Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Van’da Açıldı

Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Van’da Açıldı İSMET KÖSOĞLU VAN-Van Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 11’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. Van Expo Kongre ve Fuar Merkezinde..

Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Van’da Açıldı
Son Güncelleme: Bu Haber 394 views Whatsapp

Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Van’da Açıldı

İSMET KÖSOĞLU

VAN-Van Doğu Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 11’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. Van Expo Kongre ve Fuar Merkezinde Türkiye’nin yanı sıra İran, Azerbaycan, Irak ve Gürcistan’dan da firmaların standının bulunduğu fuarın açılışı törenle gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz “Güçlü sağlık altyapımızın yanı sıra başlattığımızın Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ve gerçekleştirdiğimiz dinamik uluslararası tanıtım faaliyetleriyle Türkiye, turizm sektörü ziyaretçi sayısı bakımından dünya ortalamasına ve rakip ülkelere kıyasla daha az bir daralmayla bu zor dönemi atlattı. Pandemi döneminde dahi 2020 yılında ülkemize gelen ziyaretçi sayısı yaklaşık 16 milyon olarak gerçekleşti. 2021 yılının ilk 8 ayında bu rakam 15 milyonu aştı. Yılsonuna kadar çok daha iyi rakamlara ulaşacağız. Tüm dünyada ve ülkemizde aşılanmanın hızlanması ve yaygınlaşmasıyla, hükümet olarak turizm çalışanlarına erken aşılama imkânı da sağlayarak, 2021 yılının son çeyreği itibariyle uluslararası etkinliklerin ve fuarların yeniden düzenlenmeye başlayacağını öngörmüştük.

Fuar süresince başta komşularımız İran, Irak, Gürcistan ve can Azerbaycan olmak üzere buralardan beklediğimiz ziyaretçiler bizleri fazlasıyla memnun etti ve bölgede turizm sektörünün geleceği için umut verdi. Pandeminin tüm dünyada turizm trendlerini derinden etkilediğini, değiştirdiğini biliyoruz. Bu değişimi ve tercihleri yakından izliyoruz. 2019 yılında kuruluşunu tamamladığımız ve kurulduğu günden bu yana aktif olarak ülkemizin uluslararası alanda tanıtımı için görev yapan Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı gerek destinasyonlarımızın pazarlanmasında, gerek ülkemizin güçlü iletişim ve marka stratejisinin oluşturulmasında ve gerekse illerimizde ürün geliştirmesinde önemli bir rol üstleniyor.”

Bakan Yardımcısı Yavuz’ Bakanlık ve Türkiye Gençlik Turizm Geliştirme Ajansı olarak ulusal ve uluslararası alanda illerimizin daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla İl Tanıtım ve Geliştirme Programını hayata geçirdik. Van’da bu çalışmaların içerisinde yerini aldı. 36 ilde şu anda çalışma başladı. Ne mutlu ki Van’da 36 altı ilimiz arasında. Bölgemizin ve Van’ımızın sahip olduğu doğal, kültürel ve binlerce yıllar öncesine dayanan tarihi zenginliklerini tüm dünyaya ve tüm insanlığa tanıtmamız gerekiyor. Bunun için sürdürülebilir bir iş modeli kuruldu. Burada valiliğimizle birlikte tüm paydaşlar bu platformun içerisinde. Bakanlık olarak buradaki faaliyetlerimizi derinleştireceğiz, geliştireceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hedefimiz belli. İstihdama, ekonomik büyümeye, sosyal kalkınmaya

katkısı ile ülkemizin gelişmesinde önemli rolü olan turizm sektörümüzü, nihayetinde ekonomimizi güçlendirmek en büyük amacımızdır. Bu hedefe el birliğiyle adım adım yürüyoruz. Ülkemizin ve milletimizin kalkınmasında kendi sektörümüzle büyük katkı yapacağımıza inancımız tam. Bugüne kadar olduğu gibi pandemi sonrasında da yine en büyük atılımları yapacağımızı düşünüyoruz.”

Vali Mehmet Emin Bilmez “Valilik ve belediye olarak artık kent merkezinde böyle çadırlarda yöresel ürünler ve başka ihtiyaçlara yönelik fuarlara müsaade etmiyoruz. Onun için bu fuar merkezimize hepimizin sahip çıkması ve çok fonksiyonel olarak kullanmamız gerekiyor. Kültür Bakan Yardımcımız bugün çok yoğun bir programı olmasına rağmen sadece bu fuar için Van’a geldi. Onun için şükranlarımızı sunuyoruz. Kültür ve turizmle ilgili tüm sorunlarımızın çözüleceğinden eminiz. Vaka sayısı itibariyle en iyilerden biriyiz. Ama aşı oranımız maalesef Türkiye’de istediğimiz düzeyde değil. Tüm vatandaşları aşı olmaya davet ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a günü anısına plaket takdim etti. Daha sonra fuarın açılış kurdelesi kesilerek stantlar gezildi.

Fuarın açılış törenine Vali Mehmet Emin Bilmez, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, AKP Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Kaymakamlar, Belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş