ALPARSLAN’IN MALAZGİRT ZAFERİ

BAYRAM ALİ KAVALCI bayramalikavalcı@gmail.com ALPARSLAN’IN MALAZGİRT ZAFERİ Büyük Selçuklu Devleti’nde, Alparslan devrinin en önemli hâdisesi, 26 Ağustos 1071’de yapılan Malazgirt Meydan Muharebesi’dir. Sultan Alparslan’ın Anadolu toprakları üzerindeki fetih hareketleri ve..

ALPARSLAN’IN MALAZGİRT ZAFERİ
Son Güncelleme: Bu Haber 146 views Whatsapp

BAYRAM ALİ KAVALCI bayramalikavalcı@gmail.com

ALPARSLAN’IN MALAZGİRT ZAFERİ

Büyük Selçuklu Devleti’nde, Alparslan devrinin en önemli hâdisesi, 26 Ağustos 1071’de yapılan Malazgirt Meydan Muharebesi’dir. Sultan Alparslan’ın Anadolu toprakları üzerindeki fetih hareketleri ve Bizans başkentini zorlaması, İmparator Romanos Diogenes’i harekete geçirdi. Alparslan 1071 yılı içinde Mısır Fâtimî Devleti’ne karşı çıktığı seferden sonra ordusuyla Anadolu’ya dönerek, Malazgirt’e indi. Türklerin Anadolu’ya yerleşmelerini Akşama kadar süren savaşta, Malazgirt Ovası 100 binden fazla Bizanslıya mezar oldu. Bizans imparatoru da esir edildi. Bu zafer, Türklerin Anadolu’ya yerleşmelerini ve hâkimiyetlerini sağladı.

İSTİKLÂL SAVAŞI’NDA BÜYÜK TAARRUZ

İstiklâl Savaşı’nda, Yunan ordusuna karşı, 26 Ağustos 1922 günü Büyük Taarruz başlatıldı. Kesin zaferle sonuçlanan bu taarruzun sonunda, Türk Ordusu, Afyonkarahisar’dan İzmir’e kadar olan bölgeyi 15 gün içinde kurtardı. Yunan ordusunun yarısı imha edildi.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ AÇILDI

İstanbul Boğazı’na inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün temeli, 29 Mayıs 2013’te atıldı ve 26 Ağustos 2016’da hizmete girdi. Köprü üzerinde, 8 şerit araç yolu, 2 hat raylı sistem ve yaya yolu bulunuyor. 59 m genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü ve 320 metre kule yüksekliğiyle, dünyanın en yükseği oldu. Deniz üzerinde 1.478, toplam 2.164 m uzunlukta inşa edilen köprü, yapımında kullanılan halatlar Dünya’yı 3 defa dolanacak uzunluktadır. Dünyanın en büyük 3. Havalimanının inşasının ilk bölümü 2018’de açıldı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ ile irtibatlandırıldı. Bu köprü Londra ve Pekin’i demiryolu ile birbirine bağlıyor. İlerde yük ve yolcu taşımacılığı, bu köprü üzerinden geçecek raylı sisteme kaydırılacak. (1071 Malazgirt Zaferi kutlu olsun. b.a.k.) Kaynak: Türkiye Gazetes

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş