BİR KENTİN ‘BAYRAM’ İDİ!

BİR KENTİN ‘BAYRAM’ İDİ! Cenazesinde ÇAYKUR fabrikaları şalter indirdi, 10 bini aşkın kişi kentte yürüyüş yaptı… ‘Rize’nin Deniz Gezmiş’i Olarak Bilinen Bayram Ali Tatoğlu, Öldürülüşünün 42.Yıldönümünde Mezarı Başında Anıldı… (Ömer..

BİR KENTİN ‘BAYRAM’ İDİ!
Son Güncelleme: Bu Haber 238 views Whatsapp

BİR KENTİN ‘BAYRAM’ İDİ!

Cenazesinde ÇAYKUR fabrikaları şalter indirdi, 10 bini aşkın kişi kentte yürüyüş yaptı…

‘Rize’nin Deniz Gezmiş’i Olarak Bilinen Bayram Ali Tatoğlu, Öldürülüşünün 42.Yıldönümünde Mezarı Başında Anıldı…

(Ömer ŞAN)

Faşist 12 Eylül darbesi öncesinde toplumu birbirine düşüren egemenlere karşı mücadele başlatan ve ‘Rize’nin Bayram’ı olarak anılan, Kurtuluş örgütlenmesi ile işçi hareketinin Rize’deki önderlerinden Bayram Ali Tatoğlu, öldürülüşünün 42. yıldönümünde de, dost ve arkadaşları tarafından Hayrat Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı.

Öğretmen olması ve Gaziantep’e atanmasına karşın, öğretmenliği engellenince Çaykur’a bağlı Zihni Derin Çay Fabrikası’nda işçi olarak çalışmaya başlayan Bayram Ali Tatoğlu, kentteki sosyo-kültürel yaşama katkılarıyla halkın sevgisini kazandı. Dar gelirli ailelerle, çocuklara yaptığı yardımlarla adeta kentin kahramanı oldu ve ‘Rize’nin Deniz Gezmiş’i’ diye anıldı.

Fabrikada işçi olarak çalışırken bir yandan amatör futbol oynuyor, bir yandan mahalle dernekleri ile uğraşıyor, okulda, camide, sokakta, bahçede halkla birlikte çalışıyor, okuyor, ders veriyor, yardıma koşuyordu bir yandan da.

Kentteki işçi sınıfını örgütleyerek mitingler düzenleyen Tatoğlu, 30 Temmuz 1980 gecesi, çalıştığı fabrikadaki gece vardiyasından çıktıktan sonra, Reşadiye Mahallesi’ndeki bir toplantıya giderken, yolda kiralık bir katil tarafından pusuya düşürüldü ve kurşunlarına hedef oldu.

Vücuduna kaç kurşun isabet ettiği, kurşunların balistik raporu açıklanmadı.
Olaydan hemen sonra pusuyu haber alan arkadaşlarınca Rize Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ama kurtarılamadı.

Katili olduğu iddia edilen 17 yaşındaki Recep Yılmaz, arkadaşları tarafından yakalanıp polise teslim edildi ancak daha sonra serbest kaldı.

            Cenazesinde Çaykur Şalter İndirdi 

Tatoğlu, katledilişini 42. Yıldönümünde bugün (30 Temmuz 2022-Cumartesi) 14.00’da mezarı başında toplanan arkadaşları tarafından anıldı.

Anmaya ailesi, yakınları, Karadeniz, İstanbul ve Ankara’dan gelen arkadaşları, CHP, HDP, Emep ve Sol Partililer, bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Tatoğlu’nun arkadaşları, cenazesine yaklaşık 10 binden fazla kişinin katıldığını ve Çaykur’un 42 fabrikasında işçi ve çalışanların da  şalter indirerek cenazeye ve yürüyüşe katıldığına dikkat çekti.

            Annesinin Acı Vasiyeti 

Arkadaşlarıyla birlikte anma törenine katılan kardeşi Mustafa Tatoğlu, “Onu size anlatmam mümkün değil. Böyle birinin kardeşi olmaktan onur duyarım” derken; ağabeyinin hemen yanına gömülen annesi Fatma Tatoğlu’nun artık ailesinden hiç kimseye ‘Bayram Ali’ isminin verilmemesini vasiyet ettiğini de anımsattı.

Anne-oğulun mezarı bir süre önce  arkadaşları tarafından imece usulüyle yeniden düzenlenip, anıt mezar haline dönüştürülmüştü.

Bir Şehrin Bayram’ı 

Mücadele arkadaşları ise, “O, bir şehrin Bayram’ıydı. Geçmişi ve yaptıklarıyla yaşamayı sonuna kadar hak etmişti. Onu anlatırken herhangi bir siyasi harekete, fraksiyona veya partiye sıkıştırıp, hapsedemeyiz. Onun devrimci ilke ve prensipleri bizim için evrenseldir” diye konuştular.

Konuşmaların ardından Bayram Ali ile birlikte, devrimci mücadelede yaşamını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu ve mezarına çiçek bırakıldı.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş