RİZE BELLEĞİ

RİZE BELLEĞİ TARİHE IŞIK TUTAN MATERYALLER RİZE BELLEĞİ VE RİZE SPOR MÜZESİ 30 yıldır Rizespor tarihi üzerinde bilgi belge materyal biriktiriyorum. Bu birikim sonucu elimdeki materyallerle bir Rize Belleği oluşturmayı..

RİZE BELLEĞİ
Son Güncelleme: Bu Haber 267 views Whatsapp
RİZE BELLEĞİ

TARİHE IŞIK TUTAN MATERYALLER

RİZE BELLEĞİ VE RİZE SPOR MÜZESİ

30 yıldır Rizespor tarihi üzerinde bilgi belge materyal biriktiriyorum. Bu birikim sonucu elimdeki materyallerle bir Rize Belleği oluşturmayı amaçlıyorum. Rize Belleği projesinin ilk adımlarını 2008 yılında attım. Projenin amacı, Rize’ye dair tarih, spor ve kültür yoğunluklu bir araştırma merkezi oluşturmak, dağınık kaynaklarda bulunan bilgi ve belgeyi bir araya toplayarak Bir Rize Belleği Araştırma Merkezi’nde ve web üzerinden geniş kitlelerle paylaşmaktır.

TARİHİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEK

Bu projenin ana ayakları Rize Tarihi, Lazların Tarihi, Karadeniz Plakları, Rizespor Tarihi ve Rize’de çayın tarihidir. Bu bağlamda Rize Spor Müzesi çalışmasına hız verdik. Amacımız Rize ilindeki sportif hareketlerin tarihi gözler önüne sermek. Bu alanda başarılı olmuş insanları yarınlara taşımaktır. Bu bağlamda binlerce orijinal belge yanında dijital bellek taramalarımız da hızla devam ediyor. Bugün değin sayısız orijinal fotoğraf, belge ve haritanın yanında 164.413 materyal taranarak 5.623 klasörde toplandı. Rize Belleği projesi kapsamında 1968 yılında kurulan bir bilgi belleği, arşivi ve müzesi olmayan Rizespor için Rize Spor Müzesi çalışmasına hız verdik. Amacımız Rize ilindeki sportif hareketlerin tarihi gözler önüne sermek. Bu alanda başarılı olmuş insanları yarınlara taşımaktır.

GÜZELİN YANINDA OLMAK

30 yıldır İstanbul’da bütün sahafları, müzayedecileri takip ediyor, ilimizin geçmişine dair izler bulmak için efor sarf ediyorum. Çünkü fotoğraf Rize’de nem oranın yüksek olması ve hava şartlarından elli yıldan daha uzun bir süre yaşamıyor. Gittiğim bu yerlerde illerin kültürleri ile ilgili birimler telefonlarını, iletişim adreslerini bırakmışlar ki kendileri ile ilgili tarihi bir malzeme çıkarsa anında haberdar olalım, satın alalım diye. Ya Rize? Rize için  bir avuç gönüllü insan dışında hiçbir oluşumla karşılaşmadım. Bu bağlamda verdiğim mücadeleye katkı sunacak fotoğraf, belge, efemera desteğinizi (05353359845) bekliyorum…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş