MUHTAR KÖYÜNÜN ADINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR

MUHTAR KÖYÜNÜN ADINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR İKİZDERE-CİMİL-GÜVENKÖY MUHTARI ŞÜKRÜ HIZLI’’GÜVENKÖY OLAN KÖYÜMÜN ADINI YETİM HOCA OLARAK DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ’’ İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE-İkizdere Güvenköy Muhtarı Şükrü Hızlı köylüleriyle aldıkları ortak kararla köyünün ismini..

MUHTAR KÖYÜNÜN ADINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR
Son Güncelleme: Bu Haber 191 views Whatsapp

MUHTAR KÖYÜNÜN ADINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR

İKİZDERE-CİMİL-GÜVENKÖY MUHTARI ŞÜKRÜ HIZLI’’GÜVENKÖY OLAN KÖYÜMÜN ADINI YETİM HOCA OLARAK DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ’’

İSMET KÖSOĞLU

İKİZDERE-İkizdere Güvenköy Muhtarı Şükrü Hızlı köylüleriyle aldıkları ortak kararla köyünün ismini değiştirmek için ilçe Kaymakamlığına başvuruda bulundu.

Güvenköy Muhtarı Şükrü Hızlı köylülerimin ortak kararının yerine getirilmesini istiyorum. Güvenköy isminin önceleri Yetim Hoca köyü olduğunu söyleyen Muhtar Hızlı’’ Yetim Hoca köyümüzden yetişen ve Erzurum’da medrese hocalığı yapan önemli bir şahsiyettir. İsminin köyümüzde yaşamasını istiyoruz. Yıllar önce köyümüzün adı yine Yetim Hoca idi.1827-1912 yılları arasında yaşamıştır.1876 tarihinde Cimil Zir olan köyümüzün adı Yetim Hocanın 1912 yılında vefat etmesi ile 1913 yılında Yetim Hoca olarak değişmiş. Kabri Erzurum Asri Mezarlığında ama bizim köylümüz ve büyüğümüzdür. Bir süre köyümüzün adı Yetim Hoca Köyü idi. Ne zaman ve niye değiştirildi bilmiyorum, Yetim Hoca ismi değiştirilerek köyümüzün adı Güvenköy yapıldı. Şimdi yeniden Yetim Hoca olarak değişmesini istiyoruz’’ dedi.

Erzurum’da medrese eğitimi alan ve hocalık yaparak orada kalan Yetim Hoca Cimil-Güvenköyden Taşçı oğullarından. Kabri Erzurum’da bulunurken, Erzurum Yakutiye Kazım Karabekir Mahallesinde bir sokağa Yetim Hoca sokağı adı verilmiş. Asıl ismi Mustafa Zihni Efendidir. Birçok insanın yetişmesinde emeği vardır. Bu insanlardan biriside eski Milli Eğitim Bakanlarından Tevfik İleri’nin kayınbabasıdır.admin

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş