Hep tartışmalara konu olan horon oynanır mı,

‘Horon Tepmek’ olarak yapılan güncellemeye tepkiler geldi. Kural değişti, artık horon tepeceğiz Türk Dil Kurumu (TDK) bugüne kadar horon oynamak, horon etmek yerine ‘Horon vurmak’ olarak kullanılan söz gurubunu ‘Horon..

Hep tartışmalara konu olan horon oynanır mı,
Son Güncelleme: Bu Haber 295 views Whatsapp

‘Horon Tepmek’ olarak yapılan güncellemeye tepkiler geldi.

Kural değişti, artık horon tepeceğiz
Türk Dil Kurumu (TDK) bugüne kadar horon oynamak, horon etmek yerine ‘Horon vurmak’ olarak kullanılan söz gurubunu ‘Horon Tepmek’ olarak değiştirdi.
HABER:ARZU ERBAŞ
Karadeniz kültürünün bir parçası olan horon yöre sakinlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Hep tartışmalara konu olan horon oynanır mı, edilir mi, vurulur mu, tepilir mi tabirlerine Türk Dil Kurumu düzenleme getirdi. Türk Dil Kurumu güncel Türkçe sözlüğün 12. baskısı ile birlikte pek çok sözcüğün yazımında değişikliğe gitti. TDK sözlükte ‘Horon Vurmak’ olarak geçen söz gurubunu ‘Horon Tepmek’ olarak değiştirdi.
‘HORON TEPMEK’E TEPKİ
‘Horon Tepmek’ olarak yapılan güncellemeye tepkiler geldi. Rizeli Yunus Emre Dilmaç sosyla medya hesabından yaptığı paylaşımda tepkisini dile getirerek “Türk Dil Kurumu denince aklıma Agop Vartanyan geliyor. Agop’un torunları hala Türk Dil Kurumu’nun içindedir galiba ki, horon edelim, horonu bir dönelim, horonun belini kıralım gibi cümleler varken ‘horon tepmek’ diye bir güncelleme yapmışlar. Biz horonu çılgınca ve hunharca oynadıktan sonra ‘he tepindiniz de ne oldu sanki’ diyenler var ya onlar horon etmesini bilmeyip bizi kıskananlardır. Ama bu Agop’un torunları biz Karadeniz insanının milliyetçiliğini bildikleri için bizi aşağılamak için böyle bir yönteme başvurmuş olabilirler. Eğer Türk Dil Kurumu bir şey araştıracaksa, bir şey güncelleyecekse yaklaşık 600 bin kelimeden oluşan Türkçemizin neden günümüzde sadece 150-200 kelimesinin kullanıldığını araştırsınlar. Ama niye araştırsınlar ki koltuklara oturmuşlar halkın içine karışmıyorlar. Direk dansına sanatsal bir etkinlik diyen zihniyetin biz Karadenizliler için horonun ne kadar değerli olduğunu anlamasını beklemiyoruz zaten” dedi.
TDK’ da yapılan yeni düzenleme ile güncellenen kelimeler şöyle
Kayyum (eski)- Kayyım (yeni)
Unvan (eski)- Ünvan (yeni)
Çiğ börek (eski)- Çi biren (yeni)
Doğubeyazıt (eski)- Doğubayazıt (yeni)
Horon vurmak (eski)- Horon tepmek (yeni)
Yeşilzeytin (eski)- Yeşil zeytin (yeni)
. Marmara Ereğlisi (eski)- Marmaraereğlisi (yeni)
Yakan top (eski)- Yakantop (yeni)
Kümeden düşmen (eski)- Küme düşmek (yeni)
Yeşilsoğan (eski) – Yeşil soğan (yeni)
Sultan efendi (eski)- Sultanefendi (yeni)
Akzambak (eski)- Ak zambak (yeni)
.Yeşilbiber (eski)- Yeşil biber (yeni
Boy bos (eski)- Boy pos (yeni)
Pilili (eski) – Pileli (yeni)
Yürük (eski) – Yörük (yeni)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş