EKREM ORHON’U ANLAMAK

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle EKREM ORHON’U ANLAMAK 38 yıl önce aramızdan ayrılan Koca Reis isimli Ekrem Orhon’u anlamak lazım. Rize’yi düşünen Rize için çalışan insan sayısı kanımca çok az. Bir..

EKREM ORHON’U ANLAMAK
Son Güncelleme: Bu Haber 429 views Whatsapp

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

EKREM ORHON’U ANLAMAK

38 yıl önce aramızdan ayrılan Koca Reis isimli Ekrem Orhon’u anlamak lazım.

Rize’yi düşünen Rize için çalışan insan sayısı kanımca çok az. Bir kez daha kalede anma günü yapıldı.

9 Ağustos 1983 de Hakk’a ulaşan Koca Reis Ekrem Orhon 38 yıldır Kaledeki Kabri başında yoğun bir kalabalık tarafından anılıyorsa unutulmuyor demektir.

Bugün 9 Ağustos 2021 yine Kalede Kabrindeyiz.

Bugünkü katılımcıları bilmiyorum çünkü yazım önceden yazıldı.

Katılanların büyük çoğu Ekrem Orhon’u sağlığında gören kişiler. Yaş itibariyle tanımayıp ilgi gösteren yok mu elbette var ve olmalı.

Koca Reis görevde iken dünyalık yapanlardan olmadı. İspatı tapuda üzerinde kayıtlı bir mal varlığı olmamasıdır.

Görevde iken layıkıyla hizmet yaparsanız Ekrem Orhon gibi 38 yılda geçse halen unutulmazsınız.

‘’Rize için Büyük Düşün’’sloganı, ‘‘Rize senden Rize için elinden geleni yapmanı bekler’’ veciz bir sözüydü.

Ölümünün üzerinden 38 yıl geçmesine rağmen halen saygıyla rahmetle anılan Ekrem Orhon kimdi. Tarihe iz bırakması ve gençlerin daha yakından tanıması için okullarımızda Ekrem Orhon adına paneller yapılmalı, onun memleketine hizmet aşkı daha derinden araştırılarak arşivlerde yerini almalıdır.

Araştırmacı-Yazar-İmam Recep Koyuncu’nun yaptığı çalışmalar bu konuda unutulmamalı.

O yıllarda kolay kolay kimseye nasip olmayacak Amerika’da İllinois Üniversitesini 1936 yılında bitirerek, İnşaat Yüksek Mühendisi olan Ekrem Orhon Trabzon Karayollarında Bölge Müdürlüğü yaptı.

1953 yılı Şubat sonunda yapılan İkizdere İlçe teşkilatı seçiminde CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu arşivlerde buldum. İkizdere Vadisine özel önem verdiğini bir kez daha öğrenmiş olduk.

1963 yılında Rize Belediye Başkanı seçildi, 1973 yılına kadar bu görevi yürüttü. 12 Eylül 1980 ihtilali ve harekâtından sonra askeri yönetim tarafından seçilmiş mevcut Başkan Ömer Bayar sorgusuz sualsiz görevden alınmasıyla Rize Belediye Başkanlığına atandı. Belediye Başkanlığı görevini sürdürürken 9 Ağustos 1983 yılında hakkın rahmetine kavuştu.

Atatürk Alanında 1973 de yapılan bir seçim propaganda konuşmasını öğrenci iken seyretmiştim. Kürsüdeki Ekrem Orhon Erzurumdan-Ovit üzerinden İyidere’ye akıtılacak İran Petrolü için Rafine hayali vardı. Bu hayali bugün Rize’ye aynı güzergâhtan gelen Doğalgaz akışı olabilir.

Koca Reis 38 yıldır kabri başında anılıyorsa Rize için iyi hizmetler yaptığındandır.

Onun döneminde Denizi Kara karayı Para yapan düşünce olmasaydı mevcut Rize 4/1 oranındaydı.

Yıkılma tehlikesi var diye yıktırılan Belediye Bloklarını yaptırdığında zemin üstü iki kattı. Daha sonra gelen Belediye Başkanları kat üzerine kat ve cami inşa ettiler ama suçu kendilerinde arayacağına hep Koca Reise yüklediler.

Ekrem Orhon ne böyle yılda bir kez anmayla ne yazılacak üç beş satır yazıyla anlatılamayacak kadar Rize aşığı bir devlet adamıydı. Allah’tan rahmet diliyorum.

Vefat etmesiyle aramızdan ayrılmadığını düşünenlerdenim, hizmet ve hayalleri hep ileride olacaktır aynen Rize-Erzurum karayolu ve Ovit aşımı gibi.

Şimdi son vefa olarak Ovit Tünelinin adının (Ekrem Orhon Ovit Tüneli) olarak değiştirilmesini istiyoruz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş