DANIŞTAY YOK SAYILDI, MALİYET 8 AYDA ARTTI

KIRIK TÜNELİNDE İKİNCİ KEZ VERİLEN İHALEDE MALİYET 133 MİLYON ARTTI İSMET KÖSOĞLU İSPİR-Danıştay’ın usulsüz bulduğu ve iptal edilen ‘Kırık Tüneli ile Bağlantı Yollarının Yapımı’ ihalesi, Kalyon’a bağlı şirkete ikinci defa..

DANIŞTAY YOK SAYILDI, MALİYET 8 AYDA ARTTI
Son Güncelleme: Bu Haber 410 views Whatsapp

KIRIK TÜNELİNDE İKİNCİ KEZ VERİLEN İHALEDE MALİYET 133 MİLYON ARTTI

İSMET KÖSOĞLU

İSPİR-Danıştay’ın usulsüz bulduğu ve iptal edilen ‘Kırık Tüneli ile Bağlantı Yollarının Yapımı’ ihalesi, Kalyon’a bağlı şirkete ikinci defa verildi. Danıştay kararı yok sayılarak ihale edilen işin maliyeti 8 ayda 133 milyon TL arttı

Birgün Gazetesinde Mustafa Bildircin’in haberine göre Kalyon’a bağlı şirket, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden (KGM) pazarlık yöntemiyle ‘Kırık Tüneli Bağlantı Yollarının Yapımı’ ihalesini “pazarlık” yöntemiyle aldı. Karar Danıştay’dan döndü. Yeniden açılan ihale, aynı şirkete gitti. KGM, yargı kararı ile iptal edilen ilk ihaleye göre ikinci ihalede, 133 milyon TL daha yüksek bir sözleşmeye imza attı. KGM, Şubat 2014’te Kırık Tüneli ile Bağlantı Yollarının Yapımı İşi kapsamında, seçtiği şirketleri davet ederek “Belli istekliler arasında” yöntemi ile ihale gerçekleştirdi. İdare, 16 Ekim 2019 tarihinde ise ilk ihaleden yarım kalan işlerin tamamlanması amacıyla bir ikmal ihalesi daha açtı. İhale kapsamında Kalyon’a bağlı RSY İnşaat ile 1 milyar 17 milyon TL’lik sözleşme imzalandı. Sözleşmesi 1 Kasım 2019 tarihinde imzalanan ihale, bir şirketin başvurusu üzerine yargıya taşındı. Pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ihaleye yönelik Danıştay, “Pazarlık yöntemi için gerekli kriterler yok” gerekçesiyle ihalenin iptalini istedi.

Mahkeme kararı üzerine Karayolları Genel Müdürlüğü RSY ile imzaladığı sözleşmeyi iptal etti. Yargı kararı yok sayılarak gerçekleştirilen ikinci ihalenin düzenlenme tarihi ise 12 Haziran 2020 oldu. İdare, pazarlık yöntemiyle gerçekleştirdiği ihale kapsamında yine RSY ile sözleşme imzaladı. İhale kapsamında 7 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan sözleşmenin bedeli ise 1 milyar 133 milyon 797 bin TL oldu. Böylelikle KGM, iptal edilen ihalenin üzerinden geçen sekiz ayda şirkete, aynı iş için 133 milyon 780 bin TL daha fazla para ödedi. Mükerrer ödeme yaptı.

Kırık Tüneli Yapım İşi, müteahhide yapılan mükerrer ödeme ile de gündeme geldi. İş kapsamında 800 metrelik bir kesimde yapılan imalatların çöktüğü, bu imalatın tekrar yaptırılarak yükleniciye ikinci kere bedel ödendiği belirlendi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş