İKTİDAR GEÇİCİ İŞÇİ SORUNUNU ÇÖZDÜK DERKEN ÇAYKUR 1365 GEÇİÇİ İŞÇİ ALACAK

İKTİDAR GEÇİCİ İŞÇİ SORUNUNU ÇÖZDÜK DERKEN ÇAYKUR 1365 GEÇİÇİ İŞÇİ ALACAK İktidar bir yandan “Bir sorunu daha çözdük, bir dosya daha kapandı” diyerek geçici işçilerin kadroya alınacağını ilan ederken diğer..

İKTİDAR GEÇİCİ İŞÇİ SORUNUNU ÇÖZDÜK DERKEN ÇAYKUR 1365 GEÇİÇİ İŞÇİ ALACAK
Son Güncelleme: Bu Haber 214 views Whatsapp

İKTİDAR GEÇİCİ İŞÇİ SORUNUNU ÇÖZDÜK DERKEN ÇAYKUR 1365 GEÇİÇİ İŞÇİ ALACAK

İktidar bir yandan “Bir sorunu daha çözdük, bir dosya daha kapandı” diyerek geçici işçilerin kadroya alınacağını ilan ederken diğer yandan ÇAYKUR’un 1365 geçici işçi alımı akıllara soru işareti getirdi.
Haber: Doğancan İlek
Binlerce insanın beklediği mevsimlik işçi alımı için başvurular 4 Nisan’da sona erdi. ÇAYKUR’un duyurusuna göre, yaş çay fabrikaları ile 100. Yıl Pazarlama ve Üretim Böl. Müdürlüğü’ne geçici işçi alınacak. Bu işçilerin 1060’ı Rize, 213’ü Trabzon, 87’si Artvin, 5’i de Giresun’daki işyerlerinde işe başlatılacak. Bu işçiler noter kurasıyla belirlenecek. İşe girmeye hak kazanıp da işle başlatılan işçiler en az 5 yıl boyunca nakil talebinde bulunamayacak.

Oysa iktidar yaklaşık 60 bin geçici işçinin kadroya alınacağını açıklamıştı. Meclis’te kabul edilen “torba yasa” da dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre geçici işçiler, çalıştırıldıkları işyerlerinde geçirdiği hizmet süresi esas alınarak bu işyerlerinde boş olan sürekli işçi kadrolarına geçirilecek. Sürekli işçi kadrosunda boşalma olmazsa işçiler geçici işçi olarak çalışmaya devam edecek. Mevcut geçici işçilerin çalışma süreleri de 11 ay 29 güne çıkarılabilecek. Ancak buna da idare karar verecek.

Ayrıca ÇAYKUR’daki geçici işçilerin çalışma sürelerinin bu seviyeye çıkarmak çok zor. Çünkü çayda kampanya dönemleri 6 ay sürüyor. Bu nedenle de işçi konfederasyonları geçici işçilerin süre şartı ve hiçbir koşul olmadan hemen kadroya geçirilmesini istiyor.

ÇAYKUR İŞÇİSİNE KADRO GELECEK Mİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in geçici işçilerle ilgili düzenlemeyi Meclise gönderdiklerini açıklamasıyla ÇAYKUR mevsimlik işçisi heyecanla düzenlemede mevsimlik işçilere kadro verilip verilmeyeceğini merak ediyor. ÇAYKUR’da çalışan yaklaşık 10 bin mevsimlik işçi ile diğer kurumlarda çalışan onbinlerce geçici işçinin hayallerini süsleyen kadro talebinin şartlı olarak gerçekleştirileceği ön görülüyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş