BİR GENÇLİK SORUNU OLARAK İLETİŞİM MEKANİZMALARI

İçinde bulunduğumuz iletişim çağı, oyun ve eğlence araçlarının insan hayatına hükmettiği bir dönemdir. İletişim mekanizmaları insan zihnine her türlü eğlence, oyun, alışkanlık gibi unsurları aşılamakta, özellikle internet, sinema filmleri, müzik,..

BİR GENÇLİK SORUNU OLARAK İLETİŞİM MEKANİZMALARI
Son Güncelleme: Bu Haber 320 views Whatsapp

İçinde bulunduğumuz iletişim çağı, oyun ve eğlence araçlarının insan hayatına hükmettiği bir dönemdir. İletişim mekanizmaları insan zihnine her türlü eğlence, oyun, alışkanlık gibi unsurları aşılamakta, özellikle internet, sinema filmleri, müzik, radyo, video oyunları, bilgisayar gibi eğlencelerle birlikte beraber sanal hayat bazen gerçek hayatın yerine geçebilmektedir.

Çeşitli bilgisayar oyunları, sanal kahramanlar, alternatif sanal çevreler, sanal komşular özellikle genç insanları dünyanın her yerindeki düşünce, anlayış, fikir, doktrin, akım, yaşam biçimleri gibi birçok farklı eğilimle baş başa bırakmaktadır. Ayrıca insan yaşamında dinimizin belirlediği ölçüler içerisinde yaşanması gereken cinsel hayatın bütün sapkınlıkları, müstehcenlik, doğal dışı nitelikleri, gerçek hayatta yaşanılması mümkün olmayan sanal fantezileri ile gençleri bu alanda gerçek hayattan koparmakta, gençlerin zihnini körelterek adeta bir işgal bombardımanına tutmaktadır.

Bu baskıların altında ezilen genç beyin ve genç kuşaklar özgünlüğünü, yeteneklerini ve yaratılışına uygun olan doğallığını yitirmekte sanal âlem ile gerçek âlem arasında savrulmalar yaşamaktadır. Bunun akabinde içine çökmüş bir beyin, gençliğin dinamizmini kurutarak, okul, aile ve toplum yaşamında başarısız olmasına sebep olmaktadır. Böylelikle hayat ile ölüm arasında intihara elverişli bir insan prototipi ortaya çıkmaktadır.

Gençlerimizin sanal âlemi bilgi amaçlı, ölçülü eğlence ve hikmet sevgisi arayışı açısından kullanmaları daha makuldür. Fakat bu ilkelerin önüne geçerek insan hayatını işgal edebilen sanal âlem; insanın bilgi dünyasında bir bulanıklığa, zihninde bir kirlenmeye sebebiyet vermektedir. Bu durum meslek seçimi aşamasındaki gence olumsuz sonuçlar vermekte, öğrenim açısından zaman kaybına sebep olmaktadır. Ergenlik çağında sanal kahraman, hikaye, sinema, madde bağımlığı ve diğer eğlence türlerine özenen bazı gençlerin intihar düşüncesine kaydıkları ve teşebbüs ettikleri gözlemlenmektedir. İlahî takdirin çizgisi ışığında hayatın dizginlerini elinde tutan genç insan sanal âlemin bu tür kötülüklerinin farkında olabilmeli, gençlik döneminin en önemli sermayesi olan zamanını kendi yararına sarf edecek bilinçte olacaktır. (Kaynak: DİB)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş