İSLAM DİNİMİZİN ÖNEMLİ MÜBAREK GÜN VE GECELERİ

BAYRAM ALİ KAVALCI bayramalikavalci@gmail.com İSLAM DİNİMİZİN ÖNEMLİ MÜBAREK GÜN VE GECELERİ Yüce İslam dinimizin kıymet verdiği birçok mübarek, gün ve gecelerimiz vardır. Bu gecelerin önemi, hadis-i şeriflerle de bildirilmiştir. Allahü..

İSLAM DİNİMİZİN ÖNEMLİ MÜBAREK GÜN VE GECELERİ
Son Güncelleme:
Haber Okunma : 21
Whatsapp

BAYRAM ALİ KAVALCI bayramalikavalci@gmail.com

İSLAM DİNİMİZİN ÖNEMLİ MÜBAREK GÜN VE GECELERİ

Yüce İslam dinimizin kıymet verdiği birçok mübarek, gün ve gecelerimiz vardır. Bu gecelerin önemi, hadis-i şeriflerle de bildirilmiştir. Allahü teâlâ kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki dua ve tövbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tövbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır. Mübarek geceleri ihya etmeli, yâni kaza namazları kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı, dua ve tövbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevabını ölülere de göndermelidir. Af ve mağfiret için de çok yalvarmalıdır. Mübarek geceler şunlardır: 1- Kadir Gecesi: Ramazan ayı içinde bir gecedir. İmam-ı Azam Ebu Hanife “rahmetullahi aleyh” hazretleri; “27. gecesi olması çok vaki olur.” buyurdu. 2- Fıtr (Ramazan) Bayramı gecesi: Ramazanın son günü ile bayramın 1. günü arasındaki gecedir. 3- Arefe Gecesi: Arefe günü ile Kurban bayramının 1. günü arasındaki gecedir. Arefe, Zil-hicce’nin 9. günüdür. Ramazanın son gününe Arefe denmez! 4- Kurban Bayramı geceleri: Kurban bayramının 1, 2 ve 3. günlerinden sonraki gecelerdir. Bu 3 güne “Eyyâm-ı nahr” denir. 5- Mevlit Gecesi: Rebî’ul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin doğduğu gecedir. 6- Berat Gecesi: Şaban ayının 15. gecesidir. 7- Miraç Gecesi: Recep ayının 27. gecesidir. 8- Regaip Gecesi: Recep ayının ilk Cuma gecesidir. 9- Muharrem Gecesi: Muharrem ayının 1. gecesi, Müslümanların kamerî yılbaşı gecesidir. 10- Aşure Gecesi: Muharrem ayının 10. gecesidir. Bunlardan başka, Fıtr Bayramının diğer geceleri, Zil-hicce ve Muharrem aylarının ilk on geceleri, haftanın her Cuma ve Pazartesi geceleri de mübarektir. Yukarıdak

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.