KARAL’’TARIM BİTİRİLİYOR’’

KARAL’’TARIM BİTİRİLİYOR’’ DEVA PARTİSİ MİLLETVEKİLİ KARAL: TARIMSAL GİRDİLER 48 AYDIR ARTIYOR, ÇİFTÇİ İSE AĞAÇLARI KESMEK ZORUNDA KALIYOR İSMET KÖSOĞLU DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, tarımsal..

KARAL’’TARIM BİTİRİLİYOR’’
Son Güncelleme:
Haber Okunma : 78
Whatsapp

KARAL’’TARIM BİTİRİLİYOR’’

DEVA PARTİSİ MİLLETVEKİLİ KARAL: TARIMSAL GİRDİLER 48 AYDIR ARTIYOR, ÇİFTÇİ İSE AĞAÇLARI KESMEK ZORUNDA KALIYOR

İSMET KÖSOĞLU

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, tarımsal girdi maliyetlerinin 48 aydır aralıksız olarak arttığına dikkat çekerek, “Çiftçi buna karşılık ürününü satamıyor, giderlerle baş edemiyor, maliyetlerini karşılayamıyor, En nihayetinde ya ürününü tarlada bırakıyor ya ağaçları kesmek zorunda kalıyor” dedi.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Eylül ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) verilerine ilişkin bir değerlendirme yaptı. Tarım-GFE’de 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2,63, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,97 arttığını belirten Karal, on iki aylık ortalamalara göre ise artışın yüzde 56,87 olduğunu anımsattı.

“TÜRK TARIMI, TÜRK ÇİFTÇİSİ BİLE İSTEYE, GÖZ GÖRE GÖRE YANLIŞ POLİTİKALAR NEDENİYLE BİTİRİLİYOR”

Bu oranlarla tarım girdi maliyetlerinin Eylül 2019’dan bu yana aralıksız 48 aydır yükselişini sürdürdüğüne dikkat çeken Milletvekili Karal, şunları söyledi “Tarım cenneti ülkemiz, ne yazık ki OECD ülkeleri arasında gıda enflasyonunda açık ara dünya şampiyonu. Tam 48 aydır çiftçinin maliyeti yükseliyor. Mazot, gübre, işçilik, ilaçlama, tohum her kalemde tam 4 yıldır artış var. Ama katlanan maliyetlere, tüm zorluklara rağmen üretimi sürdürmeye çalışan çiftçi ürününü satamıyor. Giderlerle baş edemiyor. Maliyetlerini karşılayamıyor. Verilen desteklemeler ise devede kulak kalıyor. En nihayetinde ya ürününü tarlada bırakıyor ya ağaçları kesiyor. Limon para etmiyor, üretici ağaçları kökünden söküyor. Salatalık para etmiyor, üretici ürününü çöpe atıyor. Kiraz para etmiyor, üretici ürününü yola döküyor. Bu çıkmaza, ne yazık ki çözümünü böyle buluyor. Hükümet ise tarımı, şahlandırmak yerine dışa bağımlı hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Türk tarımı, Türk çiftçisi bile isteye, göz göre göre yanlış politikalar nedeniyle bitiriliyor”dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.