KOLCU’NUN HSK ÜYELİĞİNE SEÇİLMESİ RİZE’DE SEVİNÇLE KARŞILANDI

KOLCU’NUN HSK ÜYELİĞİNE SEÇİLMESİ RİZE’DE SEVİNÇLE KARŞILANDI Hâkimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) seçilen 7 yeni üye ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı 4 üyeye ilişkin kararlar Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep..

KOLCU’NUN HSK ÜYELİĞİNE SEÇİLMESİ RİZE’DE SEVİNÇLE KARŞILANDI
Son Güncelleme: Bu Haber 377 views Whatsapp

KOLCU’NUN HSK ÜYELİĞİNE SEÇİLMESİ RİZE’DE SEVİNÇLE KARŞILANDI

Hâkimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) seçilen 7 yeni üye ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı 4 üyeye ilişkin kararlar Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine seçilen Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı İbrahim KOLCU’nun yeni görevi Rize ili ve doğduğu İyidere ilçesinde sevinçle karşılandı.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Resmi Gazete ‘de yayımlanan karara göre, İdari Yargı Hâkim ve Savcıları arasından HSK üyelikleri sona eren, Halil KOÇ ve Mehmet Akif EKİNCİ ile Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı İbrahim KOLCU ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk YILDIRIM, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından HSK üyeliklerine seçildiler.

TBMM Genel Kurulunun 25 Mayıs’taki 83’üncü birleşiminde yapılan seçim sonucunda şu isimlerin HSK’ye seçildiği belirtildi, Ergün Şahin (Yargıtay üyesi), Ömür Topaç (Yargıtay üyesi), Sinan Esen (Yargıtay üyesi), Aysel Demirel (Danıştay üyesi), Cumhur Şahin (öğretim üyesi), Bilal Temel (Avukat), Hamit Kocabey’ (Avukat) Karar, Anayasa’nın 159’uncu maddesi ile 6087 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kurulu Kanunu’nun 18’inci maddesi gereğince verildi. HSK Genel Kurulu, Adalet Bakanı (Başkan), Adalet Bakanlığı ilgili Bakan Yardımcısı ile Cumhurbaşkanınca seçilen dört ve Türkiye Büyük Millet Meclisince seçilen yedi üye olmak üzere 13 üyeden oluşuyor.

İBRAHİM KOLCU KİMDİR? 1971 yılında Rize’nin İyidere İlçesinde doğdu. 1977-1982 yılları arasında, Ortaokulu İyidere’de, 1985-1988 yılları arasında Rize Lisesinden mezun oldu. 1990 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı. 1990 yılında başladığı Hukuk Fakültesinden 1994 yılında mezun oldu. 1995 yılında Avukatlık stajımı bitirdikten sonra 1996’da kısa dönem er olarak Balıkesir Ordudonatım Er Eğitimi Okulu ve Isparta 58. Tümen Komutanlığında askerlik vazifesini tamamladı. 1998 yılında ÖSYM’nin yapmış olduğu ilk hâkim-savcı adaylığı sınavında mülakata girme hakkı kazanarak ve mülakatta da başarılı kabul edilerek, 1998 yılı 17 Ağustos’ta hâkimlik stajına başladı. 2001 yılı Ocak ayında HSYK kura kararnamesi ile Bayburt Hâkimliğine atandı. 6 Şubat 2001 yılında hâkimlik mesleğine başladı. Sırasıyla, 2004’te Eynesil ilçesi, 2006’da Ardahan ili Hâkimliğine atandı. 2008 yılında Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, 2011 yılında Bilecik Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, 2013 yılında Trabzon Hâkimliğine, 1 yıl Trabzon Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi olarak çalıştı. 2014 yılı yaz kararnamesi ile Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak atandı. 2017 yılı yetki kararnamesi ile Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi (Terör Mahkemesi) Başkanlığına atandı. 2019 yılında Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı olarak atandı. Yeni HSK üyesi Kolcu; Evli iki çocuk babasıdır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş