65 yıllık ‘Selviburnu’ Rize’de müze olacak.

65 yıllık ‘Selviburnu’ Rize’de müze olacak. Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından hurdaya çıkarıldıktan sonra RİPORT Liman işletmesi tarafından alınarak Rize’ye getirilen, Türkiye’nin yaşayan en eski deniz Römorkörü ‘Selviburnu’, Rize’deki römorkaj hizmet..

65 yıllık ‘Selviburnu’ Rize’de müze olacak.
Son Güncelleme: Bu Haber 231 views Whatsapp

65 yıllık ‘Selviburnu’ Rize’de müze olacak.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından hurdaya çıkarıldıktan sonra RİPORT Liman işletmesi tarafından alınarak Rize’ye getirilen, Türkiye’nin yaşayan en eski deniz Römorkörü ‘Selviburnu’, Rize’deki römorkaj hizmet görevini de tamamlayarak müze olmak için karaya çekildi.
HABER:ARZU ERBAŞ
Türkiye’nin yaşayan en eski römorklarından ‘Selviburnu’, 1961 yılında hizmete başladığı Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde hurdaya çıkarılıp , TDİ Haliç Camialtı tersanesinde çürümeye terk edilmişken 1999 yılında Riport tarafından alınarak Rize’ye getirildi. ‘Selviburnu’ Rize’de 20 yıl liman hizmeti verdikten sonra Riport’un yeni aldığı ‘Alibaba’ römorkörünün hizmete girmesi ile 2019 yılında servis dışı bırakıldı. Geçen süre içerisinde atıl durumda kalan 65 yıllık emektar geminin gelecek nesillere kültür hatırası olarak kalabilmesi için girişimlerde bulunan Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Belediye Başkanı Rahmi Metin ile yaptığı görüşmelerden olumlu sonuç aldı. Görev yaptığı sürede yüzlerce gemicinin yetişmesine de vesile olan ‘Selviburnu’ müze olmak için karaya çekildi.
‘GELECEK NESİLLERE ARTIK KÜLTÜR HATIRASI OLACAK’
Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu “Son 20 yılında Rize’de hizmet veren emektar Römorkör servis dışı kalması ile yok olmasına içimiz el vermedi. Çeşitli görüşmeler sonucunda Rize Belediye Başkanımız Rahmi Metin’i geminin müze olması konusunda ikna ettik. Selviburnu artık sudan çıktı. Hazırlanacak, müzeye çevrilecek ve gelecek nesillere artık kültür hatırası olarak hizmet verecek. Türkiye’nin yaşayan en eski römorkörlerinden ‘Selviburnu’nu Fener-Boğaz Mahallesinde Belediye Fener tesisinde yaşatmaya devam ettiğimiz için mutluyuz. Projeyi gerçekleştiren Rahmi Metin Başkan’a tekrar teşekkürler” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş