Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına “Görme Taraması” eğitimi

Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına “Görme Taraması” eğitimi Rize İl Sağlık Müdürlüğünce aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına yönelik “Görme Taraması” eğitimi verildi. Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık..

Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına “Görme Taraması” eğitimi
Son Güncelleme: Bu Haber 148 views Whatsapp

Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına “Görme Taraması” eğitimi

Rize İl Sağlık Müdürlüğünce aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına yönelik “Görme Taraması” eğitimi verildi.

Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir. Yeni Doğan, okul öncesi ve okul çağı çocuklarda sık görülen görme kusurlarına yönelik tarama programı da bu programlar arasına dahil edilmiştir. Programda bebeklere 0-3 aylar arasında, çocuklara 36-48 aylar arasında ve 6 yaş ya da 7 yaşta (çocuğun ilkokul 1. sınıfa başlayacağı yıl) görme taraması yapılmaktadır.

Çocuklarda yapılacak göz taramaları ile tanınabilen hastalıkların başında şaşılık, kırma kusurları, katarakt ve korneal skar gibi deprivasyona yol açan bazı durumlara bağlı olarak gelişen ampliyopi (göz tembelliği) gelmektedir. Ayrıca bebeklik döneminde Retinoblastom, Konjenital Glokom ve Konjenital Katarakt gibi doğuştan olan hastalıklar da görülebilmektedir.

Bu kapsamda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında görevli Dr. Öğrt. Üyesi Muhammet Kaim tarafından ilimiz aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına “Görme Taraması” eğitimi verilmiştir

HABER: NECATİ DİLİ

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş