Karamehmetoğlu: TOBB bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi..

Odalar Deprem Gündemiyle Toplandı Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan: Deprem bölgesindeki izlenimlerini paylaşan Erdoğan, oradaki durumun ancak bölgede bulunarak anlaşılacağını ifade etti. İlimiz halkının özveri ile destek..

Karamehmetoğlu: TOBB bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi..
Son Güncelleme: Bu Haber 167 views Whatsapp

Odalar Deprem Gündemiyle Toplandı

Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan: Deprem bölgesindeki izlenimlerini paylaşan Erdoğan, oradaki durumun ancak bölgede bulunarak anlaşılacağını ifade etti. İlimiz halkının özveri ile destek verdiğini ifade eden Erdoğan, bunun duygulandıran ve mutluluk veren bir durum olduğunu vurguladı.

Rize Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen Oda Başkanları toplantısında gündem Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan deprem oldu.

Toplantıya Rize Ticaret ve Sanayi Odası, Rize Ticaret Borsası, Çayeli Ticaret ve Sanayi Odası, Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası, Pazar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları, Meclis Üyeleri, Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcıları katılım sağladı

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı / TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu: TOBB bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.. Bölgedeki oda ve borsalarda görevli birçok kişinin de hayatını kaybettiğini ifade eden Karamehmetoğlu bölgedeki 10 vilayette 42 adet oda ve borsa binasının da hasar gördüğünü belirtti. Bunun yanı sıra depremin yaşandığı illerdeki organize sanayi bölgelerinin tamamına yakının hasarsız şekilde depremi atlattığını ifade eden Karamehmetoğlu, yaşanan depremin ardından birkaç gün sonra elektrik verilebildiğini belirtti.

“Organize iyi hazırlandı”

Rize Valisi’nin koordinatörlüğünde Rize olarak başarılı bir yardım organizasyonu gerçekleştirildiğini ifade eden Karamehmetoğlu 3 binin üzerinde depremzedemizin Rize’de misafir edildiğini belirtti.

Karamehmetoğlu  10 ilin toplam nüfusunun 13,4 milyon ile ülke genelinin 15,7’sini teşkil ettiğini belirten Karamehmetoğlu, GSYH’nın %9’unu, 20 Milyar $’lık ihracatla toplam ihracatın %8’ini teşkil ettiğini, TOBB’a bağlı oda ve borsalarda kayıtlı üye sayısının da 200 bin civarı olduğunu ifade etti.

Tedbirlerin 3 başlık altında toplanmasının mümkün olduğunu ifade eden Karamehmetoğlu, ilkinin bölgedeki işletmelerin vergi, kredi vb. yükümlülüklerinin ertelenmesi veya tatil edilmesi, ikincisinin firmaların yeniden üretmeye başlanması için kredi ve sermaye desteği sağlanması, üçüncüsünün ise hasarların temini sürecinde bazı desteklerin sağlanması olduğunu belirtti. Bu başlıkları detaylandırılan ve %60’a yakınının devlet tarafından hayata geçirilmeye başlandığını vurgulayan Karamehmetoğlu, TOBB olarak bu sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti. Rize’den 3084 kişinin gönüllü olarak bölgeye gittiğini ifade eden Karamehmetoğlu, 160 adet yükleyici ekskavatör, 715 araç ve ekipman, 11 ambulans, 33 adet dini ve sosyal araç, 190 iş kamyonu 17 adet itfaiye kurtarma aracı 185 adet yaşam ve ihtiyaç malzemesi kamyonu, 307 adet yaşam ve ihtiyaç malzeme tırının ulaştırıldığı bilgisini paylaştı.

Erdoğan “ Devlet gereğini yaptı”

Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan. İlimiz halkının özveri ile destek verdiğini ifade eden Erdoğan, bunun duygulandıran ve mutluluk veren bir durum olduğunu vurguladı. Gıda malzemesi olarak bölge ihtiyacının büyük ölçüde karşılandığını ifade eden Erdoğan yardım organizasyonlarının ihtiyaç üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Bölgede depremzedeler için çalışanların büyük bir özveri ile mesai harcadıklarına şahit olduğunu söyleyen Erdoğan, milletimizin bu birlikteliği ile en kısa zamanda yaraların sarılacağına inandığını ifade etti. Rize belediyesi aracılığı ile Hatay’da çadır ve konteynerlerden oluşan bir çadırkent oluşturulduğunu ifade eden Erdoğan, bölgedeki yaşamın devamlılığı için kalıcı konutların önem arz ettiğini belirtti. Ülkemiz geneline oranla ekonomik tarım ve sanayi alanında büyük bir paya sahip olan bölgenin tekrar ayağa kalkmasının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, bölge halkının kalıcı olarak başka illere gitmesinin önlenmesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan son olarak bundan sonra yapılacak yardımların devlet kurumları veya TOBB gibi kuruluşlar aracılığı ile ve özellikle kalıcı konutlar üzerine yapılması gerektiğini ifade etti.

Kuyumcu “ Ardeşen olarak desteğimizi verdik”

Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu: Ardeşen’deki Kamu ve Sivil toplum kuruluşları ile birlikte organize olarak bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Ardeşen olarak 47 tırdan oluşan çeşitli yarım malzemelerini bölgeye ulaştırdıklarını belirten Kuyumcu, Bunun yanı sıra yapılan diğer birçok yardımın da AFAD üzerinden gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ardeşen’de 347 depremzedemizi misafir ettiklerini belirten Kuyumcu, vatandaşlarımızın gönüllü bir şekilde yaptıkları yardımlar ile süreci yürüttüklerini vurguladı. Konut seferberliğinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi konusunu desteklediklerini ifade eden Kuyumcu, depremden etkilen vatandaşlarımızın memleketlerindeki yaşamlarına devam edebilmelerinin önemli olduğunu, konut konusunun bu anlamda en kısa zamanda çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. Müteahhitlerin üzerinde büyük bir sorumluluk olduğunu ifade eden Kuyumcu, sadece bölge özelinde değil ülke genelinde kentsel dönüşüm seferberliğinin bir an önce başlatılması gerektiğini belirterek, sadece müteahhitlerin değil inşaat sürecinin her aşamasında rol alan mimar, mühendisinden yapı denetimcisi ve ustabaşına kadar herkesin sorumluluklarının farkında olması gerektiğini vurguladı.

Depreme hazırlıklı olma konusundaki görüş ve önerilerin de konu edildiği toplantıda, içerisinde bulunduğumuz sürecin atlatılmasının akabinde, ilimizin depreme hazırlıklı hale getirilebilmesi için toplantılar ve çalışmaların düzenlenmesinin iyi olacağı değerlendirildi. Deprem bölgesinde kalıcı konut çalışması sürecinin takip edilmesi ve bu sürece destek verilmesi konusunda mutabık kalınmasının ardından müşterek toplantı sona erdi.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş