DADAŞ DİYARI ERZURUM ‘DA SAYGI İTİBAR VE VEFA GÖRDÜM

TARİH KOKAN ERZURUM DADAŞ DİYARI ERZURUM ‘DA SAYGI İTİBAR VE VEFA GÖRDÜM İSMET KÖSOĞLU Gittim gördüm yazdım Komşu tarihi şehir Erzurum Rize’nin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda en sıkı bağlı..

Son Güncelleme: Bu Haber 200 views Whatsapp

TARİH KOKAN ERZURUM

DADAŞ DİYARI ERZURUM ‘DA SAYGI İTİBAR VE VEFA GÖRDÜM

İSMET KÖSOĞLU Gittim gördüm yazdım

Komşu tarihi şehir Erzurum Rize’nin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda en sıkı bağlı olduğu illerin başında gelir.

Kısa süre önce dostlarla buluşmak hal hatır sormak için ailece gezim oldu.

Sık sık gündeme getirdiğim Rize-Erzurum karayolunun önemine bir kez daha inandım. Bu yol, tünelleri ve bağlantı yolları ile bir an önce tamamlanmalı. Rize olduğu kadar Erzurum daha doğrusu serhat hattımız Doğu Anadolu’muz yolun hızlanarak tamamlanmasını büyük bir heyecanla bekliyor.

Kırık ve Dallıkavak olmalı

2018 yılında tamamlanan Ovit Tüneli bu yoldaki ulaşım için yeterli değil. 10 yıl önce delinmeye başlanan Kırık ve Dallı Kavak Tünelleri de daha fazla zaman geçirilmeden tamamlanmalı.

14 km lik Ovit Tüneli 6 yılda tamamlandı,7200 metrelik KIRIK 10 yıl oldu, buna yakın 3100 metrelik Dallıkavak niye bitmiyor anlamış değilim. Sıkıntının arazide olduğu söyleniyor ama asıl sıkıntı yüklenici firmalarda ve Erzurum siyasetçilerinde. Erzurum’da yıllarca bu bölgeden seçilip Bakanlık yapan Milletvekilliği yapan zatlar maalesef bu tünellerin yapımı için hiç yorulmuyor.

Muhalefeti saymıyorum ama iktidar olan AKP elemanları Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğünün yolunu bilmeleri lazım. Zaman geçiyor.2023 de yapılacak seçimin ne olacağı belli değil ama görünen köyün kılavuz istemediğini hepimiz biliyoruz.

Şimdi değilse bir daha bu Tüneller ve Yol olmaz.

Erzurum sevdalısı dostlarla

Erzurum deyince ilk etapta aklıma Çifte Minare, Yetim Hoca, Cağ Kebabı, Tahsin Bayramoğlu, Ervak Başkanı Erdal Güzel DHA emekli Bölge Müdürü meslektaşım Kadir Sabuncuoğlu beyler geliyor.

Kısa sürede Gazeteci Bayram Ali Kavalcı arkadaşımla Çifte Minare önünde buluşma sonrası Tahsin Bayramoğlu, Kadir Sabuncuoğlu ve Erdal Güzel beylerle epeyce süren güzel bir sohbetimiz oldu. Erzurumlu dostların hepsinde Karadeniz’e ne zaman ulaşacağız beklentisi var. Kısaca Erzurum Ovit üzerinden Karadeniz’e ulaşacak yolu bekliyor.

Siyasi ve bürokrat yetkililerden ricam Erzurum’un hasretini dindirin ne olur.6 yılda tamamlanan Ovit Tünelinin yarısı kadar olmayan KIRIK ve DALLIKAVAK Tünellerinin gecikmesi, durması size hiç mi dokunmuyor. Siz nasıl siyasetçisiniz.

Erzurum’da Vefa’yı gördüm

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Mehmet Sekmen Başkanlığında yerel manada güzel çalışmalar yürütüyor. Modern yapılaşma, dökülen tarihi yerlere el atıldığı yapılan işlerden belli. Çifte Minare önü mezbelelikten kurtulmuş. İnsanların rahatlıkla gezip dinlenebileceği oturma yerleri yapılmış. Birçok şehirde örnek olacak çalışmalar.

Vefayı gördüm derken boşuna söylemedim.

12 Eylül’ün en hızlı döneminde 1977-80 arasında MHP den Erzurum Milletvekilliği yapan akrabam, büyüğüm Nevzat Kösoğlu’ nun ismi Büyükşehir tarafından Nisan ayında Hastaneler Caddesi üzerinde Eski Numune Hastanesi’nin yerine yapılan rekreasyon ve park alanına verildi. Eski Milletvekili ve fikir adamının isminin parka verilerek yaşatılması vefanın göstergesidir. Türk Dünyasının önemli fikir adamı mütefekkir Rahmetli Nevzat ağabeyimizin adını parkta görmekten ziyadesiyle mutlu oldum Başkan Mehmet Sekmen beye bir kez daha teşekkür ederim.

Unutursan unutulursun sözü yapılan hizmetlerle yere düşmez inşallah.

Alt Geçide Mustafa Durak Sakarya

1876 doğumlu Mustafa Durak Sakarya 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’ne 1. Dönem Erzurum milletvekili olarak görev yapıyor. Ayrıca 1933 ile 1935 yıllarında Erzurum Belediye Başkanlığı görevini yaptı. Soyadı kanunu ile Sakarya Meydan Muharebesine katılmasından ötürü Sakarya soyadını aldı.

İlk dönem mecliste iki defa gündeme gelen Meclisin Kayseri’ye nakli meselesinde söz almış ve milletvekillerinin naklin yapılmaması hususunda ikna etmeyi başaran bir isim.

Mustafa Durak Sakarya uzun yıllar Rize’de yaşayan ve tanışma nasip olarak birçok kez sohbet ettiğim Kemalettin Mühürdaroğlu’nun kayınpederidir.

Durak Sakarya ismini Erzurum’un en işlek caddelerinden birinde yapılan altgeçide verilmesi kadirşinaslık örneğidir. Hizmet yapanların unutulmadığını bir kez daha gördüm.

İkizdereli Yetim Hoca

İkizdere Cimil aşağı köylü Yetim hoca lakaplı Mustafa Zihni Efendi 1827-1912 yılları arasında yaşamış. Cimildeki Taşçıoğlu akrabasındandır. Yetim olarak

büyüdüğü için Yetim Hoca olarak nam yapmıştır. Kabri Erzurum Asri Mezarlığındadır. Erzurum’da İlmi ve dini bilgisi ile İz Bırakan önemli isimlerden biridir.

Tahsin Bayramoğlu abime ricada bulundum beni Yetim Hocanın sokağına getir diye Sağ olsun bizi kıramadı hasta haliyle Yetim Hoca sokağını görmemize refakat etti. Yakutiye’deki Ayaz paşa Mahallesindeki Zeynel Camisinin kuzeyine rastlayan Çıkmaz sokağa girerken sağ köşenin başında kira ile oturduğu iki katlı kâgir evini gördüm.

Yetim Hoca Çıkmazı Sokağında harabeye dönmüş evin etrafı öğrendiğime göre Vakıflara ait işyerleri ile çepeçevre çevrilmiş durumda. Yetim Hocanın iki katlı evi işyerleri arasında çatısında ot bitmiş ama ilgilenen yok maalesef.

Zamanında Erzurum’da önemli bir isim olan Yetim Hoca her gün gazetesini okur, günlük olayları takip ederdi. Siyasi işlerle uğraşmayı sevmeyen Yetim Hoca’’ Ulema onların dışında kalmalıdır’’ derdi.

Erzurum’da Dönerci Hacı Baba’ya uğramadan dönülmez

1964 yılında kurulmuş. Aile kuruluşu.

Yakutiye’de bulunan modern Dönerci Hacı Baba döneri ve hizmetiyle mükemmel bir tesis. Rize’de 1966 da kurulmuş fakat bugün kentsel dönüşümden dolayı olmayan HUZUR Lokantamız ne idiyse Erzurum’daki Hacı Baba’da bence aynı markadır.

Sıcak ilgi güler yüzlü servis ve hijyen temizlik ön safhada. Tahsin Bayramoğlu abimle ailece nefis bir öğlen yemeği yemek nasip oldu.

Erzurum’u düşünenler var

Her şehirde sözü dinlenir aklıselim insanlara çok ihtiyaç var. Para her yerde lazım ama paranın geçmediği yerlerde bilge insanlar kendini gösterir.

Şehrin sahibi halktır ama yönetenler daha çok sorumludur.

Devletin atadığı idareci ve vatandaşın seçtiği siyasetçi konulara hem vakıf olmalı hem çözüm bulmalı. Çözüm bulamayanlar yukarda yazdığım aklıselim insanlara danışmalı ki ortak akılda çözüm yolu bulsunlar.

Rize’de Erzurum benzeri Vakıf yok. Emsal derseniz birçok Dernekler var, hem Rize’de hem İstanbul ve Ankara’da faaliyette olan STK lar şehirde katkı ne yapar bilmiyorum. Tepedekiler ya siyaset peşinde ya kendi reklamı için koltuğu korumak peşinde çabalar durur.

Erzurum’da etkili ve sorumluluk bilinciyle faaliyet veren ERVAK Başkanı Ecz. Erdal Güzel başkanlığında el atılması gereken her konuya detaylıca çözüm

arıyor, Yıllar önce İspirde yapılan Sultan Sekisi programına katılmıştım O sempozyumda yalnız İspir Erzurum değil Bölge masaya yatırılmış akademisyenler, eli kalem tutanlar, siyasetçiler, konuşanlar, düşünenler bilgi aktarımı yapmıştı.

Adı gibi güzel Erdal Güzel Başkan gerçekten Erzurum için bir değer. Siyasetçilerden daha çok şehir için çaba göstererek kamuoyunu bilgilendiriyor. Erdal Başkanın Rize’ye özel ilgisi var bunuda belirtmeden geçmeyeceğim. Okul arkadaşları meslektaşları Rize’den. Yıllar önce aynı sınıfta olduğu arkadaşlarını unutmamış..

ERVAK Yönetiminde olan bir başka değer bizim mesleğin duayeni Gazeteci ağabeyim Kadir Sabuncuoğlu. Meslekten kâğıt üzerinde emekli ama görevine halen devam ediyor çünkü Erzurum’un Kadir Sabuncuoğlu’na ihtiyacı var. Sempatik Erzurum efendisi Kadir ağabeyime sağlıklı ömürler diliyorum.

Yaşadığı, ekmek yediği şehri unutmayan değerler yaşatılmalı.

Erdal Güzel ve Kadir Sabuncuoğlu gibi şehrin hastası bir isimdir Tahsin Bayramoğlu

Ağabeyim Tahsin Bayramoğlu, siyasetçi ama bizden biri. Rize basınının bölgedeki en güzel haber kaynağıdır. Ovit-Kırık ve Dallı Kavak onun için yapılmazsa hayatın olmayacağı kadar önemlidir.

Tahsin Bayramoğlu Rize-Erzurum karayolu konusunda adeta ömrünü tüketti. Ekrem Orhon’dan devam eden Ovit sevgisi onu yol aşığı yaptı. Kısmen sağlık problemi olan Bayramoğlu ağabeyime Allahtan acil şifalar diliyorum, eski sağlığına kavuşmalı ki bize Rize-Erzurum karayolunda yapılmayan yerleri göstermede refakatçilik yapmalı.

Coğrafi İşaret almış Anadolu Su Böreği

Fabrika gibi imalat yapan leziz bir işletme. Su Böreği için Coğrafi işaret alınmış.

Erzurum Su Böreği konusunda geleneksel bir sanat gibi işliyor. Muhteşem tesis ile şehir içinde servis imkânı olduğu gibi şehirlerarasında da kargo ile Börek gönderilmesi markaya olan güvenin eseri olsa gerek.

Ben yedim tattım. Tereyağı ile Erzurum’un geleneksel Civil peynir ağırlıklı Su Böreği gerçekten yiyilecek bir börek. Tahsin Bayramoğlu dostumun sayesinde tanıdım bildim, güvenilir bir işletme.

Kurucusu Serkan Akköse beyi böyle güzel bir tesisi Erzurum’a kavuşturduğu için teşekkür eder işlerinde başarılar diliyorum.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş