Dr.Kazım Şahin ‘’Milletimizin mukaddes canını, kendi canımızdan aziz bileceğiz’’

RİZE-ARTVİN TABİPLER ODASINDAN TIP BAYRAMI AÇIKLAMASI Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Dr.Kazım Şahin ‘’Milletimizin mukaddes canını, kendi canımızdan aziz bileceğiz’’ İSMET KÖSOĞLU RİZE-Pandeminin yaralarını henüz sarmaya çalıştığımız bir dönemde, Dünya tarihinin..

Dr.Kazım Şahin ‘’Milletimizin mukaddes canını, kendi canımızdan aziz bileceğiz’’
Son Güncelleme: Bu Haber 139 views Whatsapp

RİZE-ARTVİN TABİPLER ODASINDAN TIP BAYRAMI AÇIKLAMASI

Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Dr.Kazım Şahin ‘’Milletimizin mukaddes canını, kendi canımızdan aziz bileceğiz’’

İSMET KÖSOĞLU

RİZE-Pandeminin yaralarını henüz sarmaya çalıştığımız bir dönemde, Dünya tarihinin bilinen en büyük Felaketi olan ve 11 ilimizi derinden etkileyen depremle, ülkemizin dörtte üçüne yakın coğrafi yüzölçümünün deprem, heyelan, sel, su taşkınları, orman yangınları gibi doğal afetlere her an maruz kalabilecek bir durumda olması gerçeğini bir kez daha hatırlatmış, afet yaklaşımlarımızın yeni baştan, detaylı olarak ele alınması gerektiğini gözler önüne bir kez daha sermiştir.

Felaketlerin özellikle ilk 7 günü içerisinde, arama kurtarma çalışmalarının önemi ile kurtarıcılara duyulan ihtiyaç, termal kamera gibi teknik ekipmanların oynadıkları hayati rol, nitelik ve nicelik yönünden daha fazlasına duyulan ihtiyaç, enkaz altından kurtarılırken ve sonrasında öncelikle Ortopedi ve Travmatoloji, Göğüs Cerrahisi gibi branş hekimlerine de azami derecede ihtiyaç duyulması, bu branşların ve tüm teknik ekipmanlarının, ülkemizin şartlarına göre yeniden dizayn edilmesinin de önemini gözler önüne sermiştir.

Güzel ülkemiz için önerimiz: Yakın bir gelecekte, belki de bir ‘’Afet Bakanlığı’’ bünyesinde, hem arama kurtarma yönünü daha profesyonel hale getirilmesi, hem de üniversitelerimizin de yol gösterici ışığı ile, AFET TIBBI’nın, tıp müfredatı içerisinde daha geniş ve gerçek-yoğun uygulamalı olarak yerini almasıdır. Sahip olduğumuz coğrafya nedeniyle ayrı bir önem taşıyan, afetlere müdahaleler, asla gönüllü keyfiyetine bırakılmamalı, ivedilikle profesyonel ekipler oluşturulmalıdır.

Senede belli zamanlarda tatbikatlar yapan ve değişik sağlık kurumlarında asli görevleri olan sağlık personellerinden oluşan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), fedakâr sağlık personelleri tarafından gönüllülük esasına göre 2004 yılında kurulmuş faydalı bir oluşum olmasına rağmen, hem daha nitelikli, hem de daha nicelikli olarak profesyonelleşmeye doğru hızlı adımlar atılarak, bulunduğumuz coğrafyada primer işi ‘’ AFET ‘’ olan profesyonel Medikal Kurtarma Ekiplerinin oluşmasının gerektiği artık iyice görülmektedir.

Asrın felaketinde, tüm dünyayı kendine bir kez daha hayran bırakan aziz Türk Milleti, kardeşlerinin yaralarını ilk andan itibaren sarmak için seferber olmuştur. Bu büyük millet ve Yüce Türk Devleti elbette bu yaraları saracaktır.

Unutulmamalı ki: Milletimizin depremin ilk haftalarında gösterdiği muazzam yardımlaşma kararlılığını, bu yardımlaşmanın 2-3 yıla kadar devam edebilecek uzun soluklu bir iş olduğunu bilerek sürekliliği sağlamasına, hekimlerimizin de

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş