ONUN DÖNEMİNDE 53 PLAKASININ İMTİYAZI VARDI

VEFATİNİN İKİNCİ YILI ANISINA AHMET MESUT YILMAZ VE HATIRALAR ONUN DÖNEMİNDE 53 PLAKASININ İMTİYAZI VARDI Yerel gazeteci memleketine katkı sağlamak gayesiyle ahlakı kuralların dışına çıkmamak suretiyle muhalif durur. Belki de..

ONUN DÖNEMİNDE 53 PLAKASININ İMTİYAZI VARDI
Son Güncelleme: Bu Haber 160 views Whatsapp

VEFATİNİN İKİNCİ YILI ANISINA

AHMET MESUT YILMAZ VE HATIRALAR

ONUN DÖNEMİNDE 53 PLAKASININ İMTİYAZI VARDI

Yerel gazeteci memleketine katkı sağlamak gayesiyle ahlakı kuralların dışına çıkmamak suretiyle muhalif durur. Belki de bu mantıktan hareketle Merhum Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz’a siyasette en popüler olduğu dönemlerde ben yerel bir gazeteci olarak muhalif durdum. O zamanlar siyasette muhaliflikte güzeldi. Gün boyu muhalif sorular sorduğunuz siyasiyle akşam bir yerde oturup sohbet edebiliyordunuz.

Ahmet Mesut Yılmaz’ın siyasi hayatı boyunca, yaşamı boyunca Rize onun için hep birinci öncelik oldu. Her dönem Rize’den aday oldu. Milletvekilliği, Bakanlığı ve Başbakanlığı dönemlerinde Rize’ye yatırımları oldu. Gurbette kimliğinde Rizeli yazması, araç plakanın 53 olması onun dönemlerinde imtiyazdı

AKÇAL AİLESİ VE İBRETLİK OLAY

Daha sonraki yıllarda özellikle Yassıada Mahkemeleri üzerine araştırmalar yaparken Mesut Yılmaz Bey’in amcası Yusuf İzzet Akçal’ın hayatı dikkatimi çekti. Örnek bir Rizeli,  fındık çubuğu gibi dümdüz bir insan. Akçal; 1939 yılında Erzincan’da, 8 şiddetinde meydana gelen 40 bin insanımızın hayatını yitirdiği, büyük deprem felaketinde Erzincan ili Cumhuriyet Savcısı idi. Kurtarma çalışmaları için mahkûmları cezaevine dönmeleri koşuluyla serbest bırakan Akçal, mahkûmlarla birlikte birçok can kurtardı. Dönemin Cumhurbaşkanı İnönü’yü de çok duygulandıran olaydan sonra mahkûmlar Meclis kararıyla affedildi. Bu insanı okudukça, ardından söylenenleri duydukça ilgim arttı. Eski bakan Yusuf İzzet Akçal’ın oğlu, eski başbakan Mesut Yılmaz’ın ise amcasının oğlu olan Erol Yılmaz Akçal, askeri muhtırasından sonra yaşanan ara rejim döneminde üst üste 3 kez bakanlık koltuğuna oturdu. 1971 asker muhtırasından sonra kurulan ara rejim hükümetlerinde bakanlık yaptı. 8 Ocak 2016 tarihinde aramızdan ayrıldı.

53 PLAKASININ AYRICALIĞI VARDI

Merhum Başbakan işte böylesine Rize siyasetinde iz bırakmış bir aileden geliyordu. Aktif siyaset sonrası yazdığım Rize konulu kitaplara ilgisi beni mutlu ediyordu. Bizim uşağımız, bizim kardeşimiz, bizim ağabeyimizdi o. Mitinglerinde alan yetmez Şeyh Cami’nin ve çevre binaların çatıları insan dolar taşardı. Arkadaşım Kerim Akçay o günleri ne de güzel anlatıyor: Rize mitingleri insanlar kopar gelirdi. Peştamallı nenelerimiz , sakallı dedelerimiz çocuklar gibi şendi.. Gülerdi hep el sallardı sıkmadık el dokunmadık yürek bırakmazdı her gelişinde. O gerçek bir Rize aşığıydı. Sadece Rize mi? Rizespor o olmasaydı tarihin tozlu raflarında yerini almıştı. Rizespor’un peşine deplasmanlara giderdik. Otobüsün önünde Rizespor bayrağı, ön camın sağında Türk Bayrağı Solunda Mesut Yılmaz posteri polis durdurur; “kutsal toprakların adamları gelmiş” diyerek gideceğimiz yere kadar eşlik ederlerdi. 53 Plakalı arabaların dokunulmazlığını o dönemleri yaşayanlar bilir..

HAMSİYİ KAVAĞA DEĞİL AYA ÇIKARMIŞTI

Türk siyasetinin tecrübeli ismi Rahmetli Demirel, 1991 seçimlerinde Rize meydanında tarihi söze, daha doğrusu gafa imza attı. ‘Hami kavağa çıkarsa ANAP da iktidar olur’ dedi. Rizeliler bu sözü Mesut Beyin şahsında tüm Rizelilere hakaret olarak gördü. Zaten her daim destek olduğu Yılmaz’a sımsıkı sarıldı. Bende o süreçte Hamsi vurdi karaya / Yazık oldu paraya / Hamsi kavağa değil / Aya çıkacak aya şeklinde bir türkü yazdım. Hasan Yazıcı’nın seslendirdiği türkü o seçimde Anavatan Partisi tarafından kullanıldı

RİZE’DEN TEK TEK SORDUĞU İSİMLER BENİ ŞAŞIRTMIŞTI

Beykoz’daki özel konutunda kendisini ziyaret etmiştik. Ziyarete giderken görüp sağlığını sorup kendisini kısa bir süre görüp hemen ayrılmak düşüncesindeydim . Çünkü hastalığından dolayı kendisini yormak istemiyordum. Müsaade isteyince  “hele maç bitsin” diyordu. Maç umurumda değildi oysa. Güzel olan onunla sohbet etmekti. İki sözünden biri Rize idi. Bir yandan karşımızda duran dev ekranda maç devam ediyor, diğer yandan sohbet ediyorduk. Ülkemde başbakanlık yapmış, hayatı hep yoğun tempoda geçmiş biri bana ad, ad, Rize’deki ortak tanıdıklarımızı soruyordu. Hem o hızlı tempoda o isimleri tek tek nasıl tanıdığına hem de benim de aynı kişileri tanıdığımı bilmesine şaşıyordum.

KÜTÜPHANESİNDE VE YÜREĞİNDE RİZE’NİN YERİ AYRIYDI

Bir önceki ziyaretimde dev kütüphanesinde kitaplar arasında kaybolmuştum. Tek tek kitapları inceliyordum. Bir arada “bu yana gel. O kitaplar sana yaramaz. Seni aradıkların burada” dedi. Kitaplığından bağımsız bir Rize kitaplığı oluşturmuştu. Orada Rize üzerine araştırmalar yapan arkadaşlarımın ve benim kitaplarımı görmek beni çok mutlu etmişti. Ayrıca kütüphanesinde mükerrer olan kitapları ve kendi hakkında yazılan kitapları imzalayarak bana hediye ediyordu. Bir de Erkal Zenger’in Siyaset Cambazhanesinin Cazgırı kitabını okumamı tavsiye ediyordu.

BİZİM BAŞKAN KALELERİ ŞAŞIRDI

Rize Spor Tarihi kitabımı inceledikten sonra “sana bir Rizespor fıkrası anlatayım” dedi. Bakan olmuşuz. Rize’nin her sorunu gibi Rizespor içinde bizden çare bekliyorlar. Rizeli bir iş adamımızı Rizespor’a başkan yaptık. Meğer bizim başkan futboldan hiç mi hiç anlamıyormuş. Birlikte maça gittik. Bana ne yapacağız dedi. Ben de top ağlarla buluşunca havaya fırla dedim. Az sonra rakip takım gol atmaz mı bizim başkan havada.

YILMAZ: ŞÜKRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Almanca ve İngilizce bilen Mesut Yılmaz, 1975 yılında Berna Hanım ile tanıştı. Berna Hanım’ın iki yıllık yöneticilik programından mezun olmasının ardından da 15 Ağustos 1976’da evlendiler. Yılmaz çiftinin Yavuz (D.1979) ve Hasan (D.1987) adlarında iki çocuğu oldu. 18 Aralık 2017 tarihinde oğlu büyük oğlu elim bir kaza sonucu vefat etti. Mesut Yılmaz oğlunun ardından yaptığı bir konuşmada “Bazen unutsak da aslında hepimiz her gün bir imtihandan geçiyoruz. Bu imtihanlardan biri de bizim ailemize nasip oldu. Ama siz dostlarımızın desteğiyle bu imtihanlardan inşallah başarıyla çıkacağız. Yani oğlumuzu bize veren Allah’a onu bizden aldığı için isyan etmeyeceğiz, ona biat etmeye ve şükretmeye devam edeceğiz” demişti.

YILMAZ’DAN ACI HABER

30 Ekim 2020 günü; Eski Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz’ın vefat haberi bütün sevenlerini yasa boğdu. Yılmaz; yoğun bakımda tedavi görüyordu. Mesut Yılmaz’ın 2019 yılının Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde akciğerinde tümöre rastlanmıştı. Oğlunun vefatı da onu fazlasıyla üzmüştü. 23 Ocak 2019’da yapılan operasyon sonucu kanserli tümör temizlenmişti. Mayıs 2020’de bu defa beyin sapında tümör saptanan Yılmaz, gerçekleştirilen ameliyat sonrası tedavi görüyordu. Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz 1 Kasım 2020 tarihinde Üsküdar’daki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Beykoz Kanlıca Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Rahmetle anıyoruz.

Fatih Sultan KAR / İST

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş