlanan yolun yapımının en önemli bölümünü viyadük inşaatları oluştururken, Boztepe Tüneli ve Bahçecik Tüneli’nin de içinde bulunduğu 5 km’lik kesimin Çukurçayır Kavşağına kadar olan kısmında çalışmalar aralıksız sürüyor.

Türkiye’nin en pahalı yol inşaatları arasında yer alan projede, anayol üzerinde, 22 adet köprülü kavşak ile bağlantılı yollar üzerinde 6 hemzemin kavşak, toplam uzunluğu 6,4 kilometre olan 8 adet çift tüp ve 441 metre uzunluğunda 1 adet tek tüp olmak üzere 17 adet tünel ve ana yolda toplam uzunluğu 6,24 kilometre olan 31 adet çift köprü ile kavşak kolları imar yolu bağlantılarında toplam uzunluğu 2,69 kilometre olan 24 adet tek köprü bulunuyor.

Ovit Yolu yapılmazken komşuda tamamlananlar

Boztepe Tüneli ile Bahçecik Tüneli arasında bulunan viyadüklerin duvarlarına yapılmaya başlanan görseller ise dikkat çekiyor. Yaklaşık 15 km’lik kısmı trafiğe açıldı 2×3 şeritli bölünmüş olarak yapımı devam projede, bugüne kadar Yıldızlı Yonca Kavşağı ile Çatak 2 Köprülü Kavşağı arasında kalan ilk 14,5 kilometre uzunluğundaki kesim tamamlanarak trafiğe açıldı. Bu kapsamda 2 bin 440 metre uzunluğunda Akyazı Tüneli (Çift tüp), 441 metre uzunluğundaki Akyazı-Kanuni bağlantı tüneli (Tek tüp), bin 19 metre uzunluğundaki Beşirli Tüneli (Çift tüp) ile 342 metre uzunluğundaki Karşıyaka Viyadüğü ve 13 adet Köprülü Kavşak ile 2 adet hemzemin kavşak hizmet veriyor

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş