Gazete53  – Rize Rize Haberleri, Rize'den haberler

İKİZDERE ARAŞTIRILMAYI DEĞER BULUNDU

İKİZDERE ARAŞTIRILMAYI DEĞER BULUNDU BELEDİYENİN KATKISIYLA İLÇE AKADEMİK ANLAMDA ARAŞTIRILACAK İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE- İkizdere ilçesi 5 yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ve İkizdere Belediyesinin desteğiyle bir gurup akademisyen tarafından çok yönlü araştırılmaya değer görüldü. Araştırma çalışması hakkında bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Hakan Karagöz’’ İkizdere ilçemizde, 2022 yılından itibaren, beş yıl boyunca, Kültür […]

İKİZDERE ARAŞTIRILMAYI DEĞER BULUNDU
01 Eylül 2022 - 19:42 'de eklendi.

İKİZDERE ARAŞTIRILMAYI DEĞER BULUNDU

BELEDİYENİN KATKISIYLA İLÇE AKADEMİK ANLAMDA ARAŞTIRILACAK

İSMET KÖSOĞLU

İKİZDERE- İkizdere ilçesi 5 yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ve İkizdere Belediyesinin desteğiyle bir gurup akademisyen tarafından çok yönlü araştırılmaya değer görüldü.

Araştırma çalışması hakkında bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Hakan Karagöz’’ İkizdere ilçemizde, 2022 yılından itibaren, beş yıl boyunca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve Belediyemizin destekleri ile geniş kapsamlı bir yüzey araştırması yürütülecek. Bu yüzey araştırmasında, 19 Mayıs Üniversitesi’nden Doç. Dr. Okay Pekşen, Atatürk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yasin Topaloğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ercüment Yıldırım ve Erzurum Teknik Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Murat Kılıç, Rize Müzesi görevlisi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Arkeolog Mustafa Kantemir saha araştırmasında bulunacaktır. Bu saha araştırmasından ilçemizdeki kültür varlıkları tespit edilmeye ve önceki dönemlere ait yerleşme kalıntıları ile arkeolojik eserler belirlenmeye çalışılacaktır.

İkizdere Belediyesi olarak kıymetli akademisyenlerimize elimizden gelen tüm yardımı yapmaya ve bölgemizin tarihsel geçmişinin daha iyi anlaşılması için çalışmaya devam etmekteyiz. Ayrıca yapılacak yüzey araştırması sonucunda tespit edilen kültür varlıklarını tanıtabilmek için bir kitap çalışması planlanmaktadır’’ dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER