HIZIR CANBAZ’DAN KAYNAK ESER “KAPIDAN ÖMÜR GEÇER”

Karadeniz’in acısı, neşesi, aşkı, öfkesi ve büyük bir emek bu kitapta HIZIR CANBAZ’DAN KAYNAK ESER “KAPIDAN ÖMÜR GEÇER” BU KİTAPTA BURAM BURAM HEMŞİN VAR RİZE VAR Hızır Canbaz ağabeyimin kaleme..

HIZIR CANBAZ’DAN KAYNAK ESER “KAPIDAN ÖMÜR GEÇER”
Son Güncelleme: Bu Haber 190 views Whatsapp

Karadeniz’in acısı, neşesi, aşkı, öfkesi ve büyük bir emek bu kitapta

HIZIR CANBAZ’DAN KAYNAK ESER “KAPIDAN ÖMÜR GEÇER”

BU KİTAPTA BURAM BURAM HEMŞİN VAR RİZE VAR

Hızır Canbaz ağabeyimin kaleme aldığı “Kapıdan Ömür Geçer” kitabı buram buram Hemşin ve Rize kokuyor. Biz göz atayım sonra okurum dediğim kitabı bir solukta okudum. Tanışma sohbet etme şansı bulduğum Vatandaş Mustafa, Orhan Bayramoğlu gibi birçok değerli isimle karşılaştım. Bilmediği onca olayı destan halini okudum. Birde fotoğraflar asıl halleri korunarak tarihi fotoğraflara yer verilmiş. Kitap çok büyük bir emek ürünü olarak yayınlanmış. Mutlaka tenin etmenizi, okumanızı ve yarınlara kaynak olacak esere sahip çıkmanızı tavsiye ediyorum.

KÜLTÜREL MİRAS

Araştırmacı Hızır Canbaz’ın ilk kitabı “Kapıdan Ömür Geçer”, okurlarını bekliyor. Hemşinlilerin aşklarını, hasretlerini, acılarını, neşelerini, horonlarını anlatan kitap, yöre insanının destanlarını, atışmalarını, türkülerini gelecek kuşaklara aktaracak bir belge aynı zamanda. “Söz uçar, yazı kalır” demiş atalarımız. İnsanlık tarihinin böylesi ilerleyebilmesinin en temel nedeni, kuşkusuz yazı. Onun sayesinde bilgilerin, kültürün kuşaktan kuşağa aktarılabilmesi. Araştırmacı Hızır Canbaz’ın “Kapıdan Ömür Geçer” adlı ilk kitabı da Hemşin tarihinin yıllara meydan okumasını sağlıyor. 40 yıllık bir emeğin sonucu olan kitap, Hemşinlilerin aşklarını, kavgalarını, acılarını, neşelerini, horonlarını, dün ve bugünlerini anlatıyor. Üstelik yine Hemşinlilerin meşhur atışmaları, türküleri, ağıtları, destanları üzerinden.

TÜRKÜLERLE, DESTANLARLA BÜYÜDÜM

Hızır Canbaz, türkülere meraklı bir Hemşinli. Hemşin kültürüne ait eserleri biriktirmeye çocukluğundan başlıyor. Canbaz, “Henüz yedi yaşındaydım. Çamlıhemşin Kale Köyü’nde ot biçim zamanıydı. Sesleri birbirleriyle uyumlu olan kadınlar eşleşmiş, karşılıklı türkü söylüyorlardı. Sanki bir senfoni olmuştu. Sevdayı, hasreti, Hemşin’deki hayatı anlatıyorlardı. Her bir dörtlüğün yaşamda karşılığı vardı, sözler derindi. Yedi yaşımda işittiğim bu dörtlüklere, atma türkülere, destanlara duyduğum merak da benimle birlikte büyüdü” diyor.

40 YILLIK BİR ÇALIŞMANIN ESERİ

Hızır Canbaz, duyduklarını, dinlediklerini ölümsüzleştirmek için belleğine kazımakla kalmayıp kâğıtlara döküyor. Kitap için yaptığı çalışmayı ise, “Hemşin’in cefakâr ve fedakâr kadınlarından, erkeklerinden hikâyeler dinledim. Söyledikleri türkülere kulak verdim. Kimisi kavuşamadığı sevdasını, kimisi genç yaşta kaybettiği çocuğunu, kimisi öfkesini, kimisi mutluluğunu kimisi de kederini bu türkülerle dile getirdi. Çoğu da anılarıyla beraber bu dünyadan göçüp gitti. Ben de istedim ki bu türküleri, destanları herkes duysun, sadece belleğimizde kalmasın. Aflarına sığınarak kitaba kendi yüreğimden dökülenleri de koydum” diyerek anlatıyor son sözü Hemşin’den yankılanan bir mısraya bırakırken:

“İnsan da zaman gibi konup, göçüp gidiyor /

Anılar roman gibi bir oku ki ne diyor?”

Yüreğine sağlık Hızır Abi

Kitabı bu adresten temin edebilirsiniz..

https://www.kitapyurdu.com/kitap/kapidan-omur-gecer/653394.html

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş