Doğumundan sonra kapatılması gereken delikle 60 yaşına kadar yaşadı

Doğumundan sonra kapatılması gereken delikle 60 yaşına kadar yaşadı Rize’de, doğumundan sonra tespit edilip kapatılması gereken kalbindeki delikle 60 yaşına kadar yaşadı. Rize’de nefes darlığı şikâyetiyle başvurduğu hastanede kalbinden çıkan..

Doğumundan sonra kapatılması gereken delikle 60 yaşına kadar yaşadı
Son Güncelleme: Bu Haber 542 views Whatsapp

Doğumundan sonra kapatılması gereken delikle 60 yaşına kadar yaşadı

Rize’de, doğumundan sonra tespit edilip kapatılması gereken kalbindeki delikle 60 yaşına kadar yaşadı.

Rize’de nefes darlığı şikâyetiyle başvurduğu hastanede kalbinden çıkan iki ana damar arasında büyük delik tespit edilen 60 yaşındaki İlknur Koç, yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Rize’de, nefes darlığı, halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetleriyle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğe müracaatta bulunan 60 yaşındaki İlknur Koç, yapılan tetkiklerinde kalbinden çıkan iki ana damar arasında büyük bir delik tespit edildi.

Doğumdan hemen sonra tespit edilip kapanması gereken bu delikle 60 yaşına kadar yaşayan hasta, kapalı yöntem ile yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Hakan Duman ve Dr.Öğr. Üyesi Nadir Emlek, taburculuk aşamasına gelen hastayı serviste ziyaret etti.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı üyesi Doç. Dr. Hakan Duman, yaptığı açıklamada, “Bayan hastamız, bize nefes darlığı şikâyeti ile geldi. Biz hastamıza yaptığımız fizik muayenesi ve tetkiklerinden kalpten çıkan iki ana damar arasında büyük bir deliğinin olduğunu tespit ettik.” dedi.

Duman, “Hastamızda daha önce de tespit edilen iki ana damarının arasında duktus dediğimiz bir kanal doğuştan kapanması gereken bu kanal kapanmamış. Bu yaşlara kadar geldiğini biz çok nadir görürüz. Fakat hastamızda bu yaşa kadar devam etmiş ve gelmiş. Hastamızda nefes darlığı, halsizlik gibi semptomlara neden olmuş. Daha sonra biz hastamızı değerlendirdik burayı kapatma kararı aldık ve belli bir seviyeden sonra kapatabilmek için ölçüm yapıp akciğerin etkilenmediğini göstermek gerekir. Kateterimizi yapıp değerlendirmelerimizi, ölçümlerimizi yaptıktan sonra hastamıza kapatma kararı aldık. Her iki damardan da işleme girdik. Hastamızın her iki kasığından girerek iki damardan geçtik. Bir tel vasıtasıyla bu iki damarın bu kanalın içinden geçtik cihazımızı gönderip kapatmaya muvaffak olduk. Kapattıktan sonra hastamızın nefesi rahatladı, durumu baya bir iyileşti, şifayla inşallah taburcu edeceğiz.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş