ÖLÜMÜNÜN 9.YILINDA NEVZAT KÖSOĞLU

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle ÖLÜMÜNÜN 9.YILINDA NEVZAT KÖSOĞLU Türk dünyasının güzel bir düşünürüydü eski siyasetçi Nevzat Kösoğlu. 7 Ekim 1941’de Erzurum-İspir’de doğdu.10 Ekim 2013 de Ankara’da vefat etti. 72 yıllık..

ÖLÜMÜNÜN 9.YILINDA NEVZAT KÖSOĞLU
Son Güncelleme: Bu Haber 217 views Whatsapp

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

ÖLÜMÜNÜN 9.YILINDA NEVZAT KÖSOĞLU

Türk dünyasının güzel bir düşünürüydü eski siyasetçi Nevzat Kösoğlu.

7 Ekim 1941’de Erzurum-İspir’de doğdu.10 Ekim 2013 de Ankara’da vefat etti. 72 yıllık ömrünü Türk Dünyası için kullandı.

Sayı olarak 20 yi aşkın kitabı kültürümüze kavuşturdu.

İkizdereli olup babasının işi dolayısıyla bulunduğu İspir’de doğan Nevzat Kösoğlu Liseyi Erzurum ve Karabük`te okudu. İ. Ü. Hukuk Fakültesini ve İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. 1964`te gazeteciliğe başladı. Babıali’de Sabah gazetesinin Ankara temsilciliğini yaptı. Ötüken Yayınevini kuranlar arasında yer aldı ve yönetti. 

1970 yılında Milliyetçi Hareket Partisinin Genel Sekreter Yardımcılığına seçildi.5 Haziran 1977 Genel Seçimlerinde MHP’den Erzurum Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra bir buçuk yıl tutuklu kaldı. Yargılandığı MHP davasından beraat ettikten sonra siyaseti bırakarak Türk kültürüne hizmet için yayıncılıkla uğraştı.

Türk Kültürüne önemli bir hizmet olarak 14 ciltlik Büyük Türk Klasiklerini yayınladı. Kültür Bakanlığı adına 30 ciltlik Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları projesini yürüttü. Bu çalışmalarıyla TBMM tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

Nevzat Kösoğlu Türk Milletinin Türk Devletinin sevdalısıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Başbakan iken yazılarıyla uyarma konusunda hiç tereddütte bulunmamıştır.

Öylesine Türk Milleti sevdalısıydı ki eski Başbakan, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, önce “Açılım sürecindeki’ sonra da “Barış sürecindeki’ anlayış ve uygulamalarından dolayı sert bir dille uyarmak ihtiyacını hisseder.

Nevzat ağabey Erdoğan’ı uyarısına dair iki temel yazısı varsa da, başlı başına bu konular için yazdığı “Tarihe Dikkat” makalesine değinmek isterim. (anılan kitapta s. 25-34).

Nevzat Kösoğlu yazısında, okuyucuya hitaben “size bir tarih hatırlatması yapacağım” (…) umarım bu uyarı, Sayın Başbakanımızın kulağına kadar gider” derken, asıl muhatabını da işaret eder. Uyarı cümlesi ise şudur: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ilkelerine dokunulmamalıdır.”

Nevzat Kösoğlu, Türk Tarihini ve Felsefesini günümüz şartları içerisinde yeniden ele almış; kültür ve medeniyet kavramları ile alakalı özgün fikirler ortaya koymuştur. Gelenekle gelecek arasındaki bağın nasıl kurulması gerektiğini ele aldığı güncel meseleler çerçevesinde anlaşılır bir dille dikkatle izah etmiştir. Kültürel anlamda Nevzat Kösoğlu, günümüzün en kafa karıştıran sorularının tümüne verilen cevaptır.

11 Ekim 2013 Cuma günü 9 yıl önce Ankara-Gölbaşında toprağa verdiğimiz büyüğüm ağabeyim Nevzat Kösoğlu’na Allah’tan Rahmet diliyorum.

Yayınlanmış eserleri şunlar; Kitap Şuuru-1983 ilk kitabıdır. Türk Dünyasında Yeni Bir Medeniyet Tasarımı Türk Dünyası Tarihi ve Türk Medeniyeti Üzerine Düşünceler 1-2-3-4 Hukuka Bağlılık Açısından Eski Türklerde-İslâm’da ve Osmanlı’da Devlet Peyami Bey Bediüzzaman Said Nursi Dündar Taşer Galip Erdem Milliyetçilikte Yeni Arayışlar / Yahya Kemal Şehit Enver Paşa Geçmiş Zaman Peşinde yahut Vaizin Söyledikleri Türk Olmak ya da Olmamak Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu ve Ziya Gökalp Küreselleşme ve Milli Hayat Türk Milliyetçiliği ve Osmanlı Türk Kimliği ve Türk Dünyası Tarihe Konuşmalar Milli Kültür ve Kimlik

14.Cilt Büyük Türk Klasiği

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş