ÇAYELİ’NİN ESKİ ADININ ÇAYBAŞI OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

https://gazete53.com/cayelinin-eski-a…-biliyormuydunuz/ÇAYELİ’NİN ESKİ ADININ ÇAYBAŞI OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ? Çayeli 1. Dünya Savaşı sırasında iki yıl süreyle Rus işgali altında kalan yöre 9 Mart 1918’de yeniden Türk idaresine girdi. İlçeyi Rize’ye bağlayan sahil..

ÇAYELİ’NİN ESKİ ADININ ÇAYBAŞI OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ?
Son Güncelleme: Bu Haber 129 views Whatsapp

https://gazete53.com/cayelinin-eski-a…-biliyormuydunuz/ÇAYELİ’NİN ESKİ ADININ ÇAYBAŞI OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

Çayeli 1. Dünya Savaşı sırasında iki yıl süreyle Rus işgali altında kalan yöre 9 Mart 1918’de yeniden Türk idaresine girdi. İlçeyi Rize’ye bağlayan sahil yolu Rus işgali döneminde inşa edildi. Mapavri 1878’de nahiye 1944’de Çaybaşı adıyla ilçe oldu. Sonradan adı Çayeli olarak değiştirildi. Köy adlarının büyük çoğunluğu Rumcadır; ancak az sayıda Lazca ve Ermenice yer adları da vardır. 20. yüzyıl başlarından önce Türkçe yer adı kaydedilmemiştir.

MAPAVRİ OLDU ÇAYBAŞI

Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü onayıyla yürürlüğe giren madde aynen şöyle: Rize vilayetine bağlı Çaybaşı nahiyesi merkezi olan Mapavri belde adının Çaybaşı olarak değiştirilmesi hakkında Mapavri Belediye kedisi ile Rize Vilayeti idare Heyetince verilen kararlar ve Devlet Şurası İkinci Dairesinin 3 Kasım 1943 tarihli ve 2830/2949 sayılı ve Umumî Heyetin 25 Kasım 1943 tarihli ve 43/210/229 sayılı mütalaaları icra Vekilleri heyetince 20 Temmuz 1944 tarihinde tetkik edilerek belde adının Çaybaşı olarak değiştirilmesi 1530 sayılı Belediye kanununun 9 uncu Haddesine, tevfikan kabul olunmuştur.

Fatih Sultan KAR / İST

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş