AFETTE KAYAN BİNA AFET SAYILMADI « Gazete53 – Rize Rize Haberleri, Rize'den haberler

SON DAKİKA

Gazete53  – Rize Rize Haberleri, Rize'den haberler

AFETTE KAYAN BİNA AFET SAYILMADI

AFETTE KAYAN BİNA AFET SAYILMADI
Bu haber 18 Ağustos 2022 - 16:31 'de eklendi ve 219 views kez görüntülendi.

AFETTE KAYAN BİNA AFET SAYILMADI

Bir yıldır afetten yardım bekleniyor

İSMET KÖSOĞLU

ÇAYELİ- Çayeli Esendağ Köyünde 2021 yılında heyelandan kayan ve hiç oturulamayacak kadar harabe olan 3 katlı bina AFAD tarafından Afet zararı sayılmıyor.

Esendağ Köyünde İsmail ve İbrahim Kara kardeşler babaları Ahmet Kara’dan kalan yarı taş yarı ahşap eski evi yıkıp yerine betonarme ev yaptı.2020 yılının Temmuz ayında bölgede etkili olan yoğun yağmurlar sonrası çevredeki sel sularının etkisiyle evin alt kısmında heyelan meydana gelir. 2021 yılında meydana gelen afette ise yaptıkları3 katlı betonarme bina tamamen kayarak yaklaşık 15 metre aşağıya kaydı.2020 yılındaki ilk afette İsmail ve İbrahim Kara kardeşler yetkililerden mağdur olduklarını belirterek evlerinin alt kısmına duvar yapılmasını istemişti. Duvar yapılması için müracaat ederler fakat sonuç olumsuz karşılandı.

Elektrik abonesi var, kimse oturmuyor dediler

Rize AFAD Müdürlüğü evde kimse oturmadığı gerekçesiyle duvar talebini reddeder. Evin elektrik abonesi aktif olup İsmail Kara üzerindedir. İsmail Kara birinci katı tam donatamadığı için taşınamamıştı. Evin kaba işi bitip ince işlerine gelince bölgedeki aşırı yağışlar sebebiyle bu sefer ev tamamen evin altındaki çaylığa doğru kaydı. Kara kardeşler ve Esendağ köylülerinin tüm başvuruları olumsuz sonuçlandı. Bu evle beraber mahalle yolu da kullanılamaz durumdadır. Temmuz 2020 de evin alt kısmındaki arazide heyelan oldu. Köydeki su arklarının kapalı olması sonucu bütün sel suları evin yanından akıyor. Bir sene hiçbir şey yapılmadı. AFAD oturulamaz raporu verdi Ağustos 2021 de ise ev tamamen kaydı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER