BERAT KANDİLİ

BAYRAM ALİ KAVALCI bayramalikavalci@gmail.com BERAT KANDİLİ Berat Gecesi, Şaban ayının 15. gecesidir ki, bu yıl Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece, yâni bu gecedir. Resûlullah efendimiz bu gece çok ibadet..

BERAT KANDİLİ
Son Güncelleme: Bu Haber 233 views Whatsapp

BAYRAM ALİ KAVALCI bayramalikavalci@gmail.com

BERAT KANDİLİ

Berat Gecesi, Şaban ayının 15. gecesidir ki, bu yıl Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece, yâni bu gecedir. Resûlullah efendimiz bu gece çok ibadet eder ve (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve şakiyyen.) duâsını çok okurdu. Allahü teâlâ, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, her şeyi takdîr etti, diledi. Bunlardan, bir yıl içinde olacak her şeyi, bu gece meleklere bildirir… Kur’an-ı kerim, levhilmahfûza bu gece indi… Oruç tutmak isteyenler, Perşembe-Cuma yahut Cuma-Cumartesi günü tutmalıdır.

Berat Gecesi ile ilgili hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:

Bu gece göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir, ibadete teşvik ederler. [Nesai, Beyheki, A, Münziri] Şu 5 gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaip gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi. [İ.Asakir]

Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allahü telaya arz olunur. [Gunye]

Şaban ayının on beşinci gecesi, rahmet-i ilahi dünyayı kap-lar, herkes affolur. Ancak haksız yere Müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allahü telaya ortak koşan mağfiret olunmaz.

Cebrâil aleyhi selam bana geldi. Kalk, namaz kıl ve duâ et! Bu gece, Şaban’ın on beşinci (Berat) gecesidir, dedi. Bu geceyi ihya edenleri, Allahü Teâlâ affeder. Yalnız; müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasisleri, alkollü içki içenleri, fâiz yiyenleri ve zina yapanları affetmez. [Taberanî]

Bu gece, Salih akraba ile ilgisini kesen, büyüklenen ve ana babasına âsi olanlar affa uğramaz. [Beyheki] Bu geceyi ganimet bilmeli, tövbe istiğfar etmeli, kazâ namazı kılmalı, Kur’ân-ı kerim okumalı, bilhassa ilim öğrenmelidir. En kıymetli ilim, doğru yazılan ilmihâl bilgileridir. Gâfil olmamalı, bu geceyi mutlaka ihya etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmelidir. Bunların sevabını ölülere de göndermelidir. Berat kandiliniz mübarek olsun. (b.a.k)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş