1799 YILINDA YAPILAN ANZER-ÇİÇEKLİ KÖYÜ CAMİİ KORUMA ALTINA ALINDI

1799 YILINDA YAPILAN ANZER-ÇİÇEKLİ KÖYÜ CAMİİ KORUMA ALTINA ALINDI İKİZDERE BELEDİYE BAŞKANI HAKAN KARAGÖZ’’ KÜLTÜREL VE TARİHİ ESERLERE SAHİP ÇIKACAĞIZ’’ İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE- Kültürel değerlere sahip çıkacağız diyerek bir açıklama..

Son Güncelleme: Bu Haber 216 views Whatsapp

1799 YILINDA YAPILAN ANZER-ÇİÇEKLİ KÖYÜ CAMİİ KORUMA ALTINA ALINDI

İKİZDERE BELEDİYE BAŞKANI HAKAN KARAGÖZ’’ KÜLTÜREL VE TARİHİ ESERLERE SAHİP ÇIKACAĞIZ’’

İSMET KÖSOĞLU

İKİZDERE- Kültürel değerlere sahip çıkacağız diyerek bir açıklama yapan İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz’ ilçede incelemede bulunan akademisyenlerin ilk çalışmasında Anzer-Çiçekli köyü camisi koruma altına alındı’’ dedi.

Belediye Başkanı Hakan Karagöz yaptığı açıklamada şunları söyledi’’ Turizm, kültür, tarih, doğa, deniz, kum sever. Bizde deniz, kum yok ancak var olan değerlerimizi ortaya çıkartıp koruyabilirsek İkizdere’nin önü açık ve tüm olumsuzluklar tersine döner. Biz biliyoruz bu çalışmalarımız çok kıymetli. 2023 Temmuz/Ağustos ayı içinde yapacağımız basın toplantısı ve sunumda detaylarını açıklayacağımız çalışma şimdiden meyvelerini vermeye başladı.

İkizdere 5 yıl incelenecek

İkizdere ilçemizde, 2022 yılından itibaren, beş yıl boyunca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve Belediyemizin destekleri ile geniş kapsamlı bir yüzey araştırması yürütülmektedir. Bu yüzey araştırmasında birçok akademisyenden oluşan ekip ilçemizde 5 yıl boyunca saha araştırmasında bulunacaktır. İkizdere Belediyesi olarak kıymetli akademisyenlerimize elimizden gelen tüm yardımı yapmaya ve bölgemizin tarihsel geçmişinin daha iyi anlaşılması için çalışmaya devam etmekteyiz. Ayrıca yapılacak yüzey araştırması sonucunda tespit edilen kültür varlıklarını tanıtabilmek için bir kitap çalışması planlanmaktadır.

İlk sonuçta ANZER Çiçekli Camii koruma altında

Akademisyenler tarafından gönderilen ilk açıklamada’’ Yüzey araştırmalarımız sırasında incelemelerde bulunduğumuz ve koruma altına alınarak aslına uygun bir biçimde restore edilmesi gerektiğini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na raporladığımız 1799 yılında yapılan İkizdere/ Anzer/Çiçekli Cami (Zanetli Mevkii) raporumuz uyarınca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kültür varlığı olarak tescillenmiş ve koruma altına alınarak aslına uygun olarak restore edilmesi kararı Resmî Gazete ’de yayınlanmıştır. Hayırlı olsun’’ denildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş