CHP RİZE MİLLETVEKİLİ TAHSİN OCAKLI YAPILMAYAN OVİT YOLU İÇİN ÖNERGE VERDİ

CHP RİZE MİLLETVEKİLİ TAHSİN OCAKLI YAPILMAYAN OVİT YOLU İÇİN ÖNERGE VERDİ MİLLETVEKİLİ TAHSİN OCAKLI ‘’ 2024 YATIRIM PROGRAMINDA RİZE’YETERLİ ÖDENEK NİY E AYRILMADI’’ İSMET KÖSOĞLU RİZE-CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı..

CHP RİZE MİLLETVEKİLİ TAHSİN OCAKLI YAPILMAYAN OVİT YOLU İÇİN ÖNERGE VERDİ
Son Güncelleme: Bu Haber 132 views Whatsapp

CHP RİZE MİLLETVEKİLİ TAHSİN OCAKLI YAPILMAYAN OVİT YOLU İÇİN ÖNERGE VERDİ

MİLLETVEKİLİ TAHSİN OCAKLI ‘’ 2024 YATIRIM PROGRAMINDA RİZE’YETERLİ ÖDENEK NİY E AYRILMADI’’

İSMET KÖSOĞLU

RİZE-CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı TBMM Başkanlığına verdiği önergede Ulaştırma Altyapı Bakanlığı bütçesinde Rize için yeterli ödenekler niye ayrılmadı diye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından cevaplanması için önerge verdi.

Atanmış Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2024 yatırım programında Rize için yeterli ödenek ayırmadığını belirten CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı Meclis Başkanlığına önerge verdi.2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından trafiğe açılan 14300 metre uzunluğundaki çift tüplü Ovit Tüneli yolunun bugüne kadar neden yapılmadığını ve Rize’deki diğer yatırım ödeneklerini sorgulayan Rize CHP Milletvekili Tahsin Ocaklı’nın 09.02.2024 tarihli önergesi şu şekilde.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından cevaplandırılmasını arz ederim. 09.02.2024 Tahsin Ocaklı Rize Milletvekili

Rize’de yapılması yıllardır sürüncemede bırakılan bazı yatırımlara, Ocak 2024’te yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programında yine çok küçük bütçeler ayrıldığı görülmektedir.

Türkiye’nin en uzun, Avrupa’nın ise 3’üncü en uzun tüneli olarak 2016 yılında açılan Ovit Tüneli bağlantı yollarının 8 yıldır halen tamamlanamamış olması milyarlarca liralık yatırımları anlamsızlaştırmakta, bu yatırımların ekonomiye katkısını azaltmaktadır. Toplam bütçesi 10.007.599.815 TL olan 74 km bölünmüş yol, 26.303 m çift tüp karayolu tüneli (Ovit Tüneli) ve 1.243 m. Köprüden oluşan Rize-İspir yolu için 2024 yatırım programına sadece 900.000.000 TL ayrılmıştır. 2016’da başlanan projenin bu yılsonunda %53’ünün tamamlanması öngörülmektedir. Bağlantı yolları tamamlanmadığı için kamyon ve tırların tercih etmediği tünel, gerektiği ölçüde ekonomik katkı sağlayamamaktadır. Bağlantı yollarının tamamlanmamasının nedenini; Ovit tünelini akamete uğratmaya, kamyonların, tırların bu yol yerine çevre illerdeki alternatif yolları kullanmak zorunda bırakılmasına bağlayanlar vardır. Bunun bilinçli bir siyasi-bürokratik tercih olduğu şeklinde Rize kamuoyunda kanaat oluşmaktadır.

Yine 2016 yılında yapımına başlanan 1.063.686.361 TL maliyeti olan ancak 8 yıl boyunca sadece %27,5’luk kısmı tamamlanabilen 11,5 km uzunluğundaki

Derepazarı-Kendirli yolu için 2024 bütçesine 300.000.000 TL ödenek konulmuştur. Bu yılki ödenek rakamıyla yolun 8 yılın sonundaki tamamlanma oranı %55,7 olacaktır.

Ardeşen-Çamlıhemşin-Ayder arasında 960 m. tünel, 149 m. köprü, 32,5 km. taşıt yolu ve 4 km’lik bölünmüş yol ihtiva eden projenin toplam yatırım tutarı 1.397.000.000 TL olup, 2021-2023 arası ayrılan ödenek 5.642 TL olmuştur. 2024 Yılı Yatırım Programında bu yol için ayrılan ödenek ise 10.000 TL.’dir. 2021’de yapımına başlanan ve 2027’de tamamlanması öngörülen bu yola 3 yıl boyunca komik ödenekler ayrılmıştır. Bu hızla yapılmaya devam edilecek olursa tamamlanması için 10 bin yıl gerekmektedir!

Rize’de her yıl can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanların önlenebilmesi için gerekli görülen derelerdeki tersip bentleri için 2024-2029 yıllarını kapsayan 5 yıllık toplam 81.765.171 TL’lik tutarın sadece 1.000.000 TL’sinin, yani toplam yatırım tutarının ancak %1,2’sinin ödenek olarak bütçeye konulduğu görülmektedir.

Çayeli Balıkçı Barınağı ikmal inşaatı için ayrılan ödenek 40.000.000 TL olup, toplam yatırım tutarının %17,1’ine karşılık gelmektedir.

Söz konusu projeler, ülke ekonomisine katkı sağlanması ile vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması yönünden gerekli olup, ayrılan ödenekler bu ciddiyetten yoksundur. Yatırım Programı Cumhurbaşkanlığınca hazırlanmakta ve pek çok bakanlığı ilgilendirmektedir.

Bu bağlamda;: https://gazete53.com/chp-rize-milletv…cin-onerge-verdi/ ‎

1.Yapılmaları aciliyet arz eden söz konusu projelere ayrılan ödenekleri yeterli buluyor musunuz?

2.Yapımına 2016’da başlanan Ovit Tüneli tamamlanmış olmasına rağmen, 8 yıldır bağlantı yollarının bitirilmemiş olmasının nedeni nedir? Ovit tüneli bağlantı yolları niçin ağır aksak ilerlemektedir?

3.Ovit tüneli bağlantı yolları tamamlanmadığı için kamyonların, tırların bu yolu tercih etmediği, çevre illerdeki alternatif güzergâhları kullandığı, bu nedenle tünelin efektif çalışmadığı ve ekonomiye beklenen katkıyı sağlayamadığı, daha fazla yakıt tüketildiği, zaman kaybına neden olduğu ve bunun bilinçli siyasi-bürokratik bir tercih olduğu iddiası doğru mudur? Bağlantı yollarının bir an evvel tamamlanması için gerekli girişimlerde bulunacak mısınız?

4.Sel ve heyelanlar her yıl aynı bölgede tekrarlandığı, bu afetlerde can ve mal kayıpları olduğu halde, tersip bentleri için ayrılan ödenek ihtiyaç duyulanın niçin %1,2’si kadardır? Halkın can güvenliğini ilgilendiren bu çalışmaları acil tamamlanması gereken işlerden kabul etmiyor musunuz?

5.Çayeli’de yatırım programına alınan balıkçı barınağı ikmal inşaatı için ayrılan tutar, ödenek toplamın ancak %17’sine karşılık gelmektedir. Bu miktardaki ödenek ile balıkçıların sorunlarının çözülemeyeceği ortadadır. Karadeniz bölgesinde çayın yanında ekonomik değere sahip, binlerce insanın geçim kaynağı durumundaki balıkçılığı yeterince önemli görmüyor musunuz?

6.Bölge için hayati önem taşıyan söz konusu yatırımları hızlandırmak için ilave ödenek ayırmayı düşünmekte misiniz?

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş